Následuje
Panorama

Rozhodčí Damková: I fotbalistky jsou občas vyčůrané

Praha – Mezinárodní fotbalová rozhodčí Dagmar Damková je prvním ženským arbitrem v tuzemské nejvyšší fotbalové lize. A prý je to pěkný pocit. "Na druhou stranu je to také svazující, protože jsem pořád v merku," řekla v pořadu Na slovíčko sportovní stanice ČT4. "Když něco zkazím, je to víc vidět, než když to zkazí někdo jiný. Naopak když se něco povede, je to vyzdvihováno," dodala žena, která se nedávno stala předsedkyní fotbalu žen ČMFS. Záznam rozhovoru z pořadu Na slovíčko najdete zde.

Podle svých slov byla do pískání fotbalu spíš hozená. "Fotbal jsem hrávala a jeden plzeňský funkcionář mi řekl: "Damková, pojď pískat!" Řekla jsem, že to tedy zkusím, a tím jsem do toho skočila," popsala Damková s tím, že první zápas v pozici rozhodčí si už nepamatuje. "Ale vím, že to byly dorosty a škvára," dodala.

Některé fotbalistky by strčily chlapy do kapsy, tvrdí Damková

Mužský fotbal je podle ní více fotbalovější a nabízí více situací, které se musí řešit. "Ženský fotbal na špičkové úrovni se dá hodně srovnávat s mužským fotbalem. V technice a také v kvalitách hráček, protože některé by strčily chlapy do kapsy," řekla Damková. Zároveň však přiznala, že je ženský fotbal pomalejší. "Přece jen, fyzické dispozice jsou jiné u mužů a u žen a nikdy to nebude stejné," doplnila.

Podle Damkové však musí být koncentrace u mužů i žen stejná. "I ženy jsou občas pěkně vyčůrané. Třeba Brazilky, které jsem pískala ve finále na olympiádě s Američankami, umí perfektně s balonem, mají to vrozené, ale umí i perfektně filmovat," popsala.

Damková: Masový průlom ženských rozhodčích se konat nebude

Damková zároveň popřela, že by podle zlých jazyků uběhala jen 70 minut hracího času a dál už nemohla. "Není to pravda. Možná se to zdá, protože se snažím šetřit síly. Neběhám jako chlapi, nemám jejich výbušnost a nikdy ji mít nebudu, což je normální, ale snažím se to kompenzovat výběrem správného místa, kde stát," řekla. "Jsou rozhodčí, kteří vám o půlnoci zaběhají čtyři kilometry za 12 minut, ale pak neví kde stát," dodala Damková.

Předsedkyně českého ženského fotbalu si myslí, že masový průlom žen do pískání mužského fotbalu je spíše utopií. "Vždycky to budou jedna, dvě, maximálně tři rozhodčí. V České republice je v krajích asi 40 až 50 žen rozhodčích a teď je na nich, jak se prosadí," popsala Damková, podle které je pro mnohé z ženských rozhodčích vzorem.

Damková, která odřídila i finále ženské Ligy mistrů nebo letošní finále Mistrovství Evropy, také popsala, jakému stylu pískání dává přednost. "Nechávám hrát co nejvíc, u mužů i žen. Proč zbytečně přerušovat, když se může dát výhoda a může se hrát. Proč zbytečně plácat kartami. To uplatňuji já a zatím mi to vychází," zakončila.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy