Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Pelta: Katar? Neuvěřitelné. To jsem ještě nikdy neviděl

Praha – Zažil už ve fotbale spoustu, ale návštěva Kataru před pár dny Miroslava Peltu naprosto ohromila. Předseda Fotbalové asociace ČR přiznal, že připravenost asijské země na mistrovství světa v roce 2022 je neuvěřitelná. Lepší zázemí prý ještě neviděl. V zimě panuje v Kataru i příjemné počasí, proto kvituje, že se FIFA rozhodla přesunout šampionát na prosinec.

Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

"Pozvali mě tam na asijskou kvalifikaci o olympijské hry. Když jsem spatřil tréninkové centrum a zázemí, tak to trumflo vše, co jsem dosud viděl. To bylo něco neuvěřitelného, zázrak a nikdo se tomu nedokáže přiblížit," prohlásil Pelta. "Rozhodně nemám obavy, že by přípravu turnaje nezvládli," dodal.

V Kataru byl na konci ledna, kdy je tam podle něj ideální počasí pro fotbal. "Když se tam bude hrát mistrovství v tuto dobu, tak to bude fantastické. Neumím si to tam ale představit, pokud by se hrálo v létě, v tom horku. Zdraví hráčů a fanoušků je to hlavní," řekl.

Proto je rád, že FIFA šampionát přesunula na prosinec. I když to ovlivní především evropské soutěže, které nemají přes zimu přestávku, v čele s anglickou ligou, a jejich marketingové zájmy.

S ekonomickými důsledky změny termínu by podle Pelty mohl pomoci právě Katar. "Katar má ekonomickou sílu na to, aby to vyřešil. A to i přesto, že teď tam v důsledku nízkých cen ropy zavádějí rozpočty, které dosud většina sportovních organizací neměla, protože peníze nebyly problém," uvedl.

Pelta se sešel i s kandidáty na post prezidenta FIFA, který se bude volit na konci února. Podruhé tam jednal i s jedním ze dvou favoritů šejchem Salmánem bin Ibráhímem Chalífou. Předseda asijské konfederace o prezidentský post bojuje především s generálním sekretářem UEFA Giannim Infantinem. Podle Pelty bude klíčové, ke komu se přikloní Afrika.

Africký kontinent sice nedávno vyjádřil podporu Salmánovi, do voleb se to však podle Pelty ještě může změnit. "Jedna věc jsou přísliby a druhá samotná volba. Dříve panovala dohoda mezi Evropou a Asií, ale situace se změnila suspendací (předsedy UEFA) Michela Platiniho a dochází ke třenicím," uvedl Pelta.

"Stále probíhají jednání. Jasno by mělo být nejpozději den před volbou, kdy budeme chtít na zasedání UEFA od pana Infantina jasně deklarovat, jakou má podporu, a následně se rozhodneme. Jde o tak zásadní volbu, že si neumím představit, že by se do toho šlo naostro, aniž by dopředu vznikly dohody," řekl Pelta a opět potvrdil, že FAČR bude při volbě respektovat většinové rozhodnutí UEFA.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy