Polsko slaví, poprvé porazilo Německo. Historii psal také irský kanonýr Keane

Varšava/Dublin – Fotbalisté Polska porazili ve druhém zápase kvalifikace o mistrovství Evropy německou reprezentaci 2:0, což se jim v devatenáctém vzájemném utkání povedlo poprvé v historii. Němci prohráli v kvalifikaci po sedmi letech, naposled to bylo s českou reprezentací v říjnu 2007. Z reprezentace Gibraltaru se podle očekávání stává otloukánek skupiny D. Nováček kvalifikace o mistrovství Evropy po výprasku 0:7 s Polskem prohrál stejným poměrem i Irskem. V jeho dresu zářil hlavně kapitán Robbie Keane, který nasázel hattrick a stal se s 21 zásahy nejlepším kvalifikačním střelcem v historii.

Milik slaví gól do sítě Německa
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Foto Olimpik

On-line textový přenos

--:--

Děkujeme za pozornost a příjemný zbytek večera.

--:--

Mistři světa z Brazílie prohráli s Polskem 0:2. Další překvapení kvalifikace EURA je na světě.

90.+4

Konec zápasu.

90.+3

Technický pokus Kroose letěl těsně nad. S Němci to vypadá bledě.

90.+3

Po strkanici při rovnání zdi dostal žlutou kartu domácí Piszczek.

90.+4

Krychowiak fauloval Podolskiho a následovat bude přímý kop pro Německo z ideální palebné pozice.

90.+2

Götze poslal míč na volného Podolskiho, jeho rána bez přípravy ale zamířila jen do obránce a Szczesny zasahovat nemusel.

90.+1

Němci se snaží, ale branka polského brankáře jakoby byla zakletá..

90.

Nastavovat se budou čtyři minuty.

90.

Němci se tlačili do zakončení, nakonec jim ale balon utekl do zámezí a následovat bude odkop.

88.

Tak to je šok! Mistři světa prohrávají 0:2 po rychlém autu a akci Lewandowského, který předložil Milovi luxusní míč, jenž poslal polský záložník k tyči Neuerovy branky.

88.

Polsko právě vstřelilo branku.

87.

Bellarabi byl nyní v palebné pozici, jenže trefil jen obránce před sebou.

86.

Únik Rybuse končí v zámezí.

86.

Bellarabi vidí žlutou za ostrý faul.

85.

Polácí vypadají odhodlaně a chtěji dnes urvat tři body.

85.

Střídání v týmu Polska: ze hřiště odchází Jakub Wawrzyniak, přichází Artur Jedrzejczyk.

84.

Na trávníku zůstal ležet Wawrzyniak a na plochu musí dokonce nosítka. Wawrzyniak není v pořádku a musí střídat.

83.

Střídání v týmu Německa: ze hřiště odchází Antonio Rüdiger, přichází Max Kruse.

81.

A další gólovka Německa. Jenže hostům jakoby dnes nebylo přáno vstřelit gól. K parádní střele se dostal Podolski, jenže trefil břevno.

81.

Do konce utkání chybí deset minut + nastavení a domácí to budou mít ještě složité.

79.

Po následném rohu Kroose se již hosté k zakončení nedostali.

79.

Další skvělý zákrok domácího gólmana. Szczesny se teď vytáhl proti tvrdé přízemní ráně Bellarabiho.

78.

Wawrzyniak nyní na polovině hřiště fauloval Bellarabiho, u míče budou hosté.

77.

Střídání v týmu Německa: ze hřiště odchází André Schürrle, přichází Lukas Podolski.

77.

Střídání v týmu Polska: ze hřiště odchází Arkadiusz Milik, přichází Sebastian Mila.

74.

Při pokusu o rychlý protiútok se Lewandowski ocitl v ofsajdu.

73.

Po rohu Kroose se k hlavičce dostal Hummels, míč ale poslal mimo.

71.

Střídání v týmu Německa: ze hřiště odchází Christoph Kramer, přichází Julian Draxler.

71.

Střídání v týmu Polska: ze hřiště odchází Kamil Grosicki, přichází Waldemar Sobota.

70.

Grosicki v akci, po rychlém výpadu směřovala jeho střela doprostřed branky.

69.

Další ofsjad Lewandowského.

68.

Bellarabi sám před polským gólmanem dnes už potřetí selhal. Skvěle mu míč v poslední chvíli vypíchl Glik.

67.

Prudký centr ze strany domácí fotbalisté odvrátili.

65.

Polský snajpr dnes podruhé v ofsajdu.

64.

Lewandowski fauluje na polovině a na rozhodčího se hodně zlobí, musí se krotit, má už žlutou.

63.

Němci obléhají pokutové území domácích. Ti přežili další dva ofenzivní nájezdy.

61.

Lewandowski v ofsajdu.

61.

Schürrleho pokus z dálky polská brankář pokryl.

60.

V posledních minutách se hraje opravdu ve velkém tempu. Pochopitelně jsou to hlavně Němci, kteří chtějí s výsledkem něco udělat.

59.

Polsko jí ubránilo a má míč.

58.

Rychle rozehraná akce Němců po faulu na Bellarabiho u rozhodčího pochopení nenašla. Následuje opakovaná standardka.

57.

Lewandowski vidí žlutou po atak při dobíhání na Neuera.

56.

Další zákrok polského gólmana po jedovce Scgürrleho.

55.

Přímý kop Německa kopal Kroos, jeho centr do vápna ale pohodlně pokryl Szczesny.

54.

Hosté očividně zvýšili obrátky a fotbalisté Polska se musí nyní bránit.

53.

Na druhé straně v šanci Götze. Z boku se proháčkoval do vápna po otočce s míčem. Jeho ránu pokryl Szczesny.

51.

Skvělý centr poslal do vápna Piszczek a na něj naskočil Milik, který ho hlavou lízl před Neuerem. Polsko překvapivě vede.

51.

Poláci právě vstřelili branku.

48.

U míče jsou Němci a hru opět tvoří přes Götzeho.

47.

Na zemi zůstal ležet Kramer po souboji s Lewandowskym a musí být ošetřen. S grimasou odkulhává z trávníku.

46.

Druhý poločas byl zahájen.

--:--

První poločas zápasu mezi Polskem a Německem skončil 0:0, ale rušno bylo hlavně před brankou Polska. Domácí mohou děkovat svému brankáři, který vyřešil hned několik velmi ošemetných situací.

45.

Konec prvního poločasu

45.

Roh Německa zahrál Kroos, vysoký centr vnesl chaos do vápna plného hráčů. Akce skončila vysokým překopem Hummelse.

44.

Další obrovská příležitost Bellarabiho, který po zasekávačce ve vápně trefil pouze do rukavic Szczesného.

43.

Němci teď zapli na plné obrátky a je z toho několik slibných příležitostí. Další centr Götzeho teď zakončil nepřesně Müller.

41.

Aktivní Bellarabi v šanci po náběhu ze strany. Zakončení v malém vápně zastavil ofsajdový praporek rozhodčho.

39.

Thomas Müller uháněl pronásledovaný stopery přes půl hřiště po krásné kolmici. Jeho střela levačkou však skončila mimo tři tyče. Dožadoval se rohu, následuje ale jen odkop od brány.

38.

Velká příležitost Němců po nádherném pasu přes celé vápno Götzeho, který našel Bellarabiho. Jeho střela z voleje skončila těsně vedle tyče.

37.

Grosického pas do vápna v pohodě sebral Neuer.

36.

Útočné snažení domácích zastavila pozorná německá obrana.

34.

Standardní situaci měli ze strany Poláci a bylo z toho zakončení. Lewandowski stál však v ofsajdu, vzrušení bylo zbytečné.

32.

Poláci jsou v posledních minutách pod mírným tlakem.

31.

Kroosův roh zakončoval po odrazech a pokusu Boatenga Müller, v krkolomné pozici nedokázal míč usměrnit na branku.

30.

Roh Německa po obranném zákroku Glika.

29.

Němci volí krátké přihrávky přes Götzeho nebo novice Bellarabiho.

28.

Probíhá boj o střed pole, hru teď charakterizuje řada nepřesností.

25.

Němci tvoří hru, ale Poláci jsou aktivní a stíhají odebírat míče.

23.

Boateng na polovině hřiště zastavil akci Poláků a vidí také žlutý kartónek.

22.

Tři metry za vápnem zkusil vystřelit Kroos, míč z jeho kopačky šel ale vysoko nad bránu Szczesnyho.

19.

Žlutou za faul vidí Szukala na Müllera.

18.

Z rohu Kroose se nebezpečí nezrodilo. Míč mají Poláci.

17.

Centr našel hlavu Hummelse, který na zadní tyči trefil nohy polského obránce. Je z toho roh.

16.

Wawrzyniak fauloval Götzeho a následovat bude přímý kop pro Německo z velmi zajímavé pozice. Je to prakticky z rohu velkého vápna po levé ruce brankáře Szczesnyho.

15.

Lewandowski padl ve vápně po rychlém brejku a kontaktu s Rüdigerem. Rozhodčí dal pokyn k pokračování ve hře.

14.

Na polovině hřiště byl faulovaný Bellarabi, Němci rychle rozehráli a již opět hledají skulinku v defenzivě soupeře.

13.

Poláci volili postupný útok, ale úspěch jim to nepřineslo.

12.

Opět zablokovaný Lewandowski v rohu hřiště, z následného autu se nic neudálo.

11.

Hráči chodí do soubojů naplno a publikum to řádně oceňuje.

10.

Přízemní ránu Müllera v pohodě pokryl Szczesny.

9.

Thomas Müller se dostal při dobíhání míče do kontaktu s Glikem, který si pomohl rukama. Müller se chytil za hruď, ale rozhodčí zůstal klidný.

8.

V akci opět Lewandowski, zastavil ho krajní obránce Durm.

7.

Solidní centr z pravé strany do vápna Německa posílal Grosicki, Lewandowski to měl ale ve vápně těžké a zakončit nedokázal.

6.

Individuálně se zkoušel prosadit Grosicki, jenže dva protihráče obejít nedokázal a dobře ho zastavil na hranici vápna Hummels.

5.

Ti o něj ale velmi rychle přišli a již se musí opět bránit.

4.

Schürrle na polovině hřiště fauloval Roberta Lewandowského a míč budou mít fotbalisté Polska.

2.

První útočná akce Poláků končí neúspěchem, při přechodu do brejku fuloval uníkajícího německého hráče Wawrzyniak.

1.

Utkání bylo zahájeno.

--:--

Premiéru na straně Německa kvůli velkému počtu zraněných hráčů ve šlágru skupiny D zažije čtyřiadvacetiletý Karim Bellarabi z Bayeru Leverkusen.

--:--

Nejprve zněla stadionem německá hymna, po ní následuje ta polská.

--:--

Hráči obou mužstev jsou nastoupeni na hrací ploše. Na řadu jako tradičně přicházejí státní hymny.

--:--

Úvodní sestavy:

Polsko: Szczesny – Piszczek, Szukała, Glik, Wawrzyniak – Grosicki, Krychowiak, JodLowiec, Rybus – Milik, Lewandowski.

Náhradníci: Boruc, Fabianski – Cionek, Jedrzejczyk, Olkowski, Mila, Sobota, Maczynski, StarzyNski, Zyro, Kucharczyk, Teodorczyk.

Německo: Neuer – Rüdiger, J. Boateng, Hummels, Durm – Kramer, Kroos – Bellarabi, Götze, Schürrle – T. Müller.

Náhradníci: Zieler, Weidenfeller – Ginter, Rudy, Draxler, Podolski, Mustafi, M. Kruse. Rozhodčí: ProenCa – Miranda, Trigo.

--:--

Dobrý večer, vítejte u pokračování kvalifikace o EURO 2016, ve kterém přinášíme textovou on-line reportáž z utkání Polsko - Německo.

Za německou reprezentaci nastoupil v Polsku poprvé leverkusenský Karim Bellarabi, střelec nejrychlejší branky v bundeslize, jenž se v utkání prvního kola této sezony v Dortmundu prosadil po devíti vteřinách. V 38. minutě se debutant dostal po centru Götzeho k levé tyči do největší šance prvního poločasu, těsně však minul.

V 51. minutě z první střely na branku skórovali domácí. Piszczekův centr využil ve vápně nikým neatakovaný Milik, jenž se za reprezentaci trefil potřetí. Hosté si poté vypracovali několik gólových příležitostí, gólmanovi Szczesnému pomohla i branková konstrukce, v 88. minutě však výhru Polska pojistil Mila. Německo prohrálo v kvalifikačním utkání poprvé od října 2007. Ve venkovním zápase v kvalifikaci podlehlo dosud naposledy v roce 1998 v Turecku.

"Samozřejmě jsme zklamaní. Nemůžu týmu nic vyčítat kromě toho, že jsme byli v našich šancích příliš lehkomyslní," uvedl kouč Německa Joachim Löw. "Herní systém byl v pořádku, vytvořili jsme si hodně příležitostí, chtěli jsme dát gól. Polsko pak z první střely na branku otevřelo skóre. Musíme nyní nabrat síly na úterní zápas s Irskem."

Irský kapitán Robbie Keane (s desítkou) slaví gól v síti Gibraltaru
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Čtyřiatřicetiletý Keane, hráč Los Angeles Galaxy, v rozmezí šesté a 18. minuty třikrát překonal gólmana Jordana Pereze a na svém kontě má po 136 startech 65 branek. S 21 trefami se stal nejlepším střelcem v historii kvalifikace o mistrovství Evropy. Dosud se dělil o třetí místo s bývalým českým reprezentantem Janem Kollerem a Španělem Raúlem. Na první příčce vystřídal Dána Jona Dahla Tomassona a Turka Hakana Öküra, kteří dali shodně po 19 brankách.

Irové zaostali jen o jeden gól za svou nejvyšší výhrou z roku 1983, kdy deklasovali Maltu 8:0. Po dvou zápasech mají stoprocentní bilanci, Gibraltar je na posledním místě skupiny D se skóre 0:14.

Skotsko porazilo Gruzii těsně 1:0 v zápase, který řídil český sudí Miroslav Zelinka. Ve 28. minutě Robertsonův centr vyboxoval Lorija pouze k Maloneymu, jehož střelu za záda vlastního gólmana tečoval obránce Chubutija. Zápas Skotska na stadionu Ibrox v Glasgow skončil výsledkem 1:0 popáté v řadě a potřetí ve prospěch domácí reprezentace.

Řecký útočník Nikolaos Karelis se prosadil při svém debutu v seniorské reprezentaci, osmifinalisté letošního mistrovství světa ale vedení neudrželi a ve Finsku pouze remizovali 1:1.

Arménie bez zraněného dortmundského záložníka Mchitarjana remizovala se Srbskem 1:1. První gól vstřelil v 73. minutě domácí obránce Arzumanjan. Na 2:0 mohl v 83. minutě z penalty zvýšit Pizzelli, proti Stojkovičovi ale neuspěl. Na konci zápasu vyrovnal záložník CSKA Moskva Tošič.

Severní Irsko navázalo na vítězství v Maďarsku (2:1) a s Faerskými ostrovy si poradilo poměrem 2:0. Po dvou duelech tak vede skupinu F Albánie, za kterou nastoupil i slávista Bekim Balaj a která remizovala s Dánskem 1:1 a zůstává v čele skupiny I.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina D:

Irsko - Gibraltar 7:0 (3:0) Branky: 6., 14. a 18. z pen. Keane, 46. a 53. McClean, 52. vlastní Perez, 56. Hoolahan. Rozhodčí: Trattou (Kypr).

Skotsko - Gruzie 1:0 (1:0) Branka: 28. vlastní Chubutija. Rozhodčí: Zelinka (ČR).

Polsko - Německo 2:0 (0:0) Branky: 51. Milik, 88. Mila. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Skupina F:

Rumunsko - Maďarsko 1:1 (1:0) Branky: 45. Rusescu - 82. Dzsudzsák. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Finsko - Řecko 1:1 (0:1)

Branky: 55. Hurme - 24. Karelis. Rozhodčí: Borbalán (Šp.).

Severní Irsko - Faerské ostrovy 2:0 (2:0)

Branky: 6. McAuley, 21. Lafferty. Rozhodčí: Yefet (Izr.).

Skupina I:

Arménie - Srbsko 1:1 (0:0) Branky: 73. Arzumanjan - 90. Tošič. Rozhodčí: Hagen (Nor.).

Albánie - Dánsko 1:1 (1:0)

Branky: 38. Lenjani - 81. Vibe. Rozhodčí: Kassai (Maď.).