Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP 2020 Nové Město na Moravě

Prestižní derby se Slovenskem: Bílek vyzkouší řadu nových hráčů

Olomouc - Prestižní derby bývalých federálních partnerů proti Slovensku, možný debut až deseti hráčů v české reprezentaci a také zápas, který může dost napovědět o další budoucnosti trenéra Michala Bílka. To všechno dělá ze středečního přípravného duelu mezi českými a slovenskými fotbalisty ostře sledovanou záležitost. Vyprodaný Andrův stadion v Olomouci by měl být kvůli mnoha zajímavým okolnostem ve varu, dorazit má asi 12 tisícovek diváků. Utkání sledujte živě od 17:10 na ČT sport a našem webu.

Radost českého týmu
zdroj: ČTK/AP

Dlouho kritizovaný český tým bere duel se Slovenskem jako možnost udobřit si fanoušky. "Bude nám záležet na dobrém výsledku, i když nejsme v jednoduché pozici kvůli mnoha absencím, které nás teď potkaly. Situace se zraněnými hráči teď není dobrá. Kdyby podobná nastala i před kvalifikačními zápasy, bylo by to ještě nepříjemnější," řekl v pondělí kouč Bílek. Ten je znovu pod velkým tlakem, který se zvýšil po říjnové bezbrankové remíze s Bulharskem v kvalifikaci o postup na MS.

Dokonce se množí spekulace, zda duel se Slovenskem pro Bílka nemůže být rozlučkou s reprezentací, kterou vede tři roky. Dohady přiživil i předseda FAČR Miroslav Pelta, který v minulém týdnu řekl, že jeho důvěra v Bílka je "pouze" omezená. "Je třeba si říct, jestli trenér, realizační tým a jimi vybrané mužstvo má potenciál na to, aby postupový cíl splnilo," řekl Pelta deníku Právo.

Bílek ale řekl, že mu Pelta při osobním setkání nenaznačil nic o možném ohrožení jeho pozice. "Jestli se pan Pelta rozhodne po zápase se Slovenskem řešit situaci způsobem, který pro mě bude nepříznivý, já neovlivním. Po zápase si spolu sedneme a rozebereme naše roční účinkování," uvedl Bílek. "Každopádně si nemyslím, že by zápas se Slovenskem měl rozhodnout o tom, jestli u týmu mám zůstat, nebo ne. Rozhodující by měla být utkání kvalifikace. Jestli se dojde k závěru, že je rozehraná špatně, asi bych tedy odvolaný měl být," prohlásil Bílek.

Kouč měl při skládání nominace na poslední utkání letošního kalendářního roku hodně starostí. Kvůli zranění chybí hned osm hráčů v čele s dlouhodobě vyřazeným kapitánem Tomášem Rosickým i jeho zástupcem a brankářskou jedničkou Petrem Čechem. Reprezentační premiéru tak i kvůli mnoha výpadkům netrpělivě vyhlíží deset hráčů. A i na jejich vystoupení možná bude záviset Bílkův další osud.

Je nám líto, video expirovalo.
Před utkáním ČR - Slovensko

Na první start v českém týmu čekají brankáři Vaclík s Grigarem, obránci Latka s Kalasem, záložníci Dočkal, Hořava, Krejčí a Pospíšil a útočníci Ordoš s Kozákem. "Poslední období v reprezentaci jsme nezažili, jsme tím nezatížení. Zápas se Slovenskem by mohl být výbornou šancí, jak si zase lidi přiklonit na svoji stranu. To bude naše motivace," uvedl středopolař Bořek Dočkal. Zápasu dodává říz i skutečnost, že na slovenské lavičce v trenérském tandemu s Michalem Hippem sedí Stanislav Griga, někdejší dlouholetý Bílkův spoluhráč ze Sparty i z československé reprezentace.

Ani slovenský tým není před duelem na Hané zdaleka kompletní. Chybí lídr obrany a opora Liverpoolu Martin Škrtel, mimo hru je také záložník Vladimír Weiss a někdejší tahoun Liberce Michal Breznaník. V prestižním zápase se naopak budou chtít vytáhnout Marián Čišovský, Michal Ďuriš a Marek Bakoš, stabilní hráči Plzně. Češi mají Slovákům co vracet: když je hostili před více než třemi lety v dubnu roku 2009 naposledy, prohráli s nimi v Praze 1:2, což pro ně byla jedna z hlavních překážek na neúspěšné cestě na mistrovství světa do Jihoafrické republiky. Teď mají šanci alespoň na částečnou odplatu, byť "pouze" v přípravném klání. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy