Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1988: Hry v Soulu 2

Petr Čech zvítězil v anketě Fotbalista roku

Praha - Brankář londýnské Chelsea a dlouholetá jednička české reprezentace Petr Čech po třech letech a podruhé v kariéře triumfoval v anketě Fotbalista roku. Čech ovládl 44. ročník ankety, v níž se hodnotily výkony a výsledky dosažené v roce 2008. Mezi trenéry poprvé zvítězil Karel Jarolím ze Slavie. Výsledky byly dnes vyhlášeny při slavnostním ceremoniálu v hotelu Praha.

Šestadvacetiletý gólman loni neprožil úplně úspěšné období. Se svým klubem totiž nedosáhl na žádnou velkou trofej a na evropském šampionátu v Rakousku a Švýcarsku se svojí velkou chybou v duelu s Tureckem nechtěně přičinil o vyřazení českého týmu v základní skupině.

"Po zápase s Tureckem to pro mě samozřejmě nebylo jednoduché. Ukázalo se, že ti, kteří mi dali hlas, hodnotili moji sezonu jako celkovou nejenom podle jednoho zápasu s Tureckem, což mě potěšilo dvojnásob," uvedl Petr Čech.

Triumfoval s náskokem 57 bodů před záložníkem Juventusu a čtyřnásobným vítězem Pavlem Nedvědem, třetí skončil obránce Atlétika Madrid a současný reprezentační kapitán Tomáš Ujfaluši. Loňský šampion Marek Jankulovski z AC Milán se nyní musel spokojit se čtvrtou příčkou. Nejlepší umístění v historii si připsal pátý Radek Šírl, který loni se Zenitem Petrohrad ovládl Pohár UEFA i Evropský Superpohár.

Jarolím se stal nejlepším trenérem s velkou převahou

Mezi trenéry stanul poprvé na nejvyšším stupínku kouč mistrovské Slavie Praha Jarolím, který s drtivým náskokem 402 bodů předstihl druhého Karla Večeřu z Baníku Ostrava. Třetí místo bral loňský vítěz Karel Brückner, někdejší lodivod české a donedávna také rakouské reprezentace. "Nevěřil jsem tomu, že může být tak jednoduché podobné ocenění získat. Ale tým ve Slavii šlape, jsem tam skoro zbytečný," líčil Jarolím s úsměvem na slavnostním vyhlášení.

Talentem roku se stal devatenáctiletý útočník CSKA Moskva Tomáš Necid před záložníkem Bohemians 1905 Janem Morávkem a středopolařem 1. FC Brno Lukášem Marečkem. Za největší osobnost české ligy byl zvolen ofenzivní hráč pražské Slavie Vladimír Šmicer před svým spoluhráčem a brankářem Martinem Vaniakem a záložníkem Baníku Ostrava Rudolfem Otepkou. Do pomyslné síně slávy českého fotbalu vstoupil legendární záložník Bohemians Antonín Panenka.

V anketě Fotbalista roku rozhodují hlasy členů fotbalové akademie; těmi jsou prvoligoví trenéři, kapitáni, reprezentanti s nejméně 25 starty v národním týmu, vítězové minulých ročníků, zástupci médií a funkcionáři fotbalového svazu.

Výsledky ankety Fotbalista roku 2008 a doprovodných anket:

Fotbalista roku 2008: 1. Čech (Chelsea) 508 bodů, 2. Nedvěd (Juventus) 451, 3. Ujfaluši (Atlético Madrid) 379, 4. Jankulovski (AC Milán) 288, 5. Šírl (Petrohrad) 212.

Trenér roku 2008: 1. Jarolím (Slavia) 566, 2. Večeřa (Baník Ostrava) 164, 3. Brückner (ČR/Rakousko) 76.

Talent roku 2008: 1. Necid (Jablonec/Slavia/CSKA Moskva) 560, 2. Morávek (Bohemians 1905) 213, 3. Mareček (Brno) 54.

Osobnost Gambrinus ligy 2008: 1. Šmicer 334, 2. Vaniak (oba Slavia) 193, 3. Otepka (Baník Ostrava) 161.

Síň slávy českého fotbalu 2008: 1. Panenka 38, 2. Viktor 32, 3. Bican 27.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy