Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Parta Maraton

Olomouc si kvůli korupční kauze Evropskou ligu nezahraje

Olomouc - Fotbalisté Olomouce si navzdory triumfu v Poháru České pošty v nadcházející sezoně předkolo Evropské ligy (EL) nezahrají. Odvolací komise UEFA Sigmě na rok zakázala start v pohárech kvůli disciplinárnímu trestu od Fotbalové asociace ČR za účast v korupční aféře s Bohemians Praha. Zatím není jasné, zda bude moci místo Hanáků startovat v EL jiný český tým. Pokud by to UEFA povolila, poháry by si zahrála Mladá Boleslav, která obsadila čtvrté místo v lize.

Fotbalisté Olomouce
zdroj: ISIFA/LN

Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka nyní kontaktuje oddělení klubových soutěží UEFA, aby se domluvil na tom, který český klub uvolněné místo zaujme.

Olomoučtí jsou z verdiktu zklamaní. "Jsme z toho smutní, hráči jsou smutní. Evropskou ligu si vybojovali a těšili se na ni, navíc jsme věřili, že bychom nemuseli být bez šance. Do přihlášky do soutěže jsme uvedli vše, udělali jsme vše pro to, abychom to vysvětlili," řekl místopředseda představenstva Jaromír Gajda.

Olomouc se odvolávat nebude

Sigma se proti výroku odvolací komise UEFA odvolávat nehodlá, prý by tím mohla ohrozit případnou účast náhradního českého týmu v EL. "Je důležité, aby počet českých zástupců zůstal stejný. Není čas, za pár dní se losuje. Pokud bychom se odvolali, celé by se to tím zablokovalo. Navíc málokdy dojde k tomu, aby se vyhovělo odvolání," podotkl Gajda.

Je nám líto, video expirovalo.
Olomouc si evropské poháry letos nezahraje

Olomouc v květnovém finále domácího poháru porazila Spartu 1:0 a vybojovala si tím účast ve třetím předkole EL. Už před zápasem ale nebylo jisté, zda by ji UEFA do druhé nejprestižnější klubové soutěže pustila. Evropská fotbalová unie totiž uplatňuje pravidlo, podle něhož nesmí hrát evropské poháry týmy, které měly potíže s korupcí. Loni na to doplatil Fenerbahce Istanbul, který byl těsně před losem vyřazen z Ligy mistrů.

Olomouc pyká za korupční kauzu, která se táhne do roku 2009. Hanáci tehdy v posledním ligovém kole porazili Bohemians Praha 3:0 a zajistili si účast v pohárech. Šéf střížkovského klubu Karel Kapr o mnoho měsíců později obvinil brankáře Sigmy Petra Drobisze, že se pokusil hostující hráče podplatit částkou 300 tisíc korun. Celá kauza se dlouhou dobu táhla, disciplinární komise FAČR nakonec potrestala obě strany. Olomouc dostala pokutu čtyři miliony korun a v tabulce jí bylo odečteno devět bodů. Přesto se Hanáci v uplynulé sezoně dokázali v nejvyšší soutěži zachránit. Případ stále řeší soudy.

Z evropských pohárů byly vyloučeny Fenerbahce, Sion či Volos

Červenec 2010 - UEFA vyřadila Real Mallorca z nadcházejícího ročníku Evropské ligy kvůli rozsáhlým dluhům španělského klubu, který tím nesplnil kritéria potřebná k přijetí do soutěže.

Srpen 2011 - Kvůli zapletení do korupčního skandálu byl z Evropské ligy vyřazen řecký klub Olympiakos Volos. Ten sice soutěž rozehrál a přešel přes Differdange do 4. předkola, nakonec však do něj postoupil původně vyřazený celek.

Srpen 2011 - Turecký mistr Fenerbahce přišel kvůli korupční aféře o účast v hlavní fázi Ligy mistrů, z rozhodnutí národního svazu jej v soutěži těsně před losováním základních skupin nahradil druhý Trabzonspor. Odvolání Fenerbahce bylo zamítnuto.

Září 2011 - Švýcarský klub FC Sion byl vyřazen z účasti v základní skupině Evropské ligy kvůli neoprávněnému startu pěti hráčů v předkole proti Celtiku Glasgow. Civilní soud později nařídil UEFA, aby Sion do EL vrátila, avšak Sportovní arbitrážní soud (CAS) vzápětí potvrdil jeho vyřazení.

Květen 2012 - UEFA na rok vyloučila turecké celky Besiktas, Bursaspor a Gaziantepspor z účasti v evropských pohárech kvůli jejich finančním problémům a neprůhledným ekonomickým vazbám.

Červen 2012 - Odvolací komise UEFA zakázala Sigmě Olomouc start v letošním ročníku Evropské ligy kvůli účasti v korupční aféře s Bohemians Praha.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy