Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Pešice střídá Bílka. Ale jen do konce kvalifikace

Praha – Žádné překvapení se nekoná. Zbytek kvalifikace na mistrovství světa v Brazílii odkoučuje namísto odstoupivšího Michala Bílka jeho dosavadní asistent Josef Pešice. Před novopečeným reprezentačním trenérem stojí úkol především důstojně dohrát zbylá dvě kvalifikační utkání na Maltě a v Bulharsku. Pešiceho pověřil vedením reprezentace předseda FAČR Miroslav Pelta.

Lavička českého týmu
zdroj: ČTK

Bílek nabídl rezignaci po úterní porážce s Italy 1:2 v Turíně, kdy český tým ztratil reálnou naději na účast na MS za rok v Brazílii. Češi by se na turnaj mohli dostat už jen po svých dvou výhrách a nepravděpodobné shodě několika dalších výsledků. "Už v úterý po utkání v Turíně jsem naznačil, že mužstvo dohraje kvalifikaci pod vedením asistentů. Pověřil jsem Josefa Pešiceho, aby vykonával v utkáních na Maltě a v Bulharsku funkci hlavního trenéra. Složení realizačního týmu zůstává v nezměněné podobě," uvedl Pelta v prohlášení FAČR.

Pešicemu bude jako asistent pomáhat Tomáš Galásek, který stejnou funkci vykonával už za kouče Bílka. Stále ale samozřejmě platí, že vedení FAČR bude hledat kouče pro nový kvalifikační cyklus až po skončení toho současného. 

Třiašedesátiletý Pešice, který k týmu přišel na post asistenta vloni v srpnu před utkáním na Ukrajině, trénoval několik ligových týmů a byl i sedm let trenérem na úrovni mládežnických reprezentací od 16 do 19 let. Vedl tak i několik současných reprezentantů. "Hlavním úkolem je kvalifikaci důstojně a úspěšně dohrát, už kvůli Michalu Bílkovi. Stále je o co hrát, protože v sázce je ještě šest bodů a výsledky se započítávají do koeficientu, který pak rozhoduje o zařazení země do košů pro losování kvalifikace o postup na mistrovství Evropy," připomněl Pešice.

Pešice? Logická volba

Reprezentační obránce Tomáš Sivok nijak nebyl překvapený Pešiceho dočasným jmenováním. Podle něj se tři týdny před posledním kvalifikačním dvojzápasem ani nedala čekat jiná volba. "Pan Pešice nás zná a dopředu asi bylo jasné, že nový trenér během tak krátké doby znám nebude. Tohle je nejrozumnější řešení v současné chvíli," uvedl Sivok.

Tomáš Sivok hlídá Maria Balotelliho
zdroj: ČTK/AP/ autor: Massimo Pinca

Zvědavý je spíš na to, koho asociace vybere za kouče pro další kvalifikační cyklus. "Pořád se jen spekuluje, ale podle mě se to ještě hodně potáhne. Nedivil bych se, kdybychom nového trenéra poznali až příští rok na jaře před začátkem evropské kvalifikace," přemítal Sivok. Pešiceho někdejší dlouholetý kolega Cipro také vidí dnešní rozhodnutí vedení FAČR jako logickou volbu. "Jiné řešení, než aby kvalifikaci dojel jeden ze současných asistentů, nebylo," řekl Cipro.

Zároveň upozornil, že Pešicemu novou roli příliš nezávidí. "Nebude to žádná sranda. Trénovat nároďák je sice velká čest, ale teď není v jednoduché pozici a bude důležité, aby hráči neztratili další motivaci. I když ta by v reprezentaci měla být automatická. Na druhou stranu do těch zápasů půjdou s vědomím, že i dvě výhry budou asi k ničemu. Doufám, že před dalším srazem nedorazí přehršel omluvenek a hráči se k závěru kvalifikaci postaví se ctí," uvedl Cipro.

Sivok ale tvrdí, že něco takového se nestane. "I když jsme kvalifikaci pokazili, je pořád o co hrát. A pokud dostanu pozvánku, rád přijedu a budu chtít aspoň trochu odčinit předchozí výsledky. V reprezentaci o motivaci není potřeba mluvit. Nám musí jít o to, abychom uhráli šest bodů a aspoň trochu si vylepšili koeficient," plánoval Sivok.

Pešice podle Cipra bude mít roli ztíženou i tím, že v krátkém časovém úseku jako hlavní kouč s omezeným funkčním obdobím nebude mít prostor pro úplnou realizaci svých vizí. "Pepík je sice u nároďáku už rok a kluky dobře zná, ale mluvit o nějaké revoluci je asi utopií. Nejpodstatnější opravdu bude, aby reprezentace dokončila kvalifikaci co možná nejdůstojněji," řekl Cipro. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy