Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
a EURO s Petrem Ševčíkem

Potvrzeno: Blatterovi se ve volbách šéfa FIFA postaví tři soupeři

Curych - O funkci předsedy Mezinárodní fotbalové federace se bude ucházet čtveřice adeptů. Vedle současného šéfa FIFA Seppa Blattera splnili podmínky kandidatury bývalý hvězdný fotbalista Portugalec Luís Figo, předseda nizozemského svazu Michael van Praag a jordánský princ Alí bin Husajn, jeden z místopředsedů FIFA. Oficiální seznam uchazečů zveřejnila FIFA. Volby se uskuteční na kongresu 29. května v Curychu.

Sepp Blatter
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Della Bella

Kandidovat hodlali rovněž bývalý generální sekretář FIFA Jérome Champagne a někdejší francouzský fotbalista David Ginola, nezískali však potřebnou podporu pěti členských svazů. Žádost o podporu dorazila i na Fotbalovou asociaci ČR, ta se však rozhodla zatím zůstat nestranná.

"Nechci být konkrétní, ale jeden kandidát nás požádal o nominační podporu, ale řekli jsme, že v této fázi to dělat nebudeme," uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. "Komunikovali jsme se všemi uchazeči, ať už přese mě, přes předsedu Peltu či přes Petra Fouska," dodal.

Koho podpoří Češi?

Asociace zatím nemá jasno v tom, kterého z uchazečů ve volbách podpoří. "Zatím jsme se tím na výkonném výboru nezabývali, jelikož nebyla oficiálně oznámena jména kandidátů," řekl Řepka s tím, že při rozhodování bude kladen důraz i na názor UEFA. "Určitě dáme na stanovisko konfederace, tedy jak to vidí UEFA. Pak se rozhodneme podle svého," uvedl Řepka, který bude na kongresu zastupovat FAČR společně s předsedou Miroslavem Peltou a místopředsedou Dušanem Svobodou.

Osmasedmdesátiletý Švýcar Blatter je v čele FIFA od roku 1998. V posledních letech však čelí výrazné kritice kvůli podezření vrcholných představitelů FIFA z korupce, netransparentnímu rozhodování a pošpinění image federace. Veřejně mu slíbila podporu Afrika, která si jeho práci pochvaluje.

Joseph Blatter

Státní příslušnost: Švýcarsko

Datum a místo narození: 10. března 1936, Visp

Fotbalová funkcionářská kariéra: technický ředitel FIFA (1975-81), generální sekretář FIFA (1981-98), předseda FIFA (od 1998)

- vystudovaný právník hrál v mládí fotbal jako amatér

Jeho nejvážnějším kandidátem by měl být Alí bin Husajn. Jordánský princ slibuje navrácení důvěry veřejnosti, boj za práva hráčů, důraz na fanoušky, ale také využití 700 milionů dolarů (asi 17 miliard korun) z finančních rezerv FIFA k vybudování nových hracích ploch po celém světě.

Alí bin Husajn

Státní příslušnost: Jordánsko

Datum a místo narození: 23. prosince 1975, Ammán

Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Jordánského svazu (od 1999), předseda Západoasijské fotbalové federace WAFF (od 2000), viceprezident FIFA (od 2011)

- jordánský princ, třetí syn zesnulého krále Husajna

Změnu image FIFA plánuje také Figo, který patřil k nejlepším hráčům na přelomu tisíciletí. V roce 2000 získal Zlatý míč a o rok později cenu FIFA pro nejlepšího hráče světa. Zářil především v Barceloně a Realu Madrid, který z něj v roce 2000 udělal na čas nejdražšího hráče v historii, když za něj zaplatil 60 milionů dolarů. Hrával také za Sporting Lisabon a kariéru zakončil v Interu Milán, pro který nyní pracuje jako ambasador. Rovněž působí ve sportovní komisi UEFA.

Luís Figo

Státní příslušnost: Portugalsko

Datum a místo narození: 4. listopadu 1972, Lisabon

- jeden z nejlepších světových fotbalistů přelomu tisíciletí, zářil především v dresech Barcelony a Realu Madrid, který z něj v roce 2000 udělal na čas nejdražšího hráče v historii

Obavy z toho, že bude znovuzvolen Blatter, přiměly ke kandidatuře předsedu nizozemského svazu Van Praaga. Bývalý šéf Ajaxu se prý rozhodl kandidovat poté, co viděl, že Blatter nemá žádného vážného protikandidáta. Měl by být lídrem především pro evropské svazy, z nichž Belgie, Švédsko, Skotsko, Rumunsko, Faerské ostrovy a Nizozemsko ho podpořily už nominačními dekrety.

Michael van Praag

Státní příslušnost: Nizozemsko

Datum a místo narození: 28. září 1947, Amsterodam

Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Ajaxu Amsterodam (1989-2003), předseda nizozemského svazu (od 2008), člen výkonného výboru UEFA (od 2009)

- bývalý amatérský hráč a rozhodčí, později úspěšný podnikatel

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy