Následuje
SP Švýcarsko

Podezřelý v korupční kauze Svoboda opět nedorazil k disciplinárce

Praha - Martin Svoboda, jeden z hlavních aktérů údajné korupční aféry týkající se jarního utkání Jablonec - Plzeň, znovu nepřišel před disciplinární komisi Fotbalové asociace ČR. Nejprve se omluvil minulý týden, kdy komise začala případ projednávat, a opět potom dnes s vysvětlením, že je v zahraničí. Na zasedání však přišli majitel Plzně Tomáš Paclík a sportovní ředitel Jablonce Petr Flodrman. Na příští jednání pozvala komise i majitele Sparty Daniela Křetínského.

Tomáš Paclík na zasedání FAČRu
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Právě Křetínský v polovině září informoval předsedu FAČR Miroslava Peltu o údajných nestandardních praktikách v řízení českých profesionálních soutěží. Věcí se vzápětí začala zabývat policie, která ale zatím nevyvodila žádný závěr. Disciplinárka míní, že Křetínský do vyšetřování případu může vnést důležité informace.

"Požádáme jej, aby nám řekl o závažných okolnostech a pomohl nám kauzu posunout dopředu. Předpokládáme, že i on má eminentní zájem pomoci objasnit případné nepravosti, týkající se nejvyšší soutěže," uvedl po dnešním zasedání komise její šéf Jiří Golda. Křetínský je předvolán na 6. prosince, kdy ale Sparta hraje duel Evropské ligy v Bilbau. Pokud by Křetínský nebyl v Česku, dostavit se má 11. prosince. Kdyby nepřišel, vystavuje se podle Goldy hrozbě pokuty, protože jako člen FAČR má na rozdíl od Svobody povinnost před komisi předstoupit.

Svobody se dnes komise znovu nedočkala. Bývalého manažera druholigových klubů z Čáslavi a Sezimova Ústí nařkl hlavní rozhodčí utkání Jablonec - Plzeň Tomáš Adámek z uplácení. Svoboda mu prý předal 200 tisíc korun za ovlivnění zápasu ve prospěch Plzně, která zvítězila 2:0. Svoboda to ale popřel.

"Pan Svoboda se písemně omluvil, ale trvá na tom, že z jeho strany k uplácení nedošlo a nechce být dál vláčen v kauze, která jej prý poškozuje," uvedl Golda. Svoboda v dopise potvrdil, že se před utkáním s rozhodčími sešel, ale ke korupčnímu jednání prý nedošlo. "Ale stejně by bylo optimální, kdyby přišel a všechno znovu osvětlil," řekl Golda, který připustil, že komise velký posun v případu nezaznamenala.

Od kauzy se distancuje také vedení plzeňského klubu, které odmítá, že by mělo se Svobodou něco společného. "Osobně pana Svobodu neznám, nezajímá mě. A mezi Plzní a ním nikdy nebyl žádný pracovní, externí, smluvní, ani nesmluvní vztah," řekl majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík, který dnes před disciplinární komisí vypovídal jako statutární zástupce Viktorie.

Výsledky 2. jednání disciplinárky o údajné korupci

Opět zopakoval, že za kauzou vidí snahu Křetínského zdiskreditovat plzeňský klub. Paclík i dnes Křetínského tvrdě kritizoval. "Před deseti týdny spustil divadlo a od té doby jsme ho neviděli. Nevím, pokud někdo chce, tak by do toho asi měl vstoupit trošku aktivněji. Pan Božský by měl přistát na zem, vystoupit z tryskáče a vzít to do vlastních rukou. A pak uvidíme, jak je to s českým fotbalem doopravdy. Jestli to neudělá, veřejnost také může přestat věřit té krásné pohádce o Mirkovi Dušínovi," uvedl Paclík.

Paclík lépe odřízený zápas neviděl

Komise si pozvala i sportovního ředitele jabloneckého klubu Petra Flodrmana. Pokud by platila Adámkova teorie, že jej Svoboda uplatil v plzeňský prospěch, Jablonečtí by byli poškozenou stranou. Flodrman dnes řekl, že rozhodčí řídili utkání zcela standardně. "Obě branky, které jsme dostali, byly regulérní. Osobně vlastně nevidím důvod, proč jsme sem byli zváni. Každopádně to, co teď probíhá, je velká rána pro český fotbal," uvedl Flodrman. "Lépe odřízený zápas jsem neviděl," prohlásil Paclík.

Tomáš Paclík:

"Třeba pan Adámek jednou vyčistí své svědomí až do konce a vzpomene si, kdo ho k notáři dovedl a kdo mu tam napsal ty blbosti, co má ve svém vyjádření. To nemá ze své hlavy, to je evidentní."

Paclík věří, že disciplinární komise v čele s Jiřím Goldou nenechá kauzu vyšumět. "Pan Golda není ten typ, co by to zametl pod stůl. A i kdyby, tak my to zamést pod stůl nenecháme," uvedl Paclík. "Už se tomu věnuji měsíc osobně a nedělám téměř nic jiného. A budu se tomu věnovat tak dlouho, dokud se to nevyřeší. Za poslední tři roky jsme dosáhli mimořádných úspěchů na provinční klub, a jestli teď někdo tvrdí, že to bylo nekalým způsobem, tak nás to hrozně poškozuje," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy