Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR ve všestrannosti Borová

Platini nechce kandidovat proti Blatterovi do čela FIFA

Monako – Nedávno oznámil, že další kandidaturu Seppa Blattera do čela FIFA podporovat nehodlá, nahradit ho však Michel Platini také nechce. Bývalý francouzský reprezentant plánuje dál vést Evropskou fotbalovou unii. "Takto jsem se rozhodl. Chci udělat, co je nejlepší pro UEFA," oznámil devětapadesátiletý Platini zástupcům členských svazů UEFA v Monaku před losem Ligy mistrů. (Los základních skupin Ligy mistrů můžete sledovat v přímém přenosu dnes od 18:00 na webu ČT sport.)

Michel Platini
zdroj: Isifa autor: Laurent Gillieron

Očekávalo se, že Platini, poté co odepřel Blatterovi podporu, bude proti Švýcarovi sám kandidovat. Nakonec se ale rozhodl jinak a zřejmě tak potěšil činovníky FIFA. "To je velmi pozitivní zpráva. Prohlásil, že chce pokračovat jako předseda UEFA, a jsem rád, že teď nebude žádná bitva mezi FIFou a UEFou," prohlásil jeden z členů výkonného výboru FIFA Michel D’Hooghe .

Blatter v červnu před mistrovstvím světa v Brazílii ohlásil, že se příští rok v květnu bude ucházet o znovuzvolení předsedou FIFA. Pět ze šesti kontinentálních federací už mu vyjádřilo podporu, veřejně se proti němu postavila jen Evropa. "V budoucnu už Blattera nebudu podporovat. To jsem mu řekl," oznámil Platini v Brazílii s tím, že se FIFA potřebuje nadýchnout čerstvého vzduchu.

Prvním mužem světového fotbalu je švýcarský funkcionář, který často čelí kritice kvůli korupčním skandálům fotbalové federace, již od roku 1998. Dříve přitom Blatter tvrdil, že po svém čtvrtém funkčním období v čele FIFA skončí.

Zatím jediným oficiálním protikandidátem zůstává bývalý zástupce generálního sekretáře FIFA Jérome Champagne. Šestapadesátiletý funkcionář svůj úmysl oznámil v lednu. Další případní uchazeči mají čas na podání kandidatury do ledna příštího roku, formálně potvrdit ji ještě musí i Blatter. 

Zdroj
ČTK, Guardian

Hlavní zprávy