Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Wanda Diamond League 2020 Monako

Případ fotbalové korupce soud odročil na polovinu září

Olomouc - Případ fotbalové korupční kauzy mezi celky Sigmy Olomouc a Bohemians Praha olomoucký soudce odročil na polovinu září. Na základě závěrečných řečí se ještě rozhodl doplnit dokazování o další navrhované svědky i promítnutí videozáznamu. Žalobce navrhl pro všechny aktéry podmíněné tresty, neboť podle něj se mezi kluby skutečně podplácelo. Obhájci naopak žádají zproštění. V případu je obviněn z podplácení olomoucký brankář Petr Drobisz, který zástupcům Bohemians Praha údajně před dvěma lety předal úplatek 300 000 korun. Peníze měly zajistit výhru Olomouce ve vzájemném ligovém utkání. Tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr jsou obžalováni z přijímání úplatku.

Jiří Kubíček
zdroj: ČTK autor: René Volfík

Podle žalobce Petra Matouška stojí proti osamocené výpovědi brankáře Drobisze postoj zbylých tří aktérů. "Podle mého názoru jsou jejich tvrzení s největší pravděpodobností pravdivá. Nejde o mistrovsky sehraný komplot zástupců Bohemians Praha, skutek se skutečně stal," uvedl žalobce. Podle něj nelze přeceňovat svědectví bývalého sportovního šéfa olomouckých fotbalistů Jiřího Kubíčka, který soudu předal tajnou nahrávku svého rozhovoru s pokladníkem klubu. Na audiozáznamu se mluví o machinaci s penězi, pokladník však tvrdil, že šlo o nacvičený rozhovor. Státní zástupce však poukázal na to, že Kubíčkovo svědectví do mozaiky dokonale zapadá.

Kubíček donutil pokladníka potopit Sigmu, tvrdí nový svědek

Věrohodnost nahrávky dnes zpochybnil svědek Jaromír Dolníček. Uvedl, že se loni v červnu s Kubíčkem potkal. "Řekl mi, že budou litovat. Řekl, že donutil (pokladníka) Laďu Římského, aby je potopil. Sálal z něj pocit naštvání," uvedl před soudem svědek, který je Kubíčkovým známým. Soud poté přistoupil ke konfrontaci obou mužů, kdy si z očí do očí vzájemně vyříkali svou verzi. Kubíček v ní Dolníčkovo svědectví popřel. "Podám na tebe trestní oznámení, doufám, že máš svědky, že jsme se potkali. Já jsem tě nepotkal," řekl svědkovi Kubíček.

Je nám líto, video expirovalo.
Telefonát Radky Štědré

Soudu žalobce navrhl, aby všechny aktéry uznal vinnými. Pro Drobisze a Kapra navrhl podmíněný trest v rozsahu šesti až osmi měsíců s dvouletou zkušební dobou. Pro Obermajera a Zoubka navrhl trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem. Žádá zároveň i peněžité tresty. Drobisz a Kapr by měli podle něj zaplatit 50 000 korun, zbylé aktéry navrhl potrestat částkou 20 000 korun.

Naopak Drobiszův obhájce Petr Konečný tvrdí, že vina olomouckého brankáře nebyla prokázána. "Neexistuje prakticky žádný přímý důkaz proti Drobiszovi. Nejsou otisky prstů z obálky, nejsou peníze, neboť byly poslány přes účet, nejsou SMS," uvedl obhájce. Zpochybnil i Kubíčkovo svědectví s tím, že jde o jeho zášť vůči zástupcům olomouckého klubu.

Také obhájci zástupců Bohemians Praha žádali zproštění, na rozdíl od Konečného však tvrdí, že se skutek stal. Kapr, Obermajer a Zoubek ale podle nich nenaplnili znaky trestného činu. "Obermajer jednal na pokyn zaměstnavatele Kapra s tím, že se věc poté předá policii. Neměl sebemenší důvod mu nevěřit," uvedl Obermajerův obhájce.

Soudce Aleš Vašků po ukončení závěrečných řečí rozhodl, že dokazování ještě doplní. Zváží především návrhy Drobiszova obhájce, který žádal mimo jiné vyslechnout jako svědka ještě primátora Olomouce Martina Novotného. Soudce také zváží puštění videozáznamu zachycujícího Drobiszův pohyb po utkání.

Na verdikt soudu čeká také disciplinární komise fotbalové asociace. Ta na konci června případ odložila s tím, že vyčká na rozhodnutí soudu. To podle mluvčího FAČR Jaroslava Koláře stále platí. Komise navíc čeká na 2. srpna, kdy zasedne výkonný výbor asociace, u kterého bude předseda disciplinárky Jiří Golda žádat o vyslovení důvěry.

Aktéři údajné korupce v zápasu Olomouc - Bohemians Praha
zdroj: ČT24 autor: ČT24
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy