58. Rally Šumava Klatovy

Plzeň nedohrála duel s Dynamem Kyjev, Sparta zničila Ried

Jenbach (Rakousko) - Jen čtyřiatřicet minut odehráli fotbalisté Plzně ve své generálce na novou sezonu proti Dynamu Kyjev. Ukrajinský tým po vyloučení jednoho ze svých hráčů odmítl pokračovat a duel musel být kvůli soupeřovým protestům za stavu 0:0 předčasně ukončen. To Sparta svůj duel dohrála a v zápase s Riedem si zastřílela. Rakouskému celku dala osm branek a vyhrála 8:1

Sport
zdroj: ČT4

V 26. minutě zahrál Makarenko ve vápně rukou a rozhodčí odpískal penaltu, kterou plzeňský Kolář neproměnil. Navíc zřejmě za protesty dostal červenou kartu ofenzivní záložník Belhalda, což se vůbec nelíbilo kouči Dynama Rebrovovi.

V přípravě je poměrně obvyklé, že po vyloučení dál hrají týmy v plném počtu, ale rozhodčí odmítl Kyjevu dovolit pokračovat v jedenácti a po dlouhých diskusích s Rebrovem zamířil do šaten.

Oba celky strávily ještě několik minut na svých střídačkách, ale sudí se už z útrob stadionu nevrátil. Když ze hřiště odešli i hráči Dynama, rozhodli se Západočeši pro neplánovaný odpolední trénink.

"Velmi nás mrzí, že herní vrchol našeho rakouského soustředění byl ukončen již před skončením prvního poločasu. Z našeho pohledu byla celá situace zaviněná jak zbytečně necitlivým přístupem rozhodčího po správně nařízeném pokutovém kopu, především však zcela neprofesionálním a nekolegiálním přístupem týmu Dynama," uvedl mluvčí Plzně Pavel Pillár.

"Duel měl oficiální status, rozhodčí měl na svůj postup plné právo. My jsme každopádně navázali tréninkem a celý tým podle plánu odjíždí do Plzně," doplnil. Západočeši vstoupí do sezony příští sobotu Superpohárem proti Liberci, vrcholem léta pro ně bude kvalifikace Ligy mistrů.

Překvapení Západočeši tak generálku na novou sezonu, do které vstoupí příští sobotu Superpohárem proti Liberci, nedohráli a museli vzít zavděk tréninkem.

Vedle dnešního duelu Plzeň na soustředění v Rakousku prohrála 3:6 se Stuttgartem
a porazila 3:2 Ural Jekatěrinburg.

Plzeň nedohrála generálku, Kyjev odmítl pokračovat v deseti

Sparta řádila zejména v druhé půli

Domácí klub slavil výročí svého založení, ale slavnostní duel mu pořádně zhořkl. Pražané od začátku jasně dominovali, a kdyby proměnili všechny šance, mohli nastřílet i přes deset gólů. Skóre otevřel ve třinácté minutě Matějovský, který si před půlící čárou všiml, že domácí brankář je příliš vyběhnutý a nádhernou střelou z poloviny jej přeloboval.

Opět se dařilo portugalské posile útočníkovi Marcu Paixaovi, který se trefil v zápase stejně jako střídající Slovák Michal Breznaník a Tiémoko Konaté z Pobřeží slonoviny dvakrát. Jeden gól přidal Bořek Dočkal. Ried utrpěl druhý debakl s českým týmem po sobě, před týdnem ho rozdrtila pro změnu Mladá Boleslav 5:0.

Marco Paixao v dresu Sparty
zdroj: ČTK autor: Doležal Michal

Teplicím nepomohl ani gól posily Filla

Liberec měl v Lubinu většinu času územní převahu, ale nováček polské ligy byl produktivnější. Ve 34. minutě propálil brankáře Hladkého Janus a čtvrthodiny před koncem přidal druhý gól teprve osmnáctiletý talent Sobków, který překonal hlavičkou novou libereckou posilu brankáře Koubka. Za Zaglebie nastoupil český útočník Michal Papadopulos.

Další účastník Evropské ligy Jablonec porazil na rakouském soustředění Buchbach ze čtvrté německé ligy 3:2. Severočeši dali všechny tři góly mezi 52. a 57. minutou, kdy se trefily letní posily - dvakrát Wágner a jednou Rus Karavajev. Soupeř pak snížil, ale na překvapivou remízu už nedosáhl.

Za Teplice v dopoledním duelu s Pardubicemi otevřela skóre z penalty čerstvá posila Fillo. Ještě do pauzy zahrávali Severočeši po sporném verdiktu pokutový kop znovu, ale Krob v duchu fair play zamířil úmyslně mimo a vysloužil si velký potlesk diváků. Po změně stran Pardubice otočily stav a aspoň remízu zajistil favoritovi v závěru Vachoušek.

Příbram po nečekaném vítězství nad Düsseldorfem tentokrát s dalším týmem druhé německé ligy Fürthem prohrála 2:3. Stejně jako v minulém utkání se trefili Bednář s Pilíkem.

Ostrava v Polsku podlehla Wisle Krakov 1:3, jediný gól Baníku dal Ghaňan Francis Narh. Slovácko potřetí za sebou hrálo proti slovenskému soupeři a v Senici podlehlo 0:1.

Ligový nováček Zlín prohrál 1:3 v Žilině, přestože domácí nastoupili s náhradníky a v jejich sestavě nebyl ani jeden hráč ze základní jedenáctky čtvrtečního duelu 1. předkola Evropské ligy. "Nesmírně poučné utkání, které splnilo svůj účel a ukázalo nám věci, které jsme potřebovali vidět," podotkl zlínský trenér Bohumil Páník.

Přípravné fotbalové utkání:

Zaglebie Lubin - Slovan Liberec 2:0 (1:0) Branky: 34. Janus, 75. Sobków.

Sestava Liberce: Hladký (46. T. Koubek) - Mudra (61. Coufal), Hovorka (72. Pimpara), Švejdík, Bartošák (76. Mudra) - Pavelka (61. Sus), Bong (41. Bakoš) - Hadaščok (46. Delarge), Folprecht, Sýkora - Josef Šural (61. Call). Trenér: Trpišovský.

1. FK Příbram - Greuther Fürth 2:3 (1:2) Branky: 43. Pilík, 76. R. Bednář - 9. Trinks, 40. Stiepermann z pen., 65. Tripic.

Sestava Příbrami: Hruška (46. Švenger) - Rys, Zápotočný, Hájovský, Divíšek - Pilík, Hnaníček, Krameš, Suchan, Štípek - R. Bednář. Trenér: Tobiáš.

MŠK Žilina - Fastav Zlín 3:1 (1:0) Branky: 45. Kadlec, 59. William, 84. Konečný - 63. Železník z pen.

Sestava Zlína: S. Dostál - Jugas (70. Pazdera), Malý, Hubáček, Benčík (46. Matějov) - Koreš (70. Blanař), Holík (70. Motal), Janíček (70. Hlobil), Bartolomeu (46. Kopečný) - Železník, Jordan (70. Š. Červenka). Trenér: Páník.

FK Teplice - FK Pardubice 2:2 (1:0) Branky: 37. Fillo z pen., 82. Vachoušek - 46. Petráň, 63. Klátil.

Sestava Teplic: Lipš - Drame (65. Matula), D. Jablonský, Hošek (70. Lüftner), Krob (65. Novotný) - Vondrášek, Breite (70. Takács), Ljevakovič (46. Táborský), Potočný (65. Balázs) - Fillo (55. Vachoušek) - Bratanovič (55. Kapolongo). Trenér: Vavruška.

Wisla Krakov - Baník Ostrava 3:1 (2:1) Branky: 30. a 72. Brožek, 28. Sadlok - 42. Narh.

Sestava Ostravy: Šrom - Dressler (75. Vengřinek), Frydrych, Kaša, Holzer - Foltyn (46. Šichor), Matěj - Mondek, Kukec, De Azevedo (60. Liener) - Narh (69. Alispahič). Trenér: Korytář.

FK Jablonec - TSV Buchbach (Něm.) 3:2 (0:0) Branky Jablonce: 52. a 57. Wágner, 53. Karavajev.

Sestava Jablonce: I. poločas: Bárta - Romera, M. Kysela, Kubista, Mišůn - Rossi, Greguš - V. Vukadinovič, Trávník, Tecl - Martin Doležal I. II. poločas: Bárta - Karavajev, Pernica, Beneš, F. Novák - Greguš, M. Pospíšil - Masopust, Mingazov, Crnkič - Wágner. Trenér: Šilhavý.

FK Senica - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0) Branka: 54. Hlohovský.

Sestava Slovácka: Daněk - Kuncl (64. Prajza), Hofmann (61. T. Rada), Košút (61. Simerský), Reinberk - Šumulikoski (46. Daníček) - Diviš (61. Kerbr), Valenta, Havlík (74. Sadílek), Hlúpik - Kovář (46. Civič). Trenér: Habanec.

SV Ried - Sparta Praha 1:8 (0:2) Branky: 46. Murg - 22. a 65. Paixao, 47. a 77. Breznaník, 60. a 79. Konaté, 14. Matějovský, 70. Dočkal.

Sestava Sparty: Štěch - Mareček, J. Brabec, Polom (46. Steinhöfer) - Frýdek, Shala (46. Dočkal), Hušbauer (69. Juliš), Matějovský (55. Vácha), Costa (46. Breznaník) - Paixao, L. Krejčí (59. Konaté). Trenér: Ščasný.

Vysočina Jihlava - Galatasaray Istanbul 1:2 (1:1) Branky: 45. Mešanovič z pen. - 42. a 49. Gümüs.

Sestava Jihlavy: Hanuš - Marek, Kryštůfek, J. Krejčí, Tlustý - Kukol (80. Demeter), Jánoš, Šulek (80. Opluštil), Batioja (68. Fulnek) - Jungr (68. Přeučil), Mešanovič (80. Marcin). Trenér: Klusáček.