Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Patnáct let a už je v reprezentaci, norský fotbalista Ödegaard trhá rekordy

Oslo – Pro patnáctiletého fotbalistu bývá úspěchem, když hraje proti o dva tři roky starším hráčům, jenže Martin Ödegaard míří mnohem výš. Už když nastoupil v 15 letech v norské lize, byl to pro mnohé šok, teď norský supertalent nejspíš čeká dokonce debut v národním týmu.

Martin Ödegaard
zdroj: ČTK/AP

Ödegaard nadchl svými výkony v norské lize, ve 14 zápasech vstřelil tři branky. Trenér národního mužstva Per-Mathias Högmo ho nyní zařadil do devatenáctičlenné nominace na zápas se Spojenými arabskými emiráty, který se hraje 27. srpna.

"Už před sezonou jsem říkal, že by mohl být nejmladším hráčem, který kdy hrál za náš seniorský tým," uvedl Högmo. Talentovaného ofenzivního záložníka premiérová reprezentační pozvánka zaskočila.

"Je to pro mě splněný sen. Šokovalo mě to, ale samozřejmě jsem velmi šťastný," řekl Ödegaard, jenž se už stal nejmladším hráčem v norské nejvyšší soutěži. Ödegaardovi bude v den zápasu 15 let a 253 dnů, a pokud nastoupí, překoná letitý norský rekord Tormoda Kjellsena. Ten v roce 1910 hrál proti Švédsku v 15 letech a 351 dnech. 

V Africe Eto'o a Appiah, v česku Polák 

Evropský rekord drží Ir Samuel Johnston, jemuž podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků bylo v roce 1882 při debutu proti Anglii 15 let a 153 dnů. V afrických týmech nejsou patnáctiletí reprezentanti až tak vzácní. V tomhle věku debutovali například Samuel Eto'o z Kamerunu a Youssouf Fofana z Pobřeží slonoviny, Ghaňan Stephen Appiah hrál za reprezentační áčko dokonce už ve čtrnácti.

V české reprezentaci patří primát Janu Polákovi, jemuž bylo v roce 1999 při zápase proti Polsku 18 let a 45 dnů. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy