Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Extra

Předsedo, stojíme za vámi. Platiniho podpořilo všech 54 zemí UEFA

Nyon (Švýcarsko) – Předseda Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini si na mimořádném zasedání vyslechl podporu od všech 54 členských zemí včetně Česka. Francouzský funkcionář, který chce kandidovat na post předsedy FIFA, je vyšetřován kvůli podezřelé platbě od šéfa FIFA Seppa Blattera. UEFA zároveň vyzvala k co nejrychlejšímu vyšetření případu.

Michel Platini
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Platini v roce 2011 dostal z účtů FIFA dva miliony švýcarských franků. Podle předsedy UEFA šlo o odměnu za působení ve funkci Blatterova poradce v letech 1999 až 2002. Etická komise Mezinárodní fotbalové federace před týdnem oběma funkcionářům pozastavila výkon funkce na 90 dnů.

Platini, mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče, se proti tříměsíčnímu zákazu odvolal, ale neuspěl. Šedesátiletý bývalý francouzský fotbalista uvedl, že pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou dobrou pověst. 

Je nám líto, video expirovalo.
UEFA stojí za Platinim

Členské státy UEFA mu vyjádřily plnou podporu a absolutní důvěru. "Všechny členské asociace se shodly na tom, že podporují Michela Platiniho a jeho právo na řádný proces, a tím pádem možnost očištění jeho jména. Zároveň asociace apelují na všechny instance, které jsou zahrnuty v současném procesu, aby vyvinuly nejvyšší úsilí k tomu, aby bylo vydáno finální rozhodnutí nejpozději do poloviny listopadu," uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pelta: Nemyslím si, že Platini bude moci kandidovat na prezidenta FIFA

Jednání se účastnil i předseda FAČR Miroslav Pelta, podle kterého byl konzenzus ohledně dání důvěry způsoben novými informacemi, které na jednání poskytl právní zástupce Platiniho.

"Řekl nám, že pan Platini byl Blatterův poradce od roku 1998 do roku 2002. Měl s ním kontrakt na 300 tisíc švýcarských franků, ale ústní smlouvu měl údajně na milion franků, což je podle švýcarského práva možné. V roce 2011 si tak požádal o doplacení částky za dobu, co byl poradce. Samozřejmě otazníky zůstaly, ale je to v účetnictví FIFA a pan Platini to zdanil," popsal vysvětlení právního zástupce Platini Pelta.

Je nám líto, video expirovalo.
Pelta: Nemyslím si, že Platini bude moci kandidovat na prezidenta FIFA

Předseda FAČRu také prozradil, že na jednání v Nyonu byla velmi napjatá atmosféra a zejména velké státy měly spoustu nepříjemných otázek. Sám však nevěří, že Platini bude kandidovat na předsedu FIFA. "Držím mu palce, ale nemyslím si, že bude moci kandidovat. Shoda členských států UEFA byla spíše gentlemanských gestem, jelikož dělal doposud výbornou práci. Všechno ale ukáže až vyšetřování," dodal Pelta.

Inftantino: Platini zůstává kandidátem na prezidenta FIFA

Podle generálního sekretáře UEFA Gianniho Infantina však Platini zůstává kandidátem UEFA na volbu nástupce Blattera, která se uskuteční 26. února. Jeho suspendování přitom vážně omezuje šance na to, že projde testem důvěryhodnosti, který je součástí volebního procesu. Platini navíc kvůli zákazu ještě ani oficiálně nepodal přihlášku, což zatím učinil jen jordánský princ Alí bin Husajn. Uzávěrka kandidatur je 26. října.

"Platini je kandidátem na post prezidenta FIFA. Proč by měl stahovat svou kandidaturu, když je přesvědčen, že neudělal nic špatného, a když může očistit své jméno? Dejme mu šanci se bránit," uvedl Infantino. "Je příliš brzo na to říct, jestli přijde nějaký jiný evropský kandidát. Bylo to projednáváno a nepadlo žádné rozhodnutí. Kongres FIFA, na kterém by se měl volit prezident, by se ale neměl odkládat," prohrál Infantino.

UEFA zároveň potvrdila, že Platini zůstává jejím prezidentem. "V současné době je suspendován pouze ze strany FIFA. Dál pobírá plat a pokračuje ve funkci prezidenta UEFA," dodal Infantino. 

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy