Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Proti fanouškům zasahoval i vrtulník, Guinea dostala pokutu

Malabo (Rovníková Guinea) – Rovníková Guinea dostala za řádění fanoušků, kvůli kterému bylo přerušeno čtvrteční semifinále mistrovství Afriky s Ghanou, pokutu 100 tisíc dolarů (asi 2,4 milionu korun). Pokud navíc budou podobné problémy provázet i sobotní utkání o třetí místo s Konžskou demokratickou republikou, bude muset reprezentace jedno utkání odehrát na zavřeném stadionu.

Fanoušci Ghany prchají na hrací plochu
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Duel v Malabu byl přerušen osm minut před koncem, když hostující příznivci utekli z tribuny na atletickou dráhu, protože fanoušci Rovníkové Guineje na ně házeli plastové lahve a další předměty. Chuligány musela uklidnit policie za použití slzného plynu a vrtulníku, který přelétával těsně nad tribunami.

Zápas se nakonec dohrál až poté, co bezpečnostní služba odvedla ghanské příznivce do útrob stadionu. Incident, při němž bylo zraněno 36 lidí včetně jednoho činitele konfederace, konečný výsledek neovlivnil a Ghana po výhře 3:0 prošla do nedělního finále, kde se utká s Pobřežím slonoviny.

"Co se stalo, nás samozřejmě mrzí. Nikdo nečekal, že by se něco takového mohlo stát. Pro zápas o třetí místo a finále zpřísníme bezpečnostní opatření, aby se to neopakovalo," prohlásil mluvčí CAF Junior Binyam, všechny ale nepřesvědčil. "Když tohle házejí na hráče, ať si nechají třetí místo. Fotbal miluju, ale vlastní život mám radši," uvedl konžský obránce Gabriel Zakuani v narážce na fotografie kamenů, velkých střepů a dalších předmětů, které chuligáni házeli.

Na mistrovství šlo už o druhou kontroverzi kolem guinejské reprezentace. Výběr trenéra Estebana Beckera totiž ze čtvrtfinále s Tuniskem prošel díky diskutabilnímu pokutovému kopu, za jehož nařízení v nastavení zápasu s Tuniskem byl rozhodčí Rajindraparsad Seechurn potrestán půlročním zákazem činnosti.

Sudího navíc musela o poločase před rozlícenými hráči Tuniska chránit policie, stejně jako o přestávce semifinále museli hráče Ghany před sprškou odpadků zaštítit těžkooděnci. "Z toho, co fanoušci předvedli, jsem velmi zklamaný," řekl trenér Rovníkové Guineje Esteban Becker. "Něco takového jsem nezažil a za chování fanoušků se omlouvám," přidal útočník Emilio Nsue.

Trenér Ghany Avram Grant po utkání přiznal, že se obával o bezpečí hráčů. "Na tomhle turnaji jsem poprvé a vůbec jsem netušil, co se děje," prohlásil izraelský kouč. "Lhal bych, kdybych říkal, že jsem neměl strach. Bezpečí hráčů je pro mě nejdůležitější," prohlásil.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy