Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rally Řím

Projekt Čistá hlava má pomoci, reaguje na sebevraždy sportovců

Sebevraždy, které během posledních let ukončily život několika českých fotbalistů, přiměly Českou asociaci fotbalových hráčů (ČAFH) spustit projekt na podporu duševního zdraví s názvem "Čistá hlava". Asociace nabízí pomoc vyškolených odborníků všem profesionálním sportovcům, kteří řeší psychické problémy. Pro pomoc už se na ně obrátila zhruba desítka hráčů.

Vzpomínka na Františka Rajtorala
zdroj: ČTK autor: Miroslav Chaloupka

Projekt funguje několik týdnů. Hráči se mohou na asociaci obracet například přes sociální sítě a využít i speciální linku pomoci, která je k dispozici nepřetržitě. Začátek případné léčby hradí ČAFH.

"Projekt jsme spustili na základě nedávných událostí. Je přístupný pro všechny, nejen fotbalisty. Na lince máme odborného konzultanta, který je připraven hráčům pomoci a okamžitě je nasměrovat na příslušné odborníky - psychology, psychiatry a podobně," představila projekt na tiskové konferenci předsedkyně ČAFH Markéta Haindlová s tím, že se hráči nemusejí vůbec ničeho bát, protože vše je naprosto anonymní. „Nikdo nic nezveřejní," dodala.

V posledních letech dohnaly psychické problémy několik českých fotbalistů až k sebevraždě. V roce 2017 si krátce po sobě vzali život bývalí plzeňští hráči František Rajtoral a David Bystroň, vloni někdejší sparťan Pavel Pergl.

"Vnímám tento projekt strašně pozitivně. Bohužel vznikl až potom, co se v našem fotbale stala v posledních letech řada tragických událostí. Tlak na sportovce, fotbalisty je větší a větší. V tom fotbale se motá víc a víc peněz a řada hráčů to nezvládne. Vede to až k tomu, že nevědí, jak řešit budoucnost, trápí se s tím a volí bohužel někdy nejhorší variantu," uvedl jeden z patronů projektu, bývalý reprezentant Vladimír Šmicer.

"Jsem rád, že se o tom začneme bavit," dodal fotbalista, který během kariéry oblékal i dres Liverpoolu. "Cílem projektu je hlavně to, aby to kluci nedrželi v sobě, ale šli za profesionály a nechali si pomoci," dodal.

S názvem "Čistá hlava" přišel sportovní ředitel asociace Pavel Hašek. "S čistou hlavou se mi vždy hrálo nejlíp. Když člověk neměl problém a myslel jen na fotbal, tak podával nejlepší výkony a nejvíc ho to bavilo," uvedl Šmicer.

Asociace zatím na projektu nijak nespolupracuje s Fotbalovou asociací ČR, naopak navazuje kontakty s kluby. "Impulz vznikl i od světové hráčské asociace FIFPro, která se dlouhodobě tomuto problému věnuje. Země západní Evropy jsou samozřejmě mnohem dál, v Anglii například funguje klinika, která se věnuje jen sportovcům. Čerpáme inspiraci," dodala Haindlová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy