Svět motorů

PSG si čtyřmi góly pochutnalo na Barceloně a vykročilo za postupem

Paříž – Herní i výsledkovou dominancí PSG skončil úvodní osmifinálový duel Ligy mistrů s Barcelonou. Celek z francouzské metropole zvítězil jednoznačně 4:0 a vypracoval si před odvetou na Nou Campu fantastickou výchozí pozici. Dva góly vstřelil argentinský záložník Di María, jednou rozvlnili katalánskou síť Draxler s Cavanim. Ve druhém úterním střetnutí slavila Benfica Lisabon, která nejtěsnějším rozdílem 1:0 porazila Dortmund.

Di María slaví gól do sítě Barcelony
zdroj: REUTERS autor: Christian Hartmann

Svěřenci kouče Unaie Emeryho předvedli výkon hodný šampionů. Věhlasného soupeře téměř k ničemu nepustili, vyprodané hlediště v Parku princů bavili pohlednou hrou a navíc čtyřikrát překonali bezmocného brankáře Ter Stegena.

Defenzivní linie pod taktovkou jednadvacetiletého stopera Kimpembeho nedovolila hvězdnému triu MSN ani nadechnutí, Verratti s Rabiotem vyhrávali jeden osobní souboj za druhým, ofenzivní vozba vedená trojicí Di María-Draxler-Cavani naprosto excelovala.

Galapředstavení zahájil Di María precizně zahraným přímým kopem a těsně před přestávkou zdvojnásobil náskok Draxler, když zužitkoval finální přihrávku Verrattiho. Po návratu z kabin přidali Di María s Cavanim další dva góly a zpečetili destrukci FCB.

Absolutní nadvláda od začátku do konce

Počáteční oťukávání rázně ukončil Rabiot, který skluzem zezadu poslal k zemi Neymara. Standardní situaci však PSG bez výraznějších problémů ubránilo. Vzápětí podniklo bleskový protiútok a možný požár v defenzivě pětinásobného vítěze Ligy mistrů uhasil až Ter Stegen exemplárním čtením hry.

Svižný úvod pokračoval nadějnou šancí Cavaniho, jehož ke skórování vybídl milimetrově přesným pasem Di María. Uruguayský kanonýr nicméně prováhal ideální pozici k zakončení a následný pokus Draxlera jen pozdravil fanoušky za brankou.

Pařížané ovšem dominovali i nadále. Za obranou Barcelony se po uvolnění Rabiota objevil Matuidi a pouze reflexivní zákrok Ter Stegena uchránil favorizovaný celek od inkasování. V 18. minutě ovšem ani on nedokázal zneškodnit Di Maríovu utěšenou ránu z přímého kopu. Park princů poprvé explodoval.

Utkání PSG - Barcelona

Svěřenci Luise Enriqueho poprvé zahrozili až ve 26. minutě, kdy z individuální akce Neymara těžil Gomés. Objevil se tváří v tvář Trappovi, ale německý brankář mu včasným výběhem zakončení ztížil. Střela portugalského mistra Evropy pouze pohladila boční síť.

Domácí kontrovali Draxlerem, který vyzval k tanci Roberta a vystrašil Ter Stegena pokusem z levého křídla. Reprezentačního kolegu sice nepřekonal, jenže pět minut před koncem první půle jej Verratti oslovil geniální přihrávkou, což zimní posila z Wolfsburgu s díky přijala. Prvním dotekem si připravila míč a druhým zvýšila náskok St. Germain.

Po změně stran pokračovala převaha francouzského mužstva. V 55. minutě využil laxního přístupu obránců Di María a nechytatelně zavěsil - 3:0. Konečný účet osmifinálového šlágru stanovil Cavani, když dokončil sólo Meuniera. Hlavička hostujícího Umtitiho totiž těsně před závěrečným hvizdem orazítkovala pouze tyč.

Sečteno, podtrženo - PSG deklasovalo Barcelonu 4:0.

Paris St. Germain - FC Barcelona 4:0 (2:0)

Branky: 18. a 55. Di María, 40. Draxler, 72. Cavani. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, T. Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Rabiot - A. Gomes, Busquets, Rafinha. Diváci: 46.484.

PSG: Trapp - Meunier, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa - Verratti (69. Nkunku), Rabiot, Matuidi - Di María (61. Lucas), Cavani, Draxler (86. Pastore). Trenér: Emery.

Barcelona: Ter Stegen - Roberto, Piqué, Umtiti, Alba - A. Gomes (58. Rafinha), Busquets, Iniesta (73. Rakitič) - Messi, L. Suárez, Neymar. Trenér: Enrique.

Mnohem dramatičtější bitvu nabídlo druhé úterní klání mezi lisabonskou Benficou a Dortmundem. Domácímu týmu stačila k vítězství 1:0 jediná přímá střela na branku. Ve 48. minutě se po rohovém kopu nejrychleji zorientoval řecký útočník Kostas Mitroglu a rozhodl zápas přesnou trefou z bezprostřední blízkosti.

Borussia měla v zápase jednoznačnou převahu. Mohla několikrát skórovat, ale proti byl skvěle chytající gólman Ederson. Lapil i pokutový kop za ruku spoluhráče, když si počkal na střelu Pierra-Emericka Aubameyanga do středu branky. Zneškodnil i další velké šance německého klubu a byl tak hlavní postavou střetnutí.

Sestřih utkání Benfica Lisabon - Borussia Dortmund

Benfica Lisabon - Borussia Dortmund 1:0 (0:0)

Branka: 48. Mitroglu. Rozhodčí: Rizzoli - Banti, Irrati (všichni It.). ŽK: Fejsa - Schmelzer, Pulisic, Bartra. Diváci: 55.124.

Benfica: Ederson - Semedo, Luisao, Lindelöf, Eliseu - Salvio, Pizzi, Fejsa, Carrillo (46. Augusto) - Mitroglu (75. Jiménez), R. Silva (68. Cervi). Trenér: Vitória.

Dortmund: Bürki - Piszczek, Papastathopulos, Bartra, Schmelzer, Durm - Dembelé, Weigl, Guerreiro (81. G. Castro) - Reus (81. Pulisic), Aubameyang (62. Schürrle). Trenér: Tuchel.