Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Rasismus v ruském fotbale? Děje se to skoro každý zápas, hodnotí Hulk

Petrohrad – Když před pár dny v ruské lize rasisticky uráželi fanoušci Emmanuela Frimponga, ve fotbalovém světě to zvedlo vlnu kritických ohlasů. Podle brazilského útočníka Zenitu Petrohrad Hulk však nešlo o nic nového. Sám si na podobné incidenty v Rusku zvykl, jelikož se dějí téměř neustále. Kvůli tomu rostou obavy, aby se podobné incidenty neobjevovaly na mistrovství světa v roce 2018.

Hulk
zdroj: ISIFA

Hulk přestoupil do Zenitu v roce 2012 z Porta za údajných 44,7 milionu eur a stal se historicky nejdražším hráčem ruské ligy. V současném angažmá se Brazilec už několikrát stal terčem rasistických pokřiků diváků, jednou ho kvůli barvě pleti údajně urazil i rozhodčí.

"Musím říct, že se to děje skoro v každém zápase. Kdysi mě to dokázalo hodně rozzuřit, ale teď už vím, že to nepomáhá. Takže jenom posílám polibky našim fanouškům a snažím se nebýt naštvaný," řekl Hulk.

"Pokud se to stane i na světovém šampionátu, bude to opravdu drsné a ošklivé. Obvykle se to děje při soubojích ruských klubů a svět se o tom kolikrát ani nedozví," přidal Hulk.

Frimpong si nenechal urážky líbit a byl vyloučen

Poslední rasistický incident se stal v pátečním utkání prvního kola ruské ligy. Ghanský záložník Ufy Emmanuel Frimpong na urážky a opičí skřeky od fanoušků Spartaku Moskva zareagoval zdviženým prostředníčkem a od rozhodčího dostal červenou kartu.

"Za to, že mě uráželi, teď budu potrestán. A v téhle zemi bude (v roce 2018) mistrovství světa, takže tady budou muset hrát i Afričané," napsal po incidentu na Twitteru třiadvacetiletý bývalý hráč Arsenalu.

Podle zprávy dvou antirasistických organizací bylo v ruském fotbale za poslední dvě sezony evidováno více než 200 případů diskriminačního chování. Na jaře proto svaz vytvořil funkci takzvaného protirasistického inspektora, jenž by měl pomoci k vylepšení image pořadatelské země příštího MS.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy