Svět motorů

Rusové a Poláci nebudou na Euru scházet, Belgičané dominují i po postupu

Mistrovství Evropy 2020 už zná kvarteto účastníků. Belgii a Itálii doplnili fotbalisté Ruska a Polska. Sborná si místo na evropském šampionátu zajistila suverénním vítězstvím 5:0 na Kypru, Lewandowski a spol. výhrou 2:0 nad Severní Makedonií.

Rus Arťom Dzjuba slaví gól
zdroj: REUTERS autor: Giannis Kourtoglou

Rusko si zahraje na mistrovství Evropy podvanácté a pošesté jako samostatný stát. Na posledních dvou skončilo už ve skupině. V kvalifikaci zvítězilo posedmé za sebou, body ztratilo jen v úvodním zápase v Belgii (1:3). Polsko se na ME představí počtvrté, jeho nejlepším výsledkem je čtvrtfinále z minulého turnaje v roce 2016.

V Nikósii se už v první půlhodině trefili Denis Čeryšev a Magomed Ozdojev. Hostům usnadnil cestu za ziskem plného počtu bodů i kyperský obránce Kostas Laifis, jenž dostal ve 28. minutě červenou kartu. Po změně stran zvýraznili výhru sborné Arťom Dzjuba s Alexandrem Golovinem a v nastavení uzavřel skóre opět Čeryšev. Mladoboleslavský útočník Nikolaj Komličenko tentokrát zůstal na lavičce náhradníků.

Poláci si v prvním poločase ve Varšavě vytvořili několik velkých šancí, ale Robert Lewandowski zamířil těsně vedle a Piotr Zieliňski napálil břevno. Dočkali se až v 74. minutě, kdy se prosadil Przemyslaw Frankowski těsně po příchodu na hřiště. Za šest minut přidal pojistku další náhradník Arkadiusz Milik.

Belgie překvapení nedopustila

Kazachstán s českým trenérem Michalem Bílkem doma podlehl Belgii 0:2. Hosté, kteří mají už od čtvrtka zaručený postup na Euro, zvítězili také v osmém utkání ve skupině I.

Belgičané přes jistou účast na ME nastoupili v silné sestavě i s kapitánem Edenem Hazardem, ale bez kanonýra Romela Lukaka. Jeho náhradník na hrotu útoku Michy Batshuayi v 21. minutě otevřel skóre, pojistku přidal v 53. minutě Thomas Meunier. "Rudí ďáblové" si tak vylepšili kvalifikační skóre na 30:1.

Belgičan Michy Batshuayi se raduje z gólu v Kazachstánu v rámci kvalifikace ME
zdroj: ZUMA autor: Bruno Fahy

Kazaši, kteří už po minulém utkání ztratili šanci na postup ze skupiny, prohráli třetí kvalifikační zápas po sobě a se sedmi body klesli na předposlední místo za Skotsko. To doma deklasovalo outsidera San Marino 6:0 i zásluhou hattricku Johna McGinna. Hosté ani poosmé ve skupině nebodovali a mají skóre 0:43.

Wijnaldum spasil Nizozemsko, Německo úřadovalo i v deseti

Německo v Estonsku přes dlouhé oslabení vyhrálo 3:0 a ve skupině C má 15 bodů stejně jako Nizozemsko, které zvítězilo na hřišti Běloruska 2:1. Severní Irsko, soupeř české reprezentace v pondělní přípravě, je třetí s tříbodovou ztrátou na vedoucí duo.

Němci hráli už od 14. minuty bez vyloučeného Emreho Cana, jiný záložník Ilkay Gündogan ale hosty v 51. minutě poslal do vedení a za šest minut si po jeho další střele vstřelil vlastní gól Karol Mets. V 71. minutě pak triumf favorita potvrdil třetí brankou střídající Timo Werner.

Nizozemcům v Minsku zařídil dvoubrankový poločasový náskok Georginio Wijnaldum. Krátce po změně stran sice snížil Stanislav Dragun, ale "oranjes" už těsný náskok udrželi.

Chorvatsko ještě nepostoupilo

Chorvatsko remizovalo ve Walesu 1:1 a nevyužilo šanci zajistit si postup na Euro po sedmém zápase skupiny E. Vicemistři světa v Cardiffu vedli už od 9. minuty, kdy se prosadil Nikola Vlašič, domácí však v nastavení prvního dějství odpověděli gólem kapitána Garetha Balea.

Maďarsko doma zdolalo Ázerbájdžán 1:0 a na druhé příčce skupiny E vystřídalo Slovensko. Tým českého kouče Pavla Hapala na rivala ztrácí dva body, ale má jedno utkání k dobru a lepší vzájemnou bilanci.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina C:
Minsk: Bělorusko - Nizozemsko 1:2 (0:2)
Branky:
54. Dragun - 32. a 41. Wijnaldum.

Tallinn: Estonsko - Německo 0:3 (0:0)
Branky: 51. Gündogan, 57. vlastní Mets, 71. Werner. ČK: 14. Can (Něm.).

Pořadí: 1. Německo 6 zápasů/15 bodů, 2. Nizozemsko 6/15, 3. Severní Irsko 6/12, 4. Bělorusko 7/4, 5. Estonsko 7/1.

Skupina E:
Budapešť: Maďarsko - Ázerbájdžán 1:0 (1:0)
Branka:
10. Korhut.

Cardiff: Wales - Chorvatsko 1:1 (0:1)
Branky: 45.+3 Bale - 9. Vlašič.

Pořadí: 1. Chorvatsko 7/14, 2. Maďarsko 7/12, 3. Slovensko 6/10, 4. Wales 6/8, 5. Ázerbájdžán 6/1.

Skupina G:

Varšava: Polsko - Severní Makedonie 2:0 (0:0)
Branky:
74. Frankowski, 80. Milik.

Lublaň: Slovinsko - Rakousko 0:1 (0:1)
Branka:
21. Posch. ČK: 89. Popovič (Slovin.).

Pořadí: 1. Polsko 8/19, 2. Rakousko 8/16, 3. Slovinsko 8/11, 4. Sev. Makedonie 8/11, 5. Izrael 7/8, 6. Lotyšsko 7/0.

Skupina I:
Nur-Sultan: Kazachstán - Belgie 0:2 (0:1)
Branky:
21. Batshuayi, 53. Meunier.

Nikósie: Kypr - Rusko 0:5 (0:2)
Branky:
9. a 90.+2 Čeryšev, 23. Ozdojev, 79. Dzjuba, 89. Golovin. ČK: 28. Laifis (Kypr).

Glasgow: Skotsko - San Marino 6:0 (3:0)
Branky:
12., 27. a 45.+1 McGinn, 65. Shankland, 67. Findlay, 87. Armstrong.

Pořadí: 1. Belgie 8/24, 2. Rusko 8/21, 3. Kypr 8/10, 4. Skotsko 8/9, 5. Kazachstán 8/7, 6. San Marino 8/0.