Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slavnostní zahájení XXV. letních olympijských her Barcelona 1992

Prvním vítězem Superpoháru je Sparta

Praha - Historicky prvním vítězem českého Superpoháru se stali fotbalisté Sparty Praha. Ligový mistr dnes na Letné porazil držitele domácího poháru Viktorii Plzeň 1:0, přestože hrál od 28. minuty bez vyloučeného kapitána Tomáše Řepky. O jediný gól se v 77. minutě postaral Libor Sionko. V závěru byl vyloučen také hostující František Rajtoral. Na premiéru Superpoháru dorazilo v parném letním odpoledni jen tři a půl tisíce fanoušků.

Domácí příznivci byli možná překvapeni nasazením nové posily - útočníka Kweukeho, naopak ani na lavičku neusedl Wilfried. Oba týmy se snažily na nově položeném trávníku o přízemní kombinaci a především Sparta se několikrát dostala za plzeňskou obranu, o což se kolmými pasy staral především Matějovský.

Hosté hráli trpělivě, do slibnějších pozic se dostávali až po 28. minutě, kdy byl vyloučen domácí kapitán Řepka za nijak ostrý faul před šestnáctkou. Červená karta v rukou hlavního rozhodčího Kovaříka udivila i soupeře, na sparťany měl odchod lídra týmu neblahý vliv. Od té chvíle měli více ze hry Západočeši, jejichž početní převaha ve středu hřiště se projevila. Sparťanskou obranu zlobil především hbitý Petržela.

Očekávaný nápor Plzně po pauze však nepřišel, přestože se na něj domácí příchodem stopera Hejdy nachystali. Hosté byli pasivní stejně jako v úvodu utkání a spoléhali na ojedinělé centry či standardní situace. A za svou pasivitu zaplatili ve chvíli, kdy to nejméně očekávali. Třináct minut před koncem vykopl brankář Blažek míč do levého křídla, kde Sionko vyhrál rychlostní souboj s Rajtoralem. Na skákající míč sice vyběhl i brankář Krbeček, ale byl u něj pozdě a Sionkův lob mířil přesně do odkryté branky.

Teprve poté se Západočeši začali snažit v ofenzivě, ale do letenské defenzivy se těžko dostávali a nebezpečně působily jen nakopávané centry, které spolehlivě stahoval Blažek. Tři minuty před koncem se hosté ocitli také v deseti poté, co byl vyloučen Rajtoral, který stáhl unikajícího Lačného. Sparta si výhru bez potíží uhlídala a prolomila tradici, že když nemá k dispozici Řepku, tak nedokáže vyhrávat.

Trenéři kritizovali rozhodčí za červené karty

Trenéři byli zklamáni atmosférou prvního soutěžního zápasu v novém ročníku a shodli se i na kritice rozhodčích, kteří vyloučili na každé straně po jednom hráči. Kouč plzeňských fotbalistů Pavel Vrba dokonce řekl, že pokud by měl pro příště přicházet pro začátek ligy tímto způsobem o hráče, zvažoval by nasazení klubové rezervy. "Pokud se bude vylučovat tímto způsobem v Superpoháru, tak nemá nová soutěž smysl. Červená karta musí být za nějaký surový zákrok, a to nebylo ani v případě Řepky, ani v případě Rajtorala," zlobil se Vrba.

Sparťanský trenér Jozef Chovanec sice nebyl tak příkrý, ale rovněž byl přesvědčen, že Řepka měl dostat za faul maximálně žlutou kartu. "Faul to byl, ale vylučovat za to? Ovšem víc se k tomu vyjadřovat nechci - jen připomenu, že nám ještě před novou sezonou nikdo ani nevysvětlil, jaký bude pro nový ročník nasazen trend a už máme dva vyloučené," připomněl zavedenou praxi.

Český fotbalový Superpohár

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 77. Sionko. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Večeřa. ČK: 28. Řepka - 87. Rajtoral. ŽK: Rajtoral, Horváth. Diváci: 3401.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy