Následuje
BasketManie

Přesuny u repre. Lavičku střídá u jednadvacítky Krejčí, manažerem "áčka" bude Sionko

S týmem neuspěl v kvalifikaci o mistrovství Evropy a nyní končí. Vítězslav Lavička po konci smlouvy už nebude pokračovat u české reprezentace do 21 let a výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl, že tým převezme Karel Krejčí, který dosud vedl dvacítku. U ní ho nahradí kouč plzeňské juniorky Jiří Žilák. Další novinkou je přechod manažera Libora Sionka z týmu U21 k "áčku".

Karel Krejčí
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

Pětapadesátiletý Lavička vedl jednadvacítku od roku 2015 a postoupil s týmem na mistrovství Evropy 2017. V další kvalifikaci se mu už ale tolik nedařilo a Češi skončili až třetí ve skupině za Řeckem a Chorvatskem. Končící smlouva mu tak nebyla prodloužena.

Asociace se proto rozhodla k logickému kroku a povolala od dvacítky Krejčího, který dosud vedl právě nastupující ročníky jednadvacítky a může navázat na svou dosavadní práci. Předtím devětačtyřicetiletý kouč působil v Plzni, kde získal tři mistrovské tituly: nejprve jako asistent Pavla Vrby a poté i jako hlavní kouč. Vrbovi asistoval i u národního týmu.

Stane se Vítězslav Lavička koučem Sparty? Nový Fotbal fokus podcast:

"Vážím si této nabídky, jednadvacítka se v naší fotbalové historii postarala o řadu výrazných úspěchů a mým přáním je, abychom se na tento odkaz pokusili navázat. Jsem rád, že můžu pokračovat v započaté práci a dál budu mít pod rukama kluky, s nimiž to ve dvacítce táhneme už rok a půl. Tým má potenciál a vnitřní sílu, aby byl úspěšný i v kategorii do 21 let," řekl Krejčí.

Sám Lavička cítil, že jeho čas u týmu je vyčerpán a že potřebuje nový impulz a nějakou změnu v kariéře. "Tři a půl roku je podle mého názoru odpovídající doba u jednoho týmu a rozhodl jsem se proto posunout v kariéře dál. Hráčům, kteří za mého působení prošli týmem, přeji co nejlepší uplatnění a úspěch v jejich další kariéře," uvedl Lavička.

"Víťa Lavička je nejen skvělý trenér, ale hlavně morálně úžasný člověk. Chci mu tak poděkovat za všechno co ve své funkci od léta 2015 udělal i za to, jakou pozitivní náladu přinášel na půdu asociace," řekl předseda FAČR Martin Malík, jenž věří, že trenérská změna národnímu týmu pomůže.

"Trenér by tak měl plně využít znalost nově se tvořícího výběru do 21 let. Věřím, že tým bude úspěšný i v ostrých kvalifikačních zápasech," prohlásil Malík.

Nový kouč dvacítky Žilák je odchovancem Plzně, kde vyrůstal po boku Petra Čecha či Davida Limberského. Místo hráčské kariéry se ale vrhl na trenérskou práci. Za deset let prošel všemi mládežnickými kategoriemi, nyní vede plzeňskou juniorku. S ní letos předvádí dobré výkony v Youth League, kde do posledního kola bojuje o postup v konkurenci Realu Madrid a AS Řím.

"Jiří Žilák při práci s mládeží dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky, proto padla volba trenéra dvacítky na něj. Přejeme si, aby své znalosti a zkušenosti z klubové scény zúročil také na reprezentační úrovni," dodal Malík.

"Je to ocenění mé práce, této příležitosti si vážím. Od léta budou do této kategorie spadat i hráči ročníku 2000, které v tuto chvíli vedu a dobře je znám. Mým hlavním úkolem bude připravovat hráče pro přechod do jednadvacítky," řekl Žilák, který od nového roku u plzeňské juniorky skončí a bude šéftrenérem dorosteneckých kategorií Viktorie.

Manažerem fotbalové reprezentace bude Sionko

Výkonný výbor rovněž jmenoval Sionka manažerem reprezentace. Stejnou funkci dosud vykonával u národního týmu do 21 let po boku trenéra Vítězslava Lavičky.

"Libor prokázal, že se v dané problematice výborně orientuje, a odvedl u jednadvacítky kus dobré práce. Je to osobnost s velkou hráčskou minulostí respektovaná napříč fotbalovým spektrem a určitě se prosadí také u reprezentačního áčka, kde jsme potřebovali manažerský post obsadit," řekl Malík.

Národní tým neměl manažera od září, kdy ve funkci skončil Jaromír Šeterle spolu s trenérem Karlem Jarolímem. Jeho povinnosti převzal ředitel oddělení reprezentace STES Tomáš Pata.

Nyní se funkce ujme Sionko, který v letech 1999 až 2010 za národní tým odehrál 41 zápasů a vstřelil osm branek. Zahrál si na mistrovství světa 2006 i mistrovství Evropy 2008. Bývalý hráč Ostravy, Sparty, Štýrského Hradce, Austrie Vídeň, Glasgow Rangers a Kodaně ukončil kariéru v roce 2012. Poté se vrhl na dráhu funkcionáře a poslední rok a půl byl manažerem jednadvacítky.

Zleva Filip Hašek, Daniel Trubač a Roman Macek z ČR
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

"U jednadvacítky zatím tento post necháme neobsazený, do začátku nové kvalifikace zbývá dostatek času a o práci se podělí stávající členové realizačního týmu. Výhledově však také u jednadvacítky chceme mít manažerský post pokrytý. Nyní však nemusíme jednat pod žádným tlakem," dodal Malík.

Devětačtyřicetiletý Krejčí je bývalý ligový hráč Dukly, Zlína a Českých Budějovic. V Dukle a Českých Budějovicích začínal i s trenérskou kariérou u mládeže. Poté sedm let působil v Příbrami. Od roku 2007 byl v Plzni, kde se později stal asistentem trenéra Pavla Vrby, s nímž pomohl Plzni k dvěma mistrovským titulům a k postupu do Ligy mistrů. Poté ho následoval i k národnímu týmu.

V srpnu 2015 se do Plzně vrátil jako hlavní trenér, když nahradil Miroslava Koubka. Viktoria pod ním 16 výhrami v řadě vytvořila rekord ligy a obhájila mistrovský titul. Po deseti měsících ve funkci však Krejčí skončil, aby se mohl soustředit na reprezentaci a účast na mistrovství Evropy, po němž spolu s Vrbou u národního týmu skončil.

Od února 2017 vedl dvacítku, která z 15 zápasů zaznamenala šest výher, tři remízy a šest porážek při skóre 25:29. S týmem vyhrál například v Portugalsku, nad Itálií či Nizozemskem.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy