Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Šéf FIFA Infantino má problém, vyšetřují ho kvůli schůzkám s prokurátorem

Švýcarský státní zástupce Stefan Keller zahájil trestní řízení s předsedou Mezinárodní fotbalové federace FIFA Giannim Infantinem. Důvodem mají být jeho tajné schůzky se švýcarským generálním prokurátorem Michaelem Lauberem. Ten už v souvislosti s tím nabídl minulý týden rezignaci.

Gianni Infantino
zdroj: Reuters

Lauber vedl vyšetřování nejméně 25 případů, v nichž byli činovníci FIFA podezřelí z korupce při volbách pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022. V roce 2018 vyšlo najevo, že se mezitím dvakrát sešel s Infantinem, později se objevily důkazy o jejich třetí neohlášené schůzce.

Před dvěma lety Lauber první dvě schůzky s Infantinem z roku 2016 přiznal a uvedl, že to byla odůvodněná setkání s novým šéfem FIFA na téma vyšetřování korupčních kauz. K třetímu setkání v bernském hotelu z června 2017 prokurátor i Infantino později řekli, že si nepamatují, o čem mluvili.

Federální švýcarský soud před časem shledal, že Lauber v několika bodech porušil své oficiální povinnosti a lhal vyšetřovatelům. To Lauber, který svým odstoupením chtěl podle vlastních slov ochránit pověst úřadu, popírá.

Pochybení si není vědom ani Infantino, jenž označil schůzky s Lauberem za zcela legitimní a legální. "Nic jsem neporušil," uvedl. "Na začátku jsem uvedl, a tvrdím to i nadále, že s úřady budu při napravování prohřešků předchozího vedení FIFA plně spolupracovat. A právě proto se činovníci FIFA scházeli s prokurátory po celém světě," dodal.

Loni v červnu dostal Lauber zákaz dohlížení na vyšetřování korupčních kauz FIFA. V březnu mu byl za porušení povinností snížen plat o osm procent, odvoláním dosáhl Lauber zmírnění srážky na pět procent.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy