Polsko - Česko

Plzeň díky Pilařovi porazila Trondheim 1:0

Trondheim (Norsko) - Fotbalisté Plzně udělali velký krok k tomu, aby se dostali do závěrečného play off o základní skupiny Ligy mistrů. V dnešním prvním zápase 3. předkola čeští mistři vyhráli na hřišti Rosenborgu Trondheim 1:0 díky trefě záložníka Václava Pilaře ze 33. minuty a mají dobrou výchozí pozici před odvetou, kterou s norským celkem sehrají příští středu v Plzni, kde domácím stačí k postupu i remíza. V případě postupu přes Rosenborg si Plzeň zajistí prémii asi 80 milionů korun. Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Hráče Rosenborgu měly před zápasem možná navnadit šoty běžící na velkoplošné obrazovce, které připomněly slavné chvíle klubu při jeho vystoupeních a výhrách nad Realem Madrid či AC Milán v Lize mistrů na konci devadesátých let, ale realita na hřišti proti Plzni vypadala jinak. Úřadující norští mistři viditelně postrádali lehkost a jiskru, jako by na nich stále ležel stín pátečních tragických událostí v metropoli Oslu.

Zápasu předcházela v emotivním startu minuta ticha a na trávníku jako by dál mlčeli i domácí fotbalisté. Plzeň byla od začátku nebezpečnější a už na konci první pětiminutovky zahrozili Rajtoral s Jiráčkem. Úřadující norští mistři z Trondheimu jsou v aktuální sezoně až devátí v lize a i dnes se hledali hlavně na útočné polovině. Vzpruhou pro ně nebyla ani smůla hostů, když v 16. minutě musel kvůli zranění kolena nuceně střídat brankář Pavlík. Jeho nástupce Daněk byl dlouho neprověřený, naopak už z hrací plochy sledoval nebezpečnou ránu Petržely.

Ve 33. minutě už Plzeň mohutně slavila svůj gólový zápis: obléhání branky soupeře ukončil centr Jiráčka, po němž Bakoš vyhrál důležitý souboj před brankou a záložník Pilař pro hosty zblízka zařídil důležité vedení. Letní posila Plzně z Hradce Králové střelecky udeřila stejně jako před týdnem při odvetě s Jerevanem.

Domácí si rychle uvědomili, jak špatný pro ně průběžný výsledek je a Svensson ještě těsně před poločasem nebyl daleko od vyrovnání. Rosenborg chybějící herní kvalitu zkusil kompenzovat nezměrným úsilím a nasazením a po poločase svoji snahu stupňoval. Křečovitým Norům mohl dát naději Skjelbred, který zblízka přestřelil a nevyšlo mu přání, aby se před odchodem do Hamburku se stadionem Lerkendal rozloučil gólově.

Plzeňští se ale odmítli podřídit diktátu domácích a nenechali se zatlačit před svoji branku. Díky kapitánovi Horváthovi se v záloze snažili držet míč na zemi přízemní kombinací, byť nebyli suverénní jako v domácí soutěži. Z rychlých kontrů však hrozit dokázali: z pravé strany hrozili Rajtoral s Petrželou, do slušné pozice se dostal i útočník Bakoš, který se však neblýskl jako v minulém předkole, kdy nasázel čtyři branky Jerevanu. Neuspěl ani Kolář po dalším průniku Pilaře, z nějž byli domácí nešťastní.

Trondheim jen těžko hledal cestu k plzeňské brance, hosté v čele se stopery Bystroněm a Čišovským své území hájili suverénně. Zatrnulo jim však čtyři minuty před koncem po ráně Lustiga. Plzeň však už čisté konto uhájila a má sérii s norským šampionem znamenitě rozehranou. Dál může myslet na to, že se jako třetí český tým po Spartě a Slavii podívá do hlavní fáze LM, byť by ji ještě po souboji s Rosenborgem čekalo jedno kolo v závěrečném play off.

Rosenborg Trondheim - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branky: 33. Pilař. Rozhodčí: Jug - Ui, Kogej (všichni Slovin.). ŽK: Larsen, Moldskred, Dorsin - Bakoš, Čišovský, Jiráček. Diváci: 8028.