Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2020

"Sekání" hlav na Strahově pokračuje. FAČR odvolala člena komise rozhodčích Hrubeše

Během pár dní skončila další výrazná tvář ve vedení Fotbalové asociace České republiky. Výkonný výbor na žádost předsedy rozhodčích Jozefa Chovance odvolal jednoho z členů a garanta videorozhodčího Romana Hrubeše. Jeho místo zaujme šéf pravidlové komise Jiří Kureš.

Videorozhodčí Roman Hrubeš a zařízení vedle hrací plochy
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Hrubeš je už třetí výraznou postavou, která se s pozicí na Strahově bude loučit.

Vše odstartovalo neprodloužení smlouvy Michalu Prokešovi, jenž měl doposud na starosti regionální akademie a vedl sportovně-technický úsek. Jako oficiální důvod jeho odchodu byla uváděna neshoda na nových podmínkách kontraktu, neoficiálně se však hlasitě mluví o tom, že se znelíbil vlivnému místopředsedovi asociace Romanu Berbrovi a měl nesrovnalosti na služební kartě.

Dalším, kdo skončil, byl dlouholetý generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, jenž Strahov opustí na konci roku. S asociací ale bude dále spolupracovat na mezinárodním poli.

Vše nyní vrcholí Hrubešem. Šéf projektu videorozhodčích měl dlouhodobě spory s některými členy komise rozhodčích. "Postrádal jsem od něj respekt ke mně i k ostatním kolegům," uvedl důvod Chovanec, kterému se nelíbily ani údajné problémy s videem.

Proč končí výrazné postavy FAČR? I to zaznělo v novém díle Fotbal fokus podcastu:

Hrubeše si do své komise vybral přitom právě Chovanec, ale od začátku mezi nimi vázla komunikace. Spolupráce nefungovala, proto Chovanec navrhl jeho odvolání a výbor mu vyšel vstříc.

"Je to plně v jeho kompetenci jako šéfa komise. A jelikož se pan Chovanec těší důvěře výkonného výboru, byl jeho požadavek legitimní," řekl po zasedání novinářům předseda FAČR Martin Malík. "Já vnímal, že fungování komise není ideální a je lepší situaci řešit nyní než na jaře, kdy se bude blížit konec soutěží," dodal.

Hrubeše o odvolání informoval Malík s Berbrem, nikoli Chovanec

Podle Chovance se s Hrubešem nedalo spolupracovat. "Já jsem si ho vybral a je to pro mě zklamání. Moje reakce je z mého pohledu logická. Cítil jsem, že ke mně jako předsedovi nemá potřebný respekt. I ostatní členové se necítili komfortně při komunikaci s ním. Dnes pak bez omluvy nedorazil na seminář pro delegáty," vysvětlil svůj krok Chovanec.

"Jestli si pan Chovanec myslel, že ponese na výkonný výbor odvolání a já mezitím budu dál školit delegáty, to si přece nemohl myslet," reagoval s pousmáním Hrubeš.

Odvolání jej nepřekvapilo, ale odmítá, že by projekt videa vedl špatně. "Indicie jsem měl už několik týdnů. Cítil jsem, že se k tomu schyluje. V létě tu došlo k politické změně, co se týká složení komise rozhodčích. A je jasné, že já i doktor Petr Mlsna (člen komise za LFA) jsme braní za symbol té minulé," prohlásil Hrubeš v rozhovoru pro deník Sport s tím, že o odvolání se dozvěděl nikoli od Chovance, ale od předsedy FAČR Malíka a místopředsedy Romana Berbra.

Proti Hrubešovu odvolání byl podle Chovance z výkonného výboru jen člen za ligu Dušan Svoboda. "Plně respektuji, že složení komise je vyjma nominanta LFA plně v kompetenci předsedy Chovance, akorát si myslím, že když je Roman Hrubeš šéf projektu videorozhodčích, tak by se jeho odvolání mělo dopředu projednat, aby nevznikly problémy a nebyl ten projekt ohrožený," prohlásil Svoboda.

Chovanec nicméně věří, že odvolání neohrozí projekt videorozhodčích. "Z naší strany určitě ne. Už v úvodu sezony, kdy pan Hrubeš nekomunikoval, ho zastupoval pan (ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš) Bárta a fungovalo to dobře. My naopak chceme, aby se projekt zlepšoval, a posun tam nyní nevidíme," prohlásil Chovanec.

Je nám líto, video expirovalo.
Hrubeš končí v komisi rozhodčích. Chovancovi se nepozdával

"Nedomnívám se, že změna na jednom postu komise rozhodčích může ovlivnit projekt rozhodčích. Pokud by se ukázalo, že tomu tak je, budeme na to reagovat. Naopak chceme ve spolupráci s UEFA ještě více proškolit naše rozhodčí na video," doplnil Malík.

Podle Chovance se připravují školení pod vedením polského mezinárodního rozhodčího Pawla Gila, který byl videorozhodčím na letošním mistrovství světa v Rusku, a také šéfa projektu videorozhodčích ve FIFA Roberta Rosettiho.

Řepka bude zastupovat FAČR ve strukturách UEFA

Konec hlásí i Řepka, jemuž Malík poděkoval za spolupráci. "Na FAČR odvedl za těch více než jedenáct let v pozici generálního sekretáře opravdu velké množství práce, za kterou mu chci upřímně poděkovat. Zároveň mu nechceme nijak bránit v jeho dalších profesních výzvách," řekl předseda FAČR.

Součástí dohody je, že Řepka bude český fotbal nadále zastupovat ve strukturách UEFA. "Domluvili jsme se, že výkonný výbor ho potvrdí jako našeho kandidáta na disciplinární komisi UEFA a na mezinárodního delegáta," dodal Malík.

Řepka je generálním sekretářem fotbalové asociace od června 2007. Předtím byl sportovním ředitelem v Teplicích. Patří k nejviditelnějším postavám asociace a je především hlavní spojkou s mezinárodní scénou a UEFA. "Na mezinárodním poli má obrovský kredit a neumím si bez něj představit své začátky ve funkci, protože by všechny zahraniční cesty byly mnohem složitější, kdybych ho neměl po svém boku," připustil Malík.

Rudolf Řepka
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Svou funkci bude Řepka vykonávat do konce roku. "A to plnohodnotně, loajálně a s maximálním nasazením. Toto období využiji k dokončení rozpracovaných projektů a předání veškeré současné agendy vycházející z mé pozice. Současnou situaci vnímám jako další životní výzvu a zároveň jako velkou příležitost pro další profesní rozvoj," uvedl Řepka.

Konkrétní důvody svého odchodu nezveřejnil, podle Malíka to ale nijak nesouvisí s odchodem dalšího funkcionáře Michala Prokeše, jak se v médiích spekulovalo. "Nijak to spolu nesouvisí, je to jen souhra náhod. Rudovo rozhodnutí z lidského pohledu plně chápu a maximálně jsme mu vyšli vstříc," prohlásil Malík.

Možným kandidátem na Řepkovo místo je ředitel legislativně-právního oddělení asociace Jan Pauly. "Budeme to řešit na následujících výborech, protože času máme relativně hodně, i když nahradit člověka kalibru Rudy Řepky nebude jednoduché," dodal Malík.

Zdroj
ČT sport, ČTK, idnes.cz

Hlavní zprávy