Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Řecko - římský zápas

Přímý postup do Ligy mistrů je téměř jistý. Rozhodnou ale spíše změny UEFA

Praha - Na hřišti už více udělat nešlo. Český fotbal si prakticky zajistil v koeficientu UEFA jedenáctou příčku, a tak má na papíře téměř jistotu účasti mistra v základní skupině Ligy mistrů pro sezonu 2018/19. Přesně od tohoto ročníku by ale mohly začít platit také zásadní změny ve formátu Ligy mistrů, které by mohly české týmy o přímý postup připravit.

Radost sparťanských fotbalistů
zdroj: ČTK/AP autor: Luca Bruno

Český fotbal už má jedenácté místo v koeficientu téměř jisté. Dvanáctému Švýcarsku už totiž nezbyl v pohárech žádný účastník a třinácté Nizozemsko by potřebovalo mít oba své zástupce Alkmaar a Ajax ve finále Evropské ligy, aby smazalo více než čtyřbodovou ztrátu.

Český prapor držela hlavně Sparta, která nasbírala do koeficientu 10 bodů a jako jediná postoupila i do jarních bojů v Evropské lize. V posledním kole skupin zabrala i Plzeň a poprvé v sezoně zaznamenala vítězství, čímž si polepšila na 6,5 bodu. Stejně jako Liberec (7 bodů) ale ze soutěže vypadla.

Dvanácté Švýcarsko však přišlo o všechny své týmy v soutěžích, vypadly Basilej, Bern i Curych. Třinácté Nizozemsko má sice ve hře stále dva týmy, ale také ztrátu 4,3 bodu, kterou už bude mazat těžko.

Česká liga tak s velkou pravděpodobností udrží nejlepší umístění od roku 2004, kdy byla devátá. Potom následoval propad až na osmnáctou příčku a nyní pokračuje postupný vzestup. Historickým maximem je osmá příčka.

Aktuálně by 11. místo znamenalo, že by mistr ze sezony 2017/18 měl jistý postup do základní skupiny Ligy mistrů. Chystá se však revoluce v postupovém klíči, která nakonec může český fotbal o přímou účast v Lize mistrů připravit. Právě od sezony 2018/19 totiž přibudou v LM místa pro elitní ligy, což může snížit počet přímých postupů. Pravděpodobně se bude týkat jen prvních deseti zemí. UEFA má oznámit pozměněná pravidla do konce roku.

Český šampion by se ale mohl přímo kvalifikovat do hlavní fáze Ligy mistrů už pro příští ročník, a to pokud si vítězové Ligy mistrů a Evropské ligy zajistí účast ve skupině LM ze svých domácích soutěží. Pak by přímé postupové místo připadlo české lize na základě žebříčku po minulé sezoně. A pokud skutečně dojde ke změně systému, současné jedenácté místo by pak znamenalo alespoň podobnou výhodu "náhradníka" pro sezonu 2018/19.

Za současného stavu by šlo Česko do příští sezony na 11. příčce, ale přestane se jí započítávat vydařený ročník 2012/13, který naopak byl nejhorší pro Nizozemsko. To tak rázem smaže ztrátu a obě země budou v příští sezoně na stejné startovní pozici. Odečítat ale bude i desáté Turecko, což by dávalo českému fotbalu šanci v případě výrazného úspěchu v příští sezoně zabojovat o posun do nejlepší desítky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy