Následuje
BBV po 25 letech

Pros: Do Zbrojovky chce vstoupit silný partner

Brno – Fotbalová Zbrojovka by se mohla brzy dočkat záchrany. Takové poselství sdělil sportovním fanouškům na dnešní tiskové konferenci jeden ze spolumajitelů fotbalového klubu Roman Pros. Podle něj projevila zájem o vstup do klubu silná česká finanční skupina. O který subjekt se jedná, ale Pros neupřesnil. Dosavadní většinoví majitelé bratři Roman a Stanislav Prosové už nechtějí brněnský celek podporovat. V případě, že by vstup nových investorů nevyšel, může brněnskému fotbalu hrozit po sezoně zánik.

Roman Pros
zdroj: ČTK autor: Igor Šefr

"Dnes ráno jsem obdržel velmi zajímavou nabídku. Jednání se zájemci proběhnou do konce tohoto měsíce," uvedl na tiskové konferenci Roman Pros, který v tomto kroku vidí pozitivum, neboť se začalo jednat. Kdo je oním zájemcem, neřekl.

Klub podle Prose není v dluzích

"Naše pohledávky převyšují naše závazky. Z tohoto pohledu jsme nyní na černé nule. Dlužné částky hráčům budou uhrazeny do deseti dnů a do konce ledna uhradíme i dluh vůči brankáři Martinu Lejsalovi, abychom měli uvolněné přestupy," řekl Pros. Spekulace, že je klub předlužen v řádech desítek milionů, označil za zcela scestné.

Bratři Prosové se podle svých slov už nechtějí dalšího dění ve Zbrojovce účastnit. "Vyčerpali jsme veškeré svoje možnosti," vysvětlil Pros rozhodnutí odejít z brněnského fotbalu. "Šli jsme do klubu v okamžiku, kdy měl dluhy 80 milionů korun. Začali jsme s nadšením a z privátních prostředků jsme postavili tréninkové centrum mládeže. I když jsme neměli stoprocentní krytí a museli si půjčit peníze. Ale nechtěli jsme zadlužit fotbal," uvedl Pros.

Jednání se zatím neznámou společností, která by měla do společnosti vstoupit, budou podle Romana Prose trvat několik týdnů. Teprve potom zveřejní, kdo by měl být novým majitelem Zbrojovky.

Roman Pros nebere iniciativy fanoušků příliš vážně, podle něj klub potřebuje zejména spoluúčast silného finančního partnera. Proto majitelé klubu zvažují, zda se vůbec mají účastnit kulatého stolu, kde by měli diskutovat zástupci města, kraje a fanoušků o budoucnosti brněnského fotbalu. 

Historie klubu Zbrojovka Brno

1913- Cyril Lacina založil fotbalový klub SK Židenice, který je předchůdcem dnešní Zbrojovky.
1926 - Klub získal titul amatérského mistra Československa.
Po 2. světové válce - Klub se přejmenoval na Zbrojovku Brno.
1977 - Hráč klubu Karel Kroupa se stal nejlepším fotbalistou Československa.
1978 - Pod vedením trenéra Josefa Masopusta klub vyhrál svůj první a jediný prvoligový mistrovský titul.
80. léta - Krizové období, klub po sérii neúspěchů sestoupil do 2. ligy, zpět do vyšší soutěže se vrátil až v roce 1989 pod vedením trenéra Františka Cipra.
90. léta - Po rozdělení majetku tělovýchovné jednoty Zbrojovka Brno připadl na začátku devadesátých let stadion fotbalistům, kteří jej předali podnikateli Lubomíru Hrstkovi, jenž v okolí vybudoval Boby centrum a převzal fotbalový klub. Hrstka stadion zastavil u bank, ovšem nevěnoval mu žádnou péči a kolos postupně chátral.
2000 - Klub Boby Brno se ocitl v konkurzním řízení. Jeho novým sponzorem se stala firma Stavo Artikel. Tři následující roky nesl klub její jméno. Stadion za Lužánkami ale zůstal nadále v rukou Lubomíra Hrstky a klub zde byl pouze v pronájmu.
2001 - Kritickou situaci chtělo řešit vedení brněnské radnice společně se Stavo Artikelem Brno rekonstrukcí stadionu. Majitel však kladl velké požadavky, a tak magistrát začal hledat jiné řešení – rozhodl se nakonec pro rekonstrukci stadionu v Králově Poli, který se stal novým domácím hřištěm klubu.
2002 - Firma Stavo Artikel klub opustila – přejmenoval se na 1. FC Brno.
2008 - Klub otevřel Tréninkové centrum mládeže v Brně-Ivanovicích. Vznikly také plány na nový zastřešený fotbalový stadion Za Lužánkami.
15. června 2010 - Název klubu byl změněn na FC Zbrojovka Brno. Trenérem se stal Karel Večeřa. Z klubu však začali odcházet klíčoví sponzoři – nejdříve Skanska, poté OHL ŽS. Zbrojovka tak začala bojovat s nedostatkem financí a nedařilo se jí ani v soutěži – klesla na poslední místo v tabulce. Po prohraném rozhodujícím zápase s Příbramí zahájila sezonu 2011/2012 ve druhé lize.

Zdroj
ČT Brno, ČT sport

Hlavní zprávy