Plzeň díky Pilařovi porazila Trondheim 1:0

Trondheim (Norsko) - Fotbalisté Plzně udělali velký krok k tomu, aby se dostali do závěrečného play off o základní skupiny Ligy mistrů. V dnešním prvním zápase 3. předkola čeští mistři vyhráli na hřišti Rosenborgu Trondheim 1:0 díky trefě záložníka Václava Pilaře ze 33. minuty a mají dobrou výchozí pozici před odvetou, kterou s norským celkem sehrají příští středu v Plzni, kde domácím stačí k postupu i remíza. V případě postupu přes Rosenborg si Plzeň zajistí prémii asi 80 milionů korun. Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

On-line textový přenos

62.

Trondheim se snaží tlačit, plzeňská defenziva je ale zatím pevná.

60.

Jiráček si hezky naběhl, zkoušel vysunout Bakoše, ale nepodařilo se.

55.

Moldskred dostal žlutou kartu - fauloval Jiráčka.

55.

Petržela se dobře vrátil a Rosenborg tak neměl šanci založit rychlý protiútok.

53.

Na hřišti se svíjel Moldskred, bolest však překonal a už se snaží zapojit do hry.

20.

Petržela u míče, snažil se nahrát do vápna Kolářovi, ale Wangberg byl rychlejší.

18.

Norský útok vzápětí ztroskotal na výborné plzeňské obraně.

13.

U Pavlíka jsou opět lékaři, vypadá to na poškozený meniskus.

90.

A je tu konec. Plzeň splnila taktický rozpis zápasu. Pozorně bránila, měla i trochu štěstí a hlavně Pilaře. Do odvety příští týden si vytovřila velice dobrou pozici, když v Trondheimu zvítězila 1:0.

90.

Daněk vyboxoval Henriksenův míč, zřejmě poslední šanci domácích. Čas už vypršel, zahravát bude Plzeň.

90.

Winsnes střílel, Daněk chytal, ale s obtížemi. Míč mu vypadl s rukou, podruhé už však byl bystřejší.

90.

Rozhodčí nastavil čtyři minuty.

89.

Dorsin nabíhal úplně sám před Daňka, ale Prica zasáhl míč hlavou v záklonu a plzeňskou bránu tak neohrozil.

88.

Velké štěstí Plzně. Po rohovém kopu Rosenboru mohl srovnat Wangberg, ale míč do branky nakonec nedostal.

87.

Ze hřiště jde střelec zatím jediné branky, někdejší Votrok Václav Pilař.

87.

Limberskému teď nezbylo nic jiného, než se míče před Bakengou zbavit skopnutím do autu.

86.

Na hřiště půjde obránce Ševinský. Rozhodčí bude navíc nastavovat.

85.

Ten ji dobře zahrál a později prudce vystřelil Lustig. Naštěstí minul.

85.

K nebezpečné domácí standardce běží Winsnes.

84.

A další perfektní šance. Na zadní tyč šel Bakoš, roh zahrával Horváth a kopnul ho náramně. Míč prošel kolem Orlunda, ale nikdo jej do sítě nedoklepl.

83.

Limberský šel sám a měl velkou šanci zvýšit, jenže obrannou zeď se mu prostřelit nepodařilo.

82.

Moldskred odešel, nahradil jej konžský rodák Bakenga.

81.

Na hřišti zůstává ležet Bakoš. I k němu běží lékaři. Zápas se přiostřuje.

80.

Kolář byl před Orlundem, ale Duriš ho neviděl a vystřelil. Míč však byl strašně pomalý, brankář Trondheimu se teď moc nezapotil.

80.

Larsena ošetří za postranní čárou.

79.

Daněk chytal balon a odnesl to nabíhající Larsen. Ten se svíjí na zemi, jsou u něj domácí lékaři.

77.

Z trávníku odchází Petržela, který se dnes dost nadřel, Vrba místo něj nasadil Duriše.

77.

Závar v plzeňském vápně, Viktoria se však nedala.

76.

Střídání u plzeňských se blíží.

75.

Petržela se snažil utéct Dorsinovi, hezky vystřelil, ale míč šel mimo.

72.

Na hřišti došlo ke střídání, odešel Svensson a nastoupil Olsen.

72.

Dorsin dostává žlutou kartu, ošklivě fauloval Rajtorala.

70.

Bakoš v dobré pozici, ale norská obrana jej zblokovala. Škoda, že neviděl samotného Rajtorala.

69.

A nepřesně střílel i Rajtoral. Ani on norskou branku nijak neohrozil.

66.

Pilař vystřelil, ale jeho míč spíš patřil do ranku znouzectností.

63.

Jiráček dostává žlutou kartu, fauloval Henriksena.

62.

Domácí tlačí, obrana Viktorie má plné ruce práce.

61.

Plzeň v ofsajdu, Kolář se musí vracet - za obranou zůstal úplně sám.

58.

Daněk teď maličko riskoval, když chytal po centru Herniksena míč, nakonec ale všechno skončilo v pohodě.

57.

Bystroň hlavičkoval, Čišovský se zkusil dostat do koncovky, ale Orlund byl u míče.

57.

Horváth bude na druhé zahrávat po Lustigově teči rohový kop.

56.

Skjelbred zazdil dobrou šanci srovnat skóre s Plzní. Jeho střela šla totálně nad.

52.

Lustig centr přetáhl, vysloužil si i pískot domácích.

51.

Horváth šikovně přihrával Kolářovi, míč však zachytil Winsnes.

50.

Daněk musel zasáhnout, Svensson se k míči nedostal.

48.

Svenson si dobře pokryl balon, přihrál Henriksenovi, ten do vápna, ale plzeňská obrana okamžitě zareagovala.

47.

Prica měla dobrou příležitost ve vápně, ale nedokázal pohotově vystřelit. Opět se bude zahrávat roh.

47.

Z něj ovšem nic nebylo, Trondheim zůstává u míče.

46.

Larsen přihrával, Jiráček ale míč sklepl na roh.

46.

Neoficiální zpráva z plzeňské lavičky hovoří o tom, že Pavlíkovo zranění se týká křížových vazů.

46.

Druhý poločas utkání právě začal.

45.

Slovinský rozhodčí ukončil první poločas. Plzeň zatím vede nad Trondheimem 1:0.

45.

Faul na Skjelbreda, Norové zkusili přihrát až před vápno, ale nic závratného z toho nebylo.

45.

Svensson vypálil na Daňka, ale jeho ruce byly hbité.

45.

Horváth nabádá hráče, aby dohráli první půli naplno a nic nevypustili.

45.

Petržela přihrál Horváthovi a ten z první zkusil ohrozit Orlundovu branku. Míč šel nad, opora Plzně ale ukázala, že ještě zdaleka nepatří do starého železa.

45.

Rozhodčí nastavuje celých pět minut.

44.

Plzeň mohla vést 2:0, Petržela moc hezky po kombinační akci Horvátha a Bakoše vystřelil, ale Orlund stačil vyškrábnout.

43.

Rajtoral nenechal Pricu vystřelit a Čišovský odpálil včas.

41.

Maličký Svensson byl ve výborné pozici a zkusil hlavičkovat na Daňka. Plzeňská obrana teď totrálně zaspala. Míč naštěstí šel těsně mimo branku.

40.

Bakoš zkusil vystřelit na Orlunda, míč však šel úplně mimo.

39.

Prica byl v dobré pozici v plzeňském vápně, ale přihrávku dostal do ofsajdu.

38.

A další žluté karty - pro Bakoše i Larsena.

36.

Svenssona nedovolně zastavil Čišovský, jenž dostává žlutou kartu.

33.

Plzeň vede 1.0. Autorem je Václav Pilař, který do Viktorie přišel z Hradce Králové. Jemu skvěle nacentroval Bakoš přímo před Orlunda.

32.

Kolář připravil hezkou šanci pro Jiráčka, Norové však jeho střelu před vápnem zblokovali.

28.

Plzeň je zatím aktivnější, ale nedaří se jí dostat do pořádného zakončení.

27.

Rajtoral zůstává na zemi po souboji se Svenssonem. Ten míří k sudímu, který mu domlouvá - zatím bez karty.

24.

Petržela statečně bojoval proti dvěma, nakonec byl pískán faul na Svenssona.

22.

Petržela měl skvělou příležitost poslat Plzeň do vedení, jeho přízemní střela však šla asi metr od branky.

21.

Ofsajd Norů, vykopával Pavlík. Pilař už je v pohodě a zapojil se do hry.

17.

A další faul - tentokrát to schytal Limberský, přímák zahrával Horváth. Míč skončil asi dva metry nad domácí brankou.

16.

Faul na Horvátha, Plzeň u míče.

14.

Bude se střídat - pro Viktorku velice brzy. Pavlík jde ze hřiště, do branky jde místo něj Daněk.

13.

Další nepříjemný centr Rosenborgu. Pavlík zatím hraje, ale kulhá. Pro hosty to nevypadá vůbec dobře.

12.

Plzeň vyslala na trávník svého lékaře, aby zkontroloval Pavlíkův stav. Daněk se pro jistotu u postranní čáry rozcvičuje.

11.

Pro plzeňské to dobře dopadlo, i když Pavlík je trochu otřesený po srážce s jedním z domácích.

11.

Pilařův faul, Rosenborg bude zahrávat volný přímý kop. Exekutorem bude Winsnes.

10.

Rajtoral hned v zárodku akce zkazil přihrávku, u míče jsou opět Norové.

9.

První rohový kop pro Rosenborg, zasahoval Čišovský - nová slovenská akvizice Plzně.

9.

V hledišti je skupina přibližně sto příznivců plzeňské Viktorky.

7.

Další roh vybojoval Jiráček, ale ani teď Plzni pšenka nekvetla.

7.

Jiráček se výborně uvolnil, ale už nestačil přihrát před branku, kam si nabíhal Bakoš.

5.

Rajtoralovi se dokonale prověřit domácího brankáře. Zahrával se roh, gólmana Orlunda ale nijak neohrozil.

3.

Střela mladičkého Henriksena skončila mimo Pavlíkovu branku.

3.

Trenér Pavel Vrba vsadil na sestavu, která vstoupila i do zápasů předchozího předkola proti arménskému Pjuniku Jerevan, v nichž Západočeši vyhráli 4:0 a 5:1.

1.

První poločas 3. předkola Ligy mistrů právě začal.

--:--

Plzeň hraje v modrých, Trondheim ve žlutých dresech.

--:--

Hráči nastoupili na hrací plochu a drželi minutu ticha za oběti pátečního masakru v Norsku.

--:--

Sestava Plzně: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Petržela, Jiráček, Horváth, Kolář, Pilař - Bakoš

Hráče Rosenborgu měly před zápasem možná navnadit šoty běžící na velkoplošné obrazovce, které připomněly slavné chvíle klubu při jeho vystoupeních a výhrách nad Realem Madrid či AC Milán v Lize mistrů na konci devadesátých let, ale realita na hřišti proti Plzni vypadala jinak. Úřadující norští mistři viditelně postrádali lehkost a jiskru, jako by na nich stále ležel stín pátečních tragických událostí v metropoli Oslu.

Zápasu předcházela v emotivním startu minuta ticha a na trávníku jako by dál mlčeli i domácí fotbalisté. Plzeň byla od začátku nebezpečnější a už na konci první pětiminutovky zahrozili Rajtoral s Jiráčkem. Úřadující norští mistři z Trondheimu jsou v aktuální sezoně až devátí v lize a i dnes se hledali hlavně na útočné polovině. Vzpruhou pro ně nebyla ani smůla hostů, když v 16. minutě musel kvůli zranění kolena nuceně střídat brankář Pavlík. Jeho nástupce Daněk byl dlouho neprověřený, naopak už z hrací plochy sledoval nebezpečnou ránu Petržely.

Ve 33. minutě už Plzeň mohutně slavila svůj gólový zápis: obléhání branky soupeře ukončil centr Jiráčka, po němž Bakoš vyhrál důležitý souboj před brankou a záložník Pilař pro hosty zblízka zařídil důležité vedení. Letní posila Plzně z Hradce Králové střelecky udeřila stejně jako před týdnem při odvetě s Jerevanem.

Domácí si rychle uvědomili, jak špatný pro ně průběžný výsledek je a Svensson ještě těsně před poločasem nebyl daleko od vyrovnání. Rosenborg chybějící herní kvalitu zkusil kompenzovat nezměrným úsilím a nasazením a po poločase svoji snahu stupňoval. Křečovitým Norům mohl dát naději Skjelbred, který zblízka přestřelil a nevyšlo mu přání, aby se před odchodem do Hamburku se stadionem Lerkendal rozloučil gólově.

Plzeňští se ale odmítli podřídit diktátu domácích a nenechali se zatlačit před svoji branku. Díky kapitánovi Horváthovi se v záloze snažili držet míč na zemi přízemní kombinací, byť nebyli suverénní jako v domácí soutěži. Z rychlých kontrů však hrozit dokázali: z pravé strany hrozili Rajtoral s Petrželou, do slušné pozice se dostal i útočník Bakoš, který se však neblýskl jako v minulém předkole, kdy nasázel čtyři branky Jerevanu. Neuspěl ani Kolář po dalším průniku Pilaře, z nějž byli domácí nešťastní.

Trondheim jen těžko hledal cestu k plzeňské brance, hosté v čele se stopery Bystroněm a Čišovským své území hájili suverénně. Zatrnulo jim však čtyři minuty před koncem po ráně Lustiga. Plzeň však už čisté konto uhájila a má sérii s norským šampionem znamenitě rozehranou. Dál může myslet na to, že se jako třetí český tým po Spartě a Slavii podívá do hlavní fáze LM, byť by ji ještě po souboji s Rosenborgem čekalo jedno kolo v závěrečném play off.

Rosenborg Trondheim - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branky: 33. Pilař. Rozhodčí: Jug - Ui, Kogej (všichni Slovin.). ŽK: Larsen, Moldskred, Dorsin - Bakoš, Čišovský, Jiráček. Diváci: 8028.