Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Pelta: Podezřelí lidé musí z českého fotbalu pryč

Praha - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta tvrdí, že Viktoria Plzeň nemá v údajné korupční kauze čisté svědomí. Pelta si prý přeje nejen důsledné vyšetření kauzy, ale také aby z tuzemského fotbalu zmizeli lidé, kteří jednají nekalým způsobem. Předseda Fotbalové asociace ČR a majitel fotbalového Jablonce neprozradil, koho tím má na mysli. Dál však prý věří v očistu fotbalu.

Miroslav Pelta
zdroj: Isifa/LN autor: Jan Zátorský

"Plzeň čisté svědomí nemá. Mám takové indicie," prohlásil Pelta v rozhovoru pro deník Sport. "Mám výhodu, že se ve fotbale pohybuju dlouho a vím toho hodně. Nechci být ale nějaký korunní svědek, který bude všechno odkrývat," prohlásil.

Disciplinární komise vyzvala majitele Sparty Daniela Křetínského, který právě Peltu v polovině září upozornil na nestandardní praktiky v řízení profesionálních soutěží, aby do 7. února předložil konkrétní důkazy. Jinak hrozí trest jemu i Spartě za poškození jména fotbalu.

Tomáš Paclík
zdroj: ČTK autor: Alexandra Mlejnková

Aféra se týká především loňského utkání mezi Jabloncem a Plzní. Hlavní rozhodčí Tomáš Adámek přišel s tvrzením, že jej bývalý funkcionář Martin Svoboda uplatil částkou 200 tisíc korun, aby utkání ovlivnil ve prospěch Západočechů. Disciplinárka však na základě výpovědi jednotlivých aktérů kauzy případ vyřešit nedokázala, ke konkrétnímu závěru nedošla ani protikorupční policie, která případ několik měsíců vyšetřuje.

Miroslav Pelta: "Když přijde rozhodčí, který se přizná, že dostal úplatek, aby ovlivnil utkání ve prospěch Plzně, už pak nevím, co je potřeba víc udělat."

V názorovém sporu je Pelta s majitelem Plzně Tomášem Paclíkem, který důrazně odmítá, že by elitní český klub měl cokoliv společného s korupcí. "Nemůžu říkat disciplinární komisi, co má dělat, jen můžu jejímu předsedovi říct, jak tu situaci vidím já. Nebudu tvrdit, že nefandím Spartě, ale to přece ještě neznamená, že chci poškodit Plzeň. Nechci, aby moje výroky byly zavádějící," uvedl Pelta. Ten byl sám před devíti lety podezřelý z korupce, ale obviněn ani potrestán nakonec nebyl.

Daniel Křetínský s předsedou disciplinárky Jiřím Goldou
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Pelta připustil, že se v českém fotbale stále pohybují lidé, kteří jednají "za hranou". Podle něj je nutné jméno fotbalu od korupční skvrny co nejrychleji očistit. "Jsem rád, že tuhle kauzu řešíme, přestože nám hrozně moc škodí. Fotbal potřebuje léčit," prohlásil Pelta. Žádná jména sice neuvedl, ale funkcionářům vzkázal: "Tihle lidé buď změní způsob své práce, nebo budou muset z kola ven." Dodal, že na toto téma již jedná s majiteli klubů a do červnové valné hromady chce mít fotbal očištěný.

Zdroj
ČT sport, ČTK, deník Sport

Hlavní zprávy