Následuje
MS 2020 Německo

Platini jde do toho. Po Blatterovi chce být prezidentem FIFA

Nyon (Švýcarsko) - Šéf UEFA Michel Platini se bude podle očekávání ucházet o funkci prezidenta FIFA po odstupujícím Seppu Blatterovi. "Tohle bylo velmi osobní a pečlivě zvážené rozhodnutí, při kterém jsem zvažoval budoucnost fotbalu i svou vlastní. Byl jsem také veden úctou, podporou a povzbuzením, které jsem od mnohých dostal," uvedl Platini, který je šéfem evropského fotbalu od roku 2007.

Prezident UEFA Michel Platini
zdroj: ISIFA

Šedesátiletý Francouz byl údajně už před pár dny vyzván, aby kandidoval. Bývalý reprezentační záložník prý má vedle UEFA také velkou podporu u zástupců federací z Asie, Jižní Ameriky i Severní a Střední Ameriky.

"Jsou chvíle v životě, kdy musíte vzít osud do vlastních rukou. Jsem v jednom z těch rozhodujících momentů, na křižovatce svého života i událostí, které utvářejí budoucnost FIFA," konstatoval Platini.

Platini chce šéfovat FIFA

Volby šéfa FIFA se uskuteční 26. února příštího roku. Před Platinim ještě kandidaturu nikdo oficiálně neoznámil, pouze bývalý místopředseda Čong Mong-jun z Koreje veřejně ohlásil, že se hodlá o funkci ucházet. Kandidáti mají čas do 26. října.

Blatter sice funkci na konci května ve stínu počínajícího korupčního skandálu obhájil, čtyři dny po svém znovuzvolení ji ale devětasedmdesátiletý Švýcar nabídl k dispozici.

Vedení FAČR vyjádřilo Platinimu podporu, princ Alí nadšením nehýří

Platini se při oznámení kandidatury obrátil na prezidenty a generální sekretáře všech 209 členských zemí FIFA. "Spoléhám na vaši podporu a společnou lásku k fotbalu. Společně můžeme dát desítkám milionů fotbalových fanoušků kýženou FIFA, která bude příkladná, jednotná a solidární. Takovou FIFA, kterou budou lidé mít rádi a budou ji respektovat," prohlásil Platini.

Z jeho kroku není nadšený jordánský princ Alí bin Husajn, jenž v květnové volbě čelil Blatterovi, ale po prvním kole odstoupil. "Platini není dobrý pro FIFA. Fanoušci a hráči si zaslouží něco lepšího," uvedl. "FIFA je zahlcena skandálem a musíme přestat obchodovat jako obvykle. Zákulisní a postranní praktiky musí skončit," doplnil devětatřicetiletý činovník.

Michel Platini
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Zatím neoznámil, zda bude v únoru na šéfa světového fotbalu znovu kandidovat, pouze řekl, že příští týden bude diskutovat s jednotlivými federacemi. "Je zřejmé, že FIFA potřebuje nové, nezávislé vedení nezkažené praktikami z minulosti," uvedl princ Alí.

Fotbalová asociace ČR kandidaturu trojnásobného držitele Zlatého míče přivítala a bude ho při volbách podporovat. "Zastáváme názor, že je potřeba situaci ve FIFA co nejrychleji řešit, a jsme přesvědčeni, že volba Michela Platiniho do funkce prezidenta FIFA by byla vhodným řešením," uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy