Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

První Vrbova nominace: "S Brücknerem jsme se shodli na 95 procent"

Praha - Týden a den před premiérou na lavičce národního týmu oznamuje nový trenér reprezentace Pavel Vrba svou první nominaci. Bývalý kouč Plzně naznačoval, že do utkání proti Norsku, které se bude hrát 5. března v Edenu, by mohli naskočit nováčci či dříve ne úplně využívaní hráči. V osmnáctičlenném výběru však žádné nové tváře nejsou, jen se vrací Adam Hloušek, zároveň nechybí žádné opory. Vrba opominul dříve notně využívaného Jaroslava Plašila. 

Pavel Vrba
zdroj: ČT24 autor: Jan Langer

Z obvyklých hráčů, které povolával Vrbův předchůdce Michal Bílek, chybí v nominaci záložník Jaroslav Plašil z italské Catanie. Podle Vrby si Plašil nedokázal vybudovat v italském celku, který se v lize pohybuje na sestupových příčkách, pozici odpovídající jeho zkušenostem a věku. "Jarda Plašil v mužstvu, které hraje o záchranu, nedostával takový prostor, jaký by měl. Už má nějaké roky, měl by mít nějakou pozici. Může se zdát, že někteří toho taky neodehráli tolik, ale to je jiná věková kategorie," řekl Vrba.

Do nominace, která čítá jen 18 jmen z 22 možných, se nedostali ani Petr Jiráček z Hamburku a Václav Kadlec z Frankfurtu. "Nechtěli jsme brát hráče, kteří budou na tribuně, proto jsme jich kvůli regulím – může střídat pouze šest hráčů – vzali jen osmnáct. Zároveň ale budeme chtít v pondělí použít hráče z některého ligového klubu, abychom mohli nacvičovat situace deset na deset. Chtěli jsme ale každopádně nominovat hráče, kteří budou hrát," oznámil svou představu reprezentační trenér.

Hlouškův návrat, nejistota okolo Krejčího

Po třech letech se naopak do národního týmu vrací Adam Hloušek, který zaujal Vrbu dobrými výkony v Norimberku. "Viděl jsem ho v Bundeslize, v Norimberku si vytvořil silnou pozici a chválí ho i trenér," soudil Vrba. "Může hrát dva posty, levá obrana i záloha. Je málo českých hráčů, kteří by v týmu měli tak silnou pozici jako Adam v Norimberku," dodal Vrba. Pětadvacetiletý Hloušek naposledy hrál za reprezentaci v březnu 2011 v kvalifikaci mistrovství Evropy.

Kvůli zranění jsou mimo hru stoper Tomáš Sivok a útočník Libor KozákV nominaci na Nory se objevil i sparťanský záložník Ladislav Krejčí, ten se ovšem zranil v pondělním ligovém duelu s Brnem. Vrba čeká na výsledky dalších vyšetření. "Byl jsem na zápase Sparty, viděl jsem, že je problém. Mluvil jsem s lékařem a řešení je jednoduché. Když bude v nominaci na zápas s Bohemkou, bude v nominaci, když ne, tak na Norsko nebude," prohlásil Vrba.

Nominace národního týmu na utkání s Norskem

Brankáři: Petr Čech (Chelsea), Tomáš Vaclík (Sparta)
Obránci: Theodor Gebre Selassie (Brémy), Michal Kadlec (Fenerbahce), Marek Suchý (FC Basilej), David Limberský (Plzeň), Ondřej Mazuch (Dněpropetrovsk), František Rajtoral (Hannover)
Záložníci: Vladimír Darida (Freiburg), Bořek Dočkal, Josef Hušbauer, Ladislav Krejčí (všichni Sparta), Adam Hloušek (Norimberk), Tomáš Hübschman (Šachtar), Daniel Kolář (Plzeň), Tomáš Rosický (Arsenal)
Útočníci: Matěj Vydra (West Bromwich), David Lafata (Sparta)

Nový reprezentační kouč nezařadil do své první nominace žádného úplného nováčka, ale připustil, že o některých jménech uvažoval. Spekulovalo se například o sparťanském obránci Pavlu Kadeřábkovi. "Hlavně v jednadvacítce jsou hráči zajímaví a uvažovali jsme, jestli je nominovat. Netvrdím, že se třeba za dva měsíce nemůže objevit v nominaci hráč jednadvacítky, třeba hráči ze Sparty prokazují velkou kvalitu. Ale chceme, aby ta cesta vedla postupně přes jednadvacítku, ne aby v áčku pak třeba odehráli jen dvě minuty," myslí si Vrba.

Stejná jména jako u Brücknera

Na prvním srazu už by měl být i Vrbův konzultant a bývalý úspěšný reprezentační kouč Karel Brückner. "Pan Brückner tady při krátkodobých srazech bude v maximální míře. Otázka je, jestli tady bude celou dobu, jestli jeden den nepojede do Olomouce," řekl Vrba. "Scházíme se spolu, on sám se v jednu v noci místo argentinské ligy dívá na naše soupeře nebo sleduje zápasy v české lize," uvedl Vrba. "Z tohoto pohledu pracuje na maximální zátěž a těším se na schůzku na čtvrtek, kdy spolu strávíme, jak ho znám, minimálně pět hodin," dodal.

S Brücknerem se prý téměř bez výhrady shodl na výběru hráčů. "Samozřejmě mu říkám, kteří hráči by měli být, a v podstatě jsme se shodli z pětadevadesáti procent," prohlásil trenér. "Jména byla velice podobná, ne-li stejná. Bavili jsme se o jménech, typech hráčů a jak se jeví."

Je nám líto, video expirovalo.
Pavel Vrba oznámil nominaci na Norsko

Důležitější než samotná jména je však pro Vrbu systém, do něhož chce hráče zapracovat. "Mám magnety a mám čísla a hraju si s nimi, každé číslo znamená některý post," popisoval kouč reprezentace. "Jména teprve budu dosazovat. Ale já to teprve spíš beru o postech a o věcech, které na magnetech mají fungovat. Doufám, že to tak bude fungovat i na hřišti," usmál se trenér.

Maximální servis

Na reprezentační soupisce je momentálně více pracovníků realizačního týmu než hráčů. Podle Vrby však je důležité zajistit maximální servis hráčům a navíc podle něj ani někteří z devatenácti spolupracovníků na prvním srazu nebudou. "Je otázka, jestli hráči potřebují dva maséry a dva fyzioterapeuty. Já tvrdím, že ano," prohlásil Vrba.

"Při zápasech, kdy máte pouze dva dny volna, tohle musí být. Chceme udělat pro hráče maximální servis. Ten počet je takový, jaký je ve všech klubech. Zase budu opakovat, co říkali tehdy tiskoví mluvčí o tom, jak Bayern je velice skromný klub. Ale když tehdy přijeli, bylo s nimi dalších padesát lidí. Mohli bychom jít cestou toho, aby s námi jeli pouze dva lidi a hráči si zařizovali všechno, anebo hráčům uděláme servis, na který jsou zvyklí, a ne aby si po večerech prali trička. Pouze kopírujeme kluby, které to mají, a nevidím na tom nic špatného," řekl trenér.

Bývalí reprezentanti k národním výběrůmV

Vrba chce zároveň do budoucnosti dát větší prostor u národních výběrů bývalým reprezentantům a hráčům, kteří působili ve špičkových evropských velkoklubech. "Myslíme si, že by bývalí hráči měli být více zapojovaní do reprezentací. Nemyslím tím jenom A mužstvo, ale i jednadvacítku a další mládežnické kategorie. Jsme přesvědčení, že tady máme fotbalisty, kteří hráli v top mužstvech a mohli by se na určité bázi zapojit do realizačních týmů. Máme jména a i zelenou od některých z nich," sdělil rodák z Přerova.

Vrbu čeká proti Norům premiéra u týmu, který převzal v prosinci po odchodu z Plzně. V posledním vzájemném souboji čeští fotbalisté podlehli v létě 2011 v Oslu jasně 0:3. V následných přípravných duelech změří reprezentanti v květnu síly s Finskem a v červnu s Rakouskem.


Zdroj
ČT sport, ČTK, TVCOM.cz

Hlavní zprávy