Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České sportovní úspěchy

Revoluce potvrzena: Na Euru i v LM bude branková technologie

Nyon (Švýcarsko) - Výkonný výbor UEFA schválil využití brankové technologie na letošním mistrovství Evropy ve Francii a v příští sezoně Ligy mistrů. Zároveň rozhodl, že volby nového předsedy neproběhnou, dokud Michel Platini nevyčerpá všechny možnosti odvolání proti osmiletému zákazu působení ve fotbale. UEFA má zároveň jasno, jakého kandidáta bude podporovat v únorových volbách FIFA. Je jím generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Jedna z kamer systému GoalControl
zdroj: ČTK/DPA

UEFA provedla revoluční krok v pravidlech. Dosud ve svých soutěžích odmítala zavedení technologie pro posuzování, zda míč přešel brankovou čáru, a spoléhala na brankové rozhodčí. Dnes však schválila, že se technologie využije na červnovém mistrovství Evropy a také v příštím ročníku Ligy mistrů, v níž bude sudím k dispozici od osmifinále. Konkrétní systém zatím vybrán nebyl.

Brankovou technologii už využívají nejvyšší soutěže v Anglii, Itálii, Německu a Francii, rozhodčím pomáhala také na mistrovství světa v Brazílii v roce 2014. UEFA rovněž plánuje, že by ji zavedla od sezony 2017/18 i do Evropské ligy.

Fotbalový míč s čipem
zdroj: ČT4

Šedesátiletý Platini byl spolu s dosluhujícím šéfem FIFA Seppem Blatterem v prosinci potrestán za podezřelou finanční transakci. Bývalý vynikající záložník v roce 2011 obdržel od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za poradenskou činnost v letech 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žádný doklad.

Platini se odvolal k FIFA, následně se chystá podat odvolání i k arbitráži CAS v Lausanne. Kvůli trestu se vzdal kandidatury na prezidenta FIFA, o své místo v čele UEFA však hodlá nadále bojovat a vedení evropského fotbalu ho dál podporuje.

"Výbor rozhodl, že nebudou prezidentské volby, dokud nebudou projednána všechna odvolání včetně případné arbitráže CAS a nebude definitivně rozhodnuto o zákazu činnosti pro Michela Platiniho," uvedla v prohlášení UEFA. "Doufáme, že jeho jméno bude očištěno a že se co nejrychleji vrátí do rodiny evropského fotbalu."

Nejbližší kongres UEFA, na kterém by se případně nový předseda mohl volit, bude 3. května v Budapešti. Volby však musejí být vyhlášeny tři měsíce předem, tedy na začátku února.

Je nám líto, video expirovalo.
Platini vzdal šanci, že by kandidoval na předsedu FIFA

26. února se pak bude volit nový prezident FIFA místo Blattera a UEFA vyslovila podporu Giannimu Infantinovi. Pro generálního sekretáře UEFA hlasovala většina členských zemí. Evropa však má ve volbě jen 53 z celkových 206 hlasů. Kromě Infantina kandidují také Alí bin Husajn, Jerome Champagne, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale.

"Výkonný výbor jednohlasně podpořil Gianniho kandidaturu. Také jednotlivé asociace hojně dávají najevo svou podporu, oficiálně se však vyjádří až těsně před volbou po vlastních formálních jednáních uvnitř asociací," uvedla UEFA.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy