Je nám líto, video expirovalo.

Po úmrtí královny se v Británii zastavil i sport, Premier League se o víkendu hrát nebude

Z úcty k panovnici Alžbětě II., která zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let, bude odložen kompletní víkendový program Premier League. Cyklistický závod Kolem Británie odvolal poslední tři etapy, už dříve byl přerušen golfový turnaj okruhu DP World Tour v Surrey. Nebude se konat ani víkendový dostihový program a skotské ragbyové soutěže.

zdroj: ČTK/AP

"Prvoligové kluby se dnes ráno shodly, že víkendová utkání i pondělní dohrávka budou odloženy. Jde o projev úcty a respektu k památce výjimečné ženy a jejího přínosu pro celý národ," stojí v prohlášení. Případné další změny programu během následujících dnů smutku zveřejní Premier League později.

Vedle Premier League byl odložen také páteční a sobotní program nižších fotbalových soutěží v Anglii. K podobnému kroku sáhli i ve Skotsku a Severním Irsku. 

Vedení Premier League se rozhodlo o odkladu následujícího kola, přestože britská vláda v prohlášení uvedla, že během jedenácti dnů smutku sportovní organizace nemají povinnost rušit nebo akce posouvat: "Je to plně na nich. Z úcty možná budou uvažovat o zrušení nebo odložení akcí v den státního pohřbu." Jeho datum zatím nebylo potvrzeno, podle protokolu by se měl konat deset dní po Alžbětině úmrtí.

Minutou ticha před zápasy zesnulou královnu uctili například tenisté na US Open v New Yorku, baseballisté v zámořské MLB a předcházela duelům britských fotbalových klubů v evropských pohárech.

Například na stadionu Manchesteru United před Evropskou ligou se San Sebastianem nezněla před utkáním hudba a vlajky byly vyvěšeny na půl žerdi. Klub také vypnul všechny reklamní panely.

Soustrast vyjádřila řada sportovních osobností

"Královna byla obrovskou inspirací a budu si ji pamatovat hlavně pro její neuvěřitelnou službu vlasti. Odpočívejte v pokoji, Vaše Veličenstvo," napsal kapitán fotbalové reprezentace Harry Kane.

Legendární brazilský fotbalista Pélé uvedl, že mu královna učarovala od prvního setkání. "Od roku 1968, kdy na Maracaná viděla naši lásku k fotbalu, jsem byl velkým obdivovatelem královny Alžběty II. Její činy poznamenaly generace," prohlásil.

"V myšlenkách a modlitbách jsem dnes se svou královnou. Bůh s Vámi," přidal boxerský šampion Tyson Fury. Jeho rival Anthony Joshua na sociálních sítích napsal: "Odpočívejte v pokoji."

Čtyřnásobný olympijský vítěz atlet Mo Farah označil setkání s královnou za největší čest v životě. "Milovali ji po celém světě a mnoha lidem bude chybět. Budeme si ji pamatovat pro její vřelý vztah k lidem," prohlásil.

"Měl jsem to potěšení se s královnou několikrát potkat," přidal šestinásobný olympijský vítěz v dráhové cyklistice Chris Hoy. "Vždy jsem obdivoval její oddanost funkci stejně jako velkorysost a účast vůči všem, které potkala," dodal.

"Od včerejší smutné zprávy jsem přemýšlel o jejím neuvěřitelném životě," přidal sedminásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton. "Byla symbol naděje a své vlasti sloužila důstojně, laskavě a odhodlaně," řekl pilot stáje Mercedes.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články