Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Pavel Nedvěd oslavil čtyřicítku

Praha - Přestože byl vždy spíš dříčem a bojovníkem než míčovým kouzelníkem, dokázal se fotbalový záložník Pavel Nedvěd výrazně zapsat do historie domácí i světové kopané. Během své kariéry dovedl své týmy k řadě úspěchů, sám se může pochlubit mnoha individuálními trofejemi v čele s prestižním Zlatým míčem, který získal v roce 2003 jako druhý Čech po Josefu Masopustovi. Bývalý reprezentační kapitán a ikona Sparty Praha, Lazia Řím a Juventusu Turín oslavil ve čtvrtek 30. srpna čtyřicetiny.

Pavel Nedvěd
zdroj: isifa.com

Sbírka úspěchů "Grande Paola" je úctyhodná: vedle stříbra a bronzu z mistrovství Evropy a vítězství v Poháru vítězů pohárů i Superpoháru se může pochlubit i šesti ligovými primáty. A to ještě o dva tituly přišel kvůli korupční aféře, do které se namočil jeho Juventus. Černobílým barvám zůstal čtyřnásobný vítěz domácí ankety Fotbalista roku a šestinásobný vítěz české verze Zlatého míče věrný až do konce kariéry v roce 2009, nyní druhým rokem působí v nejužším vedení klubu svého srdce.

Nedvěd začínal s fotbalem v rodné Skalné u Chebu, následně se přes Cheb, Plzeň a Duklu dostal do pražské Sparty. Z ní se v necelých 22 letech probojoval i do reprezentace, debut v národním týmu si odbyl v červnu 1994.

O dva roky později v Anglii už patřil mezi největší opory celku, který nakonec překvapivě vybojoval evropské stříbro. Výrazný Nedvědův rukopis neslo i třetí místo na Poháru FIFA 1997 nebo semifinálová účast na ME 2004 v Portugalsku. Po něm se původně s reprezentací rozloučil, ale po roční pauze se vrátil a pomohl vybojovat účast na MS 2006. I na turnaji v Německu patřil Nedvěd mezi nejlepší hráče českého mužstva, jež však nepostoupilo ze základní skupiny. Reprezentační kariéra dlouholetého kapitána se definitivně zastavila v srpnu 2006 v zápase proti Srbsku, který byl jeho 91. duelem v českém dresu. Během 12 let si zahrál na třech ME a jednom MS, za národní tým se trefil celkem osmnáctkrát. 

Góly dával blonďatý záložník s tvrdou střelou i po přestupu ze Sparty do Lazia Řím, odkud v roce 2001 odešel za dosud rekordní sumu českého fotbalu 1,6 miliardy korun do Juventusu. Tam nakonec strávil osm sezon, přestože v roce 2006 byl slavný celek kvůli účasti v korupční aféře přeřazen do druhé ligy a o Nedvědovy služby usilovaly velkokluby po celé Evropě. 

Nejlepší český sportovec roku 2003 definitivně pověsil kopačky na hřebík po sezoně 2008/09. "Fotbalové kariéře jsem odevzdal všechno, co ve mně bylo. Není proč se ohlížet dozadu a přemítat, co by, kdyby," ukončil rázně spekulace o možném pokračování. Místo fotbalu se tak mohl věnovat golfu, tenisu a především svým dvěma dětem.

Vábení milovaného Juventusu ale nakonec neodolal a od října 2010 se podílí na chodu klubu jako "bafuňář". Letos po zisku titulu mohl poprvé okusit, jak chutná úspěch, i v jeho nové roli. "Prožívám větší euforii, protože dřív jsme tituly se silným týmem vyhrávali jakoby normálně. Člověk si uvědomí, co všechno pro mužstvo dělá, aby dosáhlo nějaké výsledky," popsal nové pocity Nedvěd.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy