Následuje
SP Francie

Předehru fotbalovému chvění obstará los. Utká se Messi s Ronaldem?

Costa do Sauípe (Brazílie) - Na brazilském pobřeží v Costa do Sauípe se rozhodne, kdo s kým se utká v základních skupinách světového šampionátu fotbalistů. Slavnostní ceremoniál začne v 17:00 SEČ a přímý přenos nabídne ČT sport a náš web. Dvaatřicítka účastníků doufá, že se vyhne "skupině smrti", kterou mohou vytvořit nasazení a nezvyklý systém losu.

Brazílie žije fotbalem
zdroj: ČTK/AP

Mimo jiné může dojít na souboj Argentiny s Lionelem Messim a Portugalska s Cristianem Ronaldem, přičemž skupinu by mohly kromě amerického či asijského soupeře doplnit další tradiční evropské země jako Anglie, Nizozemsko nebo Francie s dalším kandidátem na Zlatý míč FIFA Franckem Ribérym.

Naopak většina nenasazených celků by si přála do skupiny z 1. koše Švýcarsko, které se na základě říjnového žebříčku FIFA dostalo mezi nasazené celky, ale ve srovnání s obhájci titulu Španěly, Brazilci či Němci nepatří dlouhodobě mezi světovou elitu.

Jelikož v každé z osmi skupin mohou být maximálně dva evropské celky a z ostatních kontinentů vždy jen jeden, musela FIFA systém losu zkomplikovat. Nejprve bude ze 4. koše vylosován jeden evropský tým, který bude přeřazen do 2. koše.

Šachy s Francií

Původně se nabízelo, aby do 2. koše šla automaticky Francie, která má nejnižší koeficient z evropských účastníků. Stejný model se použil před osmi lety v případě Srbska. To nakonec skončilo ve skupině s Argentinou, Nizozemskem a Pobřežím slonoviny a bez bodového zisku vypadlo.

Nakonec ale na zasedání FIFA padlo rozhodnutí, že se bude losovat, což dává Francii větší šanci na mírnější skupinu. Předseda UEFA Michel Platini se od tohoto rozhodnutí jako Francouz distancoval. "Řekl jsem, že se hlasování nebudu účastnit, abych nebyl ve střetu zájmů. Bylo to rozhodnutí FIFA, a ne moje," vysvětlil.

Například Nizozemsko však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a zjišťovalo, zda nejde právně napadnout. "Ptám se, k čemu je žebříček FIFA, když se v těchto případech nevyužívá," řekl předseda nizozemského svazu Bert van Oostveen.

Osud v hrsti budou mít legendy

Hlavní postavou losu má být legendární Pelé, trojnásobný brazilský světový šampion. Organizátoři však nechtějí prozradit, co přesně bude jeho úlohou. Nebude však přímo losovat.

Brazilské legendy před losem:

Ronaldo: "Přál bych si, aby byl Neymar vyhlášen nejlepším hráče turnaje. To by znamenalo, že budeme šampioni. Budu mu fandit. Je fantastické, že ho máme. Spolu s Messim a Ronaldem jsou to nejlepší hráči světa. A všichni budou hrát v naší zemi."

Babeto: "S losem si nedělám starosti. Jakákoliv skupina bude pro Brazílii dobrá. Náš tým má sílu na to porazit každého. Já věřím, že nás čeká všech sedm zápasů a na jejich konci bude oslava."

Carlos Alberto Torres: "Hra brazilského týmu ještě není stoprocentní, takže musíme stát nohama na zemi. Ale hrajeme doma s našimi fanoušky, což tu bylo naposledy v roce 1950. A všichni jim teď chtějí ten tehdejší neúspěch vynahradit."

Toho by se měli ujmout zástupci všech zemí, které v minulosti šampionát vyhrály. A to Lothar Matthäus z Německa, Zinédine Zidane z Francie, Alcides Ghiggia z Uruguaye, který je jediným žijícím mistrem světa z roku 1950, Angličan Geoff Hurst, Argentinec Mario Kempes, Brazilec Cafú, Ital Fabio Cannavaro a někdejší španělský kapitán Fernando Hierro. Ten jako jediný trofej nad hlavu nepozvedl, ale bude reprezentovat zemi posledních mistrů světa.

Losování se zúčastní jen 30 trenérů. Chybět budou kouč Uruguaye Oscar Tabarez a jeho mexický kolega Miguel Herrera. Přítomni naopak budou hned čtyři němečtí trenéři. Kromě trenéra německé reprezentace Joachima Löwa také Jürgen Klinsmann zastupující USA, Ottmar Hitzfeld trénující Švýcarsko a Volker Finke z Kamerunu. Tři z nich se mohou objevit v jedné skupině.

Oficiální rozdělení účastníků fotbalového MS 2014 v Brazílii do losovacích košů:

1. koš:
Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Uruguay, Švýcarsko,

2. koš:
Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor,

3. koš:
Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras,

4. koš:
Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie, Nizozemsko.

Pozn.: Jeden z týmu v posledním koši bude přeřazen do koše 2

Devadesátiminutová show

nabídne také bohatý doprovodný program v duchu sloganu "Vše v jednom rytmu". Mimo jiné vystoupí populární brazilští zpěváci Alexandre Pires, Vanessa da Mataová a tanečnice a choreografka světoznámého cirkusu Cirque du Soleil Deborah Colkerová. Akce se účastní 1 300 hostů, 2 000 novinářů a vše přijde na osm milionů eur (asi 219,5 milionu korun).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy