Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Diamantová liga 2024

Sága žižkovského stadionu pokračuje. Majitel Viktorie pronájem odmítá, trvá na koupi

Majitel Viktorie Žižkov Martin Louda nesouhlasí s nabídkou Prahy 3 ohledně žižkovského stadionu. Druholigový klub chce stadion od radnice odkoupit, městská část v reakci nabídla možnost desetileté nájemní smlouvy za korunu a investic ze strany Prahy 3 a magistrátu ve výši 25 milionů korun. Louda uvedl, že městská část stadion zanedbávala a on je do něj ochoten investovat stovky milionů korun, ale nikoli v případě, že ho bude mít pouze v nájmu. Podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) jsou sliby Loudy nekonkrétní.

Louda se podle svého mediálního zástupce Jakuba Splavce sešel s vedením Prahy 3, ale dohody se dosáhnout nepodařilo.

Původní Loudova nabídka byla na odkup stadionu za odhadní cenu s tím, že se zaváže jej zachovat a výrazně do něj investovat.

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) v reakci uvedl, že prodej nelze provést v požadovaném červnovém termínu a že radnice musí zaručit, že stadion a pozemky pod ním zůstanou určeny pro fotbal a ne například pro developerskou výstavbu.

Louda uvedl, že FAČR požaduje pro prodloužení licence investice do stadionu ve výši 50 milionů korun, které by radnice co nejrychleji musela provést.

"My chceme vědět, zda je trojka připravena touto cestou jít," řekl. Nabídka radnice počítala s investicemi ve výši 25 milionů.

Radnicí nabídnutý pronájem na deset let za korunu je podle Loudy snaha přenést zodpovědnost za zanedbaný majetek na klub.

"To je, jako kdyby vám někdo pronajal neudržované auto bez motoru. Vy ho sice dostanete do nájmu za korunu, ale abyste s ním mohl jezdit, musíte do cizího investovat spoustu peněz," popsal.

Dodal, že jako pouhý nájemce navíc nemůže klub pro rozvoj areálu nic podstatného udělat. "Máme svázané ruce a například varianta toho, že by se celý kompletně zrenovoval, okamžitě padá. Nájem pro nás není variantou," řekl.

Louda, který se stal majitelem klubu v lednu, podle svých slov od té doby do jeho rozvoje investoval přes 50 milionů korun a další stamilionové investice plánuje. Odmítl, že by pro něj nákup stadionu byl pouze nákupem levného pozemku.

"Chci vybudovat fungující A-tým, kvalitní mládežnickou základnu a jednoho dne dát Viktorce i vytoužený nový stadion. Klidně si dám do smlouvy, že pokud se tak nestane, trojce to do poslední koruny zaplatím," řekl.

Starosta Ptáček v reakci uvedl, že Louda nabízí "poměrně nekonkrétní příslib investic s výhledem na možnou stavbu nového stadionu" bez jasného projektu.

"Představa pana Loudy navíc je, že by se prodej uskutečnil za netržní cenu," řekl. Dodal, že pokud by byl na stole projekt stavby nového stadionu, musel by Louda nejprve předložit konkrétní záměr.

Poté by radnice preferovala pronájem na 99 let za symbolickou cenu, případně vznik společného podniku, do kterého by pozemky vložila.

"Dovedeme jednat i o prodeji pozemku, ale za zcela jasných, transparentních a neprůstřelných podmínek za účelem výstavby stadionu," řekl dále Ptáček. Nabídka radnice tak je podle něj řešením do doby, než by se našla finální varianta.

Pirátský zastupitel Prahy 3 Jiří Svrček k tomu dodal, že prodej bez jasných záruk a navíc za odhadní cenu by s ohledem na lukrativnost pozemků byl ze strany městské části "absurdním a velmi rizikovým krokem".

"Je třeba si uvědomit, že jen za 30 let změnil fotbalový klub čtyřikrát svého vlastníka a ten předposlední přivedl klub do nucené dražby," řekl.

Městská část měla s předchozími majiteli klubu problémy. S klubem se i soudila kvůli neuhrazenému nájmu. Podle starosty nový majitel všechny dluhy vůči městské části uhradil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články