Následuje
SP Švýcarsko

Pětasedmdesátník Pelé zůstává králem fotbalu

Praha – Během kariéry nastřílel 1283 gólů. Vydal řadu autobiografií, zahrál si v několika filmech, natočil pár hudebních alb a věnoval se charitě. V 90. letech si vyzkoušel i politiku, byl ministrem sportu. Edson Arantes do Nascimento alias Pelé slaví pětasedmdesáté narozeniny.

Fotbalová legenda Pelé
zdroj: ISIFA

Když si tehdy sedmnáctiletý Brazilec Pelé odbyl mezinárodní premiéru na fotbalovém mistrovství světa 1958 ve Švédsku, mnoho lidí si myslelo, že jde jen o maskota "kanárků". O 19 let později se už tentýž hráč loučil s kariérou jako nejlepší fotbalista všech dob, za nějž je považován dodnes.

"V mých očích Pelé navždy zůstane opravdovým králem fotbalu. Jak díky svému umění, tak chováním a vystupováním na hřišti," řekl na adresu "černé perly" slavný český fotbalista Josef Masopust. Ten se s Pelém střetl na MS 1962 v Chile, kde útočník s desítkou na zádech získal jeden ze tří titulů mistra světa, což se dosud nikomu jinému nepodařilo.

Antonín Panenka vzpomíná na Pelého kariéru

Vedle toho má skvělý stratég, nenapodobitelný driblér a pohotový střelec na kontě i řadu individuálních ocenění. V roce 2000 byl dokonce v anketě MOV vyhlášen nejlepším sportovcem 20. století, v témže roce ho FIFA zvolila i nejlepším fotbalistou.

Pohádkový příběh

"Bůh mě zřejmě poslal na Zemi s posláním, abych hrál fotbal," tvrdí Pelé. První míč dostal k šestým narozeninám, předtím si musel vystačit s vycpanou punčochou nebo grapefruitem. Fotbalovým základům ho naučil otec, sám bývalý profesionál, v 11 letech začal Pelé hrát za celek AC Baurú. O čtyři roky později byl doporučen FC Santosu s tím, že z něj bude nejslavnější hráč všech dob. Klub s ním podepsal profesionální smlouvu a tato investice se mu brzy začala bohatě vyplácet.

Podívejte se na 20 nejlepších Pelého gólů:

Co spojuje skvělé fotbalisty podle Antonína Panenky?

"Fotbal jako takový mají strašně rádi. Jakmile vlezou na hřiště, jsou z nich kluci. Přenášejí to pak i na diváky."

Už jako šestnáctiletý získal korunu domácího krále střelců, o rok později poprvé oblékl dres národního týmu a na MS 1958 ve Švédsku přispěl pěti góly včetně dvou finálových k premiérovému triumfu "kanárků". O čtyři roky později v Chile se Pelé již jako hlavní hvězda Brazilců zranil a úspěšnou obhajobu sledoval pouze z lavičky.

Na šampionátu v Anglii v roce 1966 se stal lovnou zvěří pro soupeřovy obránce, jejichž brutální fauly rozhodčí často přehlíželi. Okopaný a znechucený útočník chtěl dát mezinárodnímu fotbalu vale, nakonec však vydržel do dalšího MS. V Mexiku opět naplno předvedl svoje umění, dovedl fantastické brazilské mužstvo k zisku třetí Zlaté Niké a na konci roku 1970 byl jako první fotbalista v historii vyhlášen nejlepším sportovcem světa.

Na mexickém šampionátu předvedl Pelé v zápase proti Československu svou genialitu, když zkusil překvapit dalekonosnou střelou vyběhnuvšího Ivo Viktora v brance. "Ze sedmdesáti metrů vystřelil na branku a střela těsně minula břevno. Byla to taková neobvyklá věc – na tu dobu nevídaná," popsala česká fotbalová legenda Antonín Panenka.

Na sklonku kariéry Pelé výrazně přispěl k popularizaci fotbalu v USA, kde dva roky nastupoval za tým New York Cosmos. S milovanou hrou se "král" rozloučil v říjnu 1977 v utkání Cosmosu proti "svému" Santosu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy