Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mažoretkový sport: MS 2019 Česko

Papež František si stěžuje představitelům FIFA na otroctví dělníků v Kataru

Plánovaný velkolepý fotbalový šampionát v Kataru má i svou stinnou stránku, na niž poukázal v otevřeném dopise mezinárodní fotbalové federaci FIFA papež František. Infrastrukturu pro mistrovství světa v roce 2022 budují v Kataru imigranti v nelidských podmínkách.

Papež František
zdroj: Fotbal autor: AP/Romano L\'Osservatore

František je zapálený fanoušek fotbalu, ale jednou z hlavních myšlenek jeho pontifikátu je boj za lidská práva. Papežova nadace se angažuje v potlačování moderního otroctví, to samé platí v případě budování stadionů pro katarský šampionát. V médiích se píše o umírání dělníků při stavbě turnajových zařízení kvůli nesnesitelným podmínkám i vinou dehydratace.

V říjnu 2017 se papež setkal s krajanem Argentincem Guillermo Whpeiem, prezidentem Nadace pro mezinárodní demokracii, který mu předložil svou zprávu.

"Na základě naší návštěvy a přečtení materiálů papež František poslal dopis prezidentu organizace FIFA a žádal o vysvětlení stížností, které od nás dostal. Dosud zhruba dva tisíce migrantů zemřelo na stavbách v Kataru," řekl Whpei pro katolický server Crux Now.

Úřad papeže také vyzval prezidenta FIFA Gianni Infantina k setkání. Zatím však na dopis poslaný 27. února nedostal odpověď.

"V téměř každé zemi na světě se dnes objevuje otroctví, ale situace ohledně mistrovství světa v Kataru je velmi zvláštní," dodal Whpei.

Infantino dříve navštívil Vatikán v roce 2016, kdy při neformální schůzce předal papeži dres. František ho zároveň požádal, aby bojoval proti korupci, která sužovala mezinárodní fotbalovou federaci.

Zdroj
cruxnow.com

Hlavní zprávy