Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Případ fotbalové korupce získává kontury. Policie navrhla obžalovat 22 lidí

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat 22 lidí kvůli sázkařské aféře ve fotbalových soutěžích. Od listopadu 2012 do září 2013 se údajně pokusili ovlivnit 31 zápasů. Kriminalisté je viní z podplacení a přijetí úplatku, jednoho člověka navíc také z legalizace výnosů z trestné činnosti. Mezi obviněnými by měli figurovat teplický David Jablonský či trenér brankářů Liberce Zbyněk Hauzr.

Fotbal a korupce
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/

Podle kriminalistů v uvedeném období někteří lidé kontaktovali hráče nebo rozhodčí. Měli jim nabízet částky od desítek tisíc po milion korun za to, že ovlivní průběh zápasů podle jejich instrukcí. "Ovlivnění mělo zejména spočívat v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasů či v počtu vstřelených branek jedním mužstvem ve stanoveném časovém rozmezí," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"V několika případech z uzavřené dohody sešlo, neboť na utkání nebyl vypsán sázkový kurz či dle obviněných osob měl být vypsaný sázkový kurz nevýhodný," podotkl Ibehej.

Mezi podezřelými jsou například David Jablonský z Teplic nebo bývalý hráč Českých Budějovic a Boheminas Praha Jan Halama, které už na jaře policie kvůli korupci vyslýchala. Oba měli úplatky nabízet. "U mých klientů podle mě důkazy stačit nebudou, jelikož klíčovými důkazy jsou pouze odposlechy a textové zprávy," řekl Bronislav Šerák, právní zástupce Jablonského a Halamy.

Je nám líto, video expirovalo.
Policie navrhla obžalovat 22 lidí kvůli fotbalové korupci

Podle informací České televize je na seznamu také bývalý ligový brankář a nyní trenér libereckých gólmanů Zbyněk Hauzr. Severočeský klub celou situaci zatím odmítl komentovat.

Ovlivnění nebo pokus o něj se podle kriminalistů týkalo třech zápasů nejvyšší domácí soutěže, sedmi druholigových, osmi v ČFL, deseti v lize juniorů, dvou pohárových zápasů a jednoho utkání 1. ligy staršího dorostu. Čeští kriminalisté při vyšetřování případu spolupracovali se slovenskými policisty v rámci společného mezinárodního vyšetřovacího týmu.

Až dvanáct let odnětí svobody

"Spisový materiál již byl tento týden předán státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství ve Strakonicích," dodal mluvčí. V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení.

Za účast v této sázkařské aféře udělila loni na jaře disciplinární komise Fotbalové asociace ČR první trest. David Placák, který naposledy působil v královéhradeckém krajském přeboru, dostal zákaz činnosti ve fotbale na pět let a pokutu 50 000 korun za to, že se pokusil ovlivnit dvě utkání třetí ligy.

Na Slovensku padly za korupci tvrdé tresty

Šestice fotbalistů, mezi které patří i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a český obránce Tomáš Huber, byla za ovlivňování výsledků ve slovenské lize kvůli sázkám potrestána zákazem činnosti na 14 až 25 let. Hodúr navíc letos v březnu dostal v Pezinku za ovlivňování utkání od soudu tříletý podmínečný trest.

Česká disciplinárka pak na jaře vyslechla další údajné aktéry případu, již zmíněné Jablonského a Halamu a také Michala Macháčka a Vítězslava Brožíka z nižších soutěží. Žádné další sankce však nevynesla.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy