Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Omítka padala na hlavu, sunula se postel, praskala zeď, popsal Hanousek probuzení v Turecku

V tureckém Gaziantepu jej vzbudilo zemětřesení v půl páté ráno. Český fotbalista Matěj Hanousek je s rodinou v pořádku, ale město podle něj připomíná apokalypsu. Sám se otřepal z šoku a s manželkou a malým synem pak strávili zbytek noci v autobusu v tréninkovém centru svého klubu.

Je nám líto, video expirovalo.
Hanousek pro ČT o zemětřesení v Turecku

Hanousek, jenž je v Gaziantepu od léta na hostování ze Sparty, bydlí v odlehlejší luxusní části města, kterého se katastrofa příliš nedotkla. "Okolo nás jsem žádnou ruinu neviděl, občas narazíte na vysklená okna, rozbité střechy. Ale ne, že by něco bylo kompletně srovnané se zemí. Ale podle fotek starších budov ve městě to vypadá jako apokalypsa," řekl fotbalista.

"Nás to chytlo v půl páté ráno, bylo to strašné. Nejsem si jistý, jestli mě probudilo zemětřesení nebo jak manželka vyskočila z postele a běžela za synem. U nás bylo asi 6,6 stupně. To padají věci, sune se postel, praskají zdi a sype se vám omítka na hlavu. Takový koktejl všeho," popsal Hanousek.

Dlouho mu trvalo, než pochopil, co se děje. "V půl páté se vzbudíte, nevíte, kdo jste, kde jste a co se děje. Než mi všechno sepnulo, bylo už téměř po všem. Manželka říkala, že to trvalo věčnost, podle mě to bylo 20 vteřin, možná půl minuty. Ale jestli si můžu vybrat, už bych to zažít nemusel," podotkl bývalý hráč pražské Dukly, Jablonce nebo Wisly Krakow.

Sport v Turecku byl zastaven do odvolání

V Turecku byly po ničivém zemětřesení na neurčito odvolány sportovní akce. Oznámil to na Twitteru ministr mládeže a sportu Kasapoglu. Zrušen tak byl i cyklistický závod Kolem Antalye a nebudou se hrát už ani tři pondělní zápasy fotbalové ligy. Katastrofa si celkově vyžádala minimálně 3600 obětí, z toho zhruba 2300 v Turecku a podle médií zemřel i bývalý syrský fotbalový útočník Nádir Džúchadar. A pod troskami zůstal i ghanský fotbalista Christian Atsu z celku Hatayspor. Bývalý hráč Newcastlu, Chelsea nebo Porta je v nemocnici s poraněnou nohou.

Připadal si prý jako ve zlém snu a netrpělivě čekal na informace od klubu. "Nemám se tady na koho obrátit, nevím, co dělat v takových situacích. V Polsku jsem dokázal vydedukovat, co se děje. Tady jste v čudu. Informace si musíte dávat do překladače. Ale záhy se ozval klub, že se musíme sebrat a jet na tréninkové hřiště. Naházeli jsme na sebe věci a hned vyrazili," uvedl Hanousek.

"Venku jsem viděl lidi v nastartovaných autech, co nejdál od budov. Jsou tady na nějakou míru zemětřesení zvyklí. V tréninkovém centru byl připraven autobus uprostřed ničeho a tam jsme 'dojeli' noc. Chvílemi jsme ještě cítili nějaké otřesy, i když byly nesrovnatelné s tím ránem," doplnil někdejší reprezentant do 21 let.

Turecký klub hráčům z bezpečnostních důvodů zařídil náhradní ubytování. "To naše bydlení nevypadá, že je na hranicích Turecka se Sýrií. Je to hezké, ale je to sedm obrovských budov s 28 patry. Uzavřený areál, kde evakuace není úplně nejjednodušší. Máme teď od klubu takovou vilu. A kdyby to přišlo znova, můžeme rychle vyběhnout ven," řekl Hanousek.

Komplikací podle něj bylo, že fotbalisté měli po sobotním utkání dva dny volna. "Někdo je tady, někdo pryč. Obvolávali se hráči, jestli jsou všichni v pohodě. Nevím, co bude. Už se říkalo, že je po všem a před chvílí to přišlo znova. Je to skoro nechutné říct, ale statici tady teď budou mít pré," konstatoval Hanousek.

O předčasném ukončení angažmá v Gaziantepu kvůli strachu z dalších otřesů neuvažuje. "Myslím, že tohle nebude mít vliv na moje další rozhodování. Není to tak, že bych teď řekl, že jedu domů. To nemám zapotřebí," řekl odchovanec Dukly.

"Už jsem tady v prosinci jedno v uvozovkách zemětřesení zažil. Tím jsem se skoro až pobavil. Přišlo pár momentů po tom, kdy Argentina vyhrála mistrovství světa a Messi zvedl pohár nad hlavu. Ale to trvalo asi jen tři vteřiny a ani nevím, jestli to zaznamenala nějaká křivka a zda se to dalo považovat za zemětřesení," dodal Hanousek.

Zdroj
ČTK, ČT sport, ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články