Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Prague Black Panthers - Aquaponik Ostrava Steelers

Organizační výbor MS o zákazu vuvuzel neuvažuje

Johannesburg - Navzdory kritice z řad velké části fotbalistů, trenérů, diváků i televizních společností neuvažuje organizační výbor mistrovství světa ani FIFA o zákazu vuvuzel. Hlasité a monotónní bzučení plastikových trumpet je zřejmě nejžhavějším tématem dosavadního průběhu světového šampionátu v Jihoafrické republice. Informace ze šampionátu najdete také na serveru msfotbal.cz.

"Lidé na celém světě vuvuzely milují, proti je menšina. Nikdy jsme ani neuvažovali o tom, že bychom je zakázali," uvedl mluvčí organizačního výboru Rich Mkhonda.

Prezident organizačního výboru Danny Jordaan v neděli zákaz vuvuzel nevyloučil, ovšem ne kvůli hluku. "Začali bychom jednat, pokud by například někdo hodil trubku na trávník," řekl Jordaan.

Je nám líto, video expirovalo.
Události, komentáře o vuvuzelách

Navzdory kritickým hlasům ze všech stran si zatím mohou mnout ruce výrobci a prodejci vuvuzel. "Vypadá to, že nám ta špatná publicita prospívá. Jsme vyprodaní. Cokoli vyrobíme, je druhý den ráno pryč," řekl majitel továrny na trumpety, kterých prý může vrhnout na trh nejméně deset tisíc kusů denně.

Rich Mkhonda, mluvčí organizačního výboru:

"Vuvuzely tu zůstanou a nikdy nebudou zakázány."

Neutichající kakofonie se nelíbí vlastníkům vysílacích práv. Diváci si stěžují, že neslyší televizní komentář. Přidali se i lékaři s varováním, že vuvuzely vydávají zvuk o síle až 130 decibelů a mohou trvale poškodit sluch. Účast na utkání přímo na stadionu  může působit velmi neblaze. "Může to mít skutečně těžké psychycké následky, které by se v horším případě mohly projevit třeba trvalou neurózou, třesem, nakonec i zvýšeným krevním tlakem, který by byl trvalý," upozornil lékař Aleš Hahn.

Vuvuzely vyvolávají kontroverze od loňského Poháru FIFA, na němž si hráči a trenéři stěžovali, že troubení prakticky znemožňuje komunikaci na hřišti. K protestům se hned v úvodu MS přidali i televizní diváci, jimž trumpety vytvářejí jednolitou "stěnu", která přehluší jakékoli jiné zvuky.

Prezident FIFA Sepp Blatter volání po zákazu vuvuzel odmítl s tím, že trubky patří k jihoafrické fotbalové kultuře stejně jako bubny či pokřiky v jiných zemích. "Chtěli byste, abychom zakazovali vaše tradiční způsoby fandění?" zeptal se Blatter na Twitteru.

Troubení na vuvuzelu
zdroj: ČT24 autor: ČT24
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy