Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České ragby 2021

Případ údajné korupční kauzy Sigmy a Bohemians Praha skončil

Olomouc/Brno - Případ údajné korupční kauzy mezi fotbalovými celky Sigmy Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončil. Nejvyšší státní zástupce odmítl návrh žalobce z krajského státního zastupitelství podat v kauze dovolání. Potvrdila to mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová. Soudy se případem zabývaly přes dva roky. Všechny čtyři aktéry nakonec zprostily obžaloby.

Karel Kapr (vlevo) a Petr Drobisz v soudní síni
zdroj: ČTK autor: Vladislav Galgonek

V případu se před soudy zodpovídal z podplácení olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr, kteří podle obžaloby úplatek přijali.

Aféru rozpoutal Kapr. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300 000 korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Kauzou se soudy zabývaly od konce května 2011, v červnu letošního roku krajský soud potvrdil zproštění. Žalobce z olomouckého krajského státního zastupitelství se dva měsíce po zprošťujícím rozsudku rozhodl podat podnět k dovolání, se zproštěním nesouhlasil. Poukazoval především na to, že i podle verdiktu soudu ke korupci došlo, přesto byli všichni aktéři zproštěni. Nejvyšší státní zástupce však pro dovolání neshledal důvody.

Drobiszův obhájce Petr Konečný rozhodnutí NSZ přivítal. "Kauza tím končí, dnes už není nástroj, jak zprošťující verdikt změnit. Potvrdilo se to, co jsem říkal od začátku, a to, že když budou věci řešeny správně, bude pan Drobisz zproštěn," řekl Konečný. Poukázal přitom na to, že pro jeho klienta měl případ velké následky a poškodil jej ve sportovní kariéře. Fotbalová disciplinární komise jej totiž potrestala před vynesením pravomocného rozsudku pokutou i zákazem činnosti.

Tažení proti disciplinárce ale nekončí

Drobisz, jenž se po více než dvouleté přestávce vrátil na ligový trávník v týmu nováčka nejvyšší soutěže Znojma, se nyní chce proti tomu bránit. "Je podána žaloba na zrušení rozhodnutí odvolací a disciplinární komise, bylo to pro něj likvidační," doplnil jeho obhájce s tím, že předvolání dostali na listopad.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest milionů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony. Brankář Drobisz dostal pokutu 200 000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy