Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

Potvrzeno. Euro 2028 se bude hrát na Ostrovech, další ME v Itálii a Turecku

Fotbalové mistrovství Evropy se v roce 2028 uskuteční ve Velké Británii a Irsku, o čtyři roky později se kontinentální šampionát bude konat v Itálii a Turecku. Výkonný výbor Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) o tom rozhodl na zasedání ve švýcarském Nyonu. Oznámení dějišť obou turnajů bylo pouze formalitou, protože více zemí nekandidovalo.

ME 2028 se bude hrát v Británii a Irsku, ME 2032 v Itálii a Turecku
zdroj: REUTERS

Turecko se původně rovněž ucházelo o šampionát v roce 2028 a zájem o něj měla i Itálie. Ta se ale už dříve rozhodla zaměřit na šampionát o čtyři roky později. Letos v červenci zástupci obou zemí oznámili, že Euro 2032 budou chtít pořádat společně. Turecko minulý týden svou nabídku na ME 2028 stáhlo a ustoupilo britsko-irskému projektu.

ME 2028 se bude hrát na deseti stadionech v devíti městech v Anglii, Walesu, Severním Irsku, Skotsku a Irsku. Organizátoři vybrali Belfast (Casement Park), Birmingham (Villa Park), Cardiff (Principality Stadium), Dublin (Aviva Stadium), Glasgow (Hampden Park), Liverpool (Everton Stadium), Londýn (Tottenham Hotspur Stadium a Wembley), Manchester (Etihad Stadium) a Newcastle (St James' Park).

Účast domácího týmu je automatická pouze při kandidatuře nejvýše dvou zemí

Úvodní zápas se uskuteční v Cardiffu, finále na londýnském Wembley. Dva ze stadionů dosud ve finální podobě neexistují. Rozestavěný liverpoolský Everton Stadium má příští rok nahradit Goodison Park. Rekonstrukce polorozpadlého Casement Parku v Belfastu ještě ani nezačala.

UEFA už předem upozornila, že účast domácího týmu na závěrečném turnaji je automatická pouze při společné kandidatuře nejvýše dvou zemí. Do kvalifikace tak zřejmě půjde všech pět reprezentací pořadatelských zemí. Otázkou zůstává, co by se dělo v případě vyřazení Anglie, Walesu, Severního Irska, Skotska či Irska v bojích o Euro 2028.

Podle britských médií UEFA úplně nesouhlasí s myšlenkou, že by pro dva potenciálně neúspěšné týmy měla mít rezervována dvě místa na turnaji. Proto se v dalších dnech bude ještě jednat.

Předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek:

"Obě kandidatury byly velmi kvalitní. Jsou to všechno fotbalové země s tradicí i vášní a do doby konání budou dobudovány i stadiony a infrastruktura. Nezbývá než si přát, aby česká reprezentace na těchto svátcích fotbalu startovala."

Anglie pořádala evropský šampionát v roce 1996, kdy Češi získali stříbro po finálové porážce 1:2 s Německem v prodloužení. Před dvěma lety na oslavu 60. výročí Eura se turnaj konal netradičně v 11 zemích, mezi nimiž nescházela ani Anglie (Londýn) se Skotskem (Glasgow).

Ve Wembley se odehrálo nejvíce utkání ze všech (osm), včetně obou semifinále a finále, v němž Itálie zdolala na penalty právě Anglii a po 53 letech se vrátila na evropský trůn. Jedním z pořadatelů tehdejšího turnaje mělo být i Irsko (Dublin), které však odstoupilo.

UEFA následně akceptovala turecko-italský společný projekt navzdory vlastnímu pravidlu, že o spolupořadatelství se mohou ucházet jen fotbalové svazy sousedících zemí. Itálie hostila Euro v letech 1968 a 1980. Stejně jako Londýn a Glasgow byl před dvěma lety jedním z 11 pořadatelských měst evropského šampionátu Řím.

V Turecku ještě Euro nikdy nebylo, přestože se o něj snažilo v letech 2008 (společně s Řeckem), 2012, 2016 a 2024. V příštím roce přivítá finálový turnaj ME Německo, od roku 2016 se hraje ve formátu s 24 týmy.

Zatím není jasné, kde se v Itálii a Turecku bude hrát. Hostitelé nabídli 20 potenciálních stadionů, polovinu z nich vyberou do října 2026. Každá země bude mít po pěti stadionech.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články