Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České sportovní úspěchy

Olomouc nahradí v pohárech Mladá Boleslav

Praha– Nejčernější obavy se nevyplnily a český fotbal nepřijde o jedno místo v předkole Evropské ligy. Olomouc, které start nepovolila UEFA kvůli účasti v korupční aféře s Bohemians Praha, nahradí v pohárech Mladá Boleslav. Pražská Sparta se zároveň posunula místo Olomouce ze druhého do třetího předkola. Potvrdil to generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. 

Boleslavský Jan Chramosta
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

"Na UEFA jsme poslali žádost o zařazení našeho jiného českého zástupce pro kvalifikaci Evropské ligy. UEFA nám potvrdila, že ČR neztrácí místo za vyřazenou Olomouc a tím pádem do losování druhého předkola bude zařazena Mladá Boleslav. Nyní už finišujeme potřebnou administrativu," řekl Řepka. "Znamená to také to, že Sparta se posune do třetího předkola," dodal.

Sigma si účast v pohárech zajistila výhrou 1:0 ve finále domácího poháru nad Spartou. Evropská fotbalová unie však uplatňuje pravidlo, podle něhož nesmí hrát evropské poháry týmy, které měly potíže s korupcí. Loni na to doplatil Fenerbahce Istanbul, který byl těsně před losem vyřazen z Ligy mistrů.

Na řadu by tak měl přijít druhý finalista poháru, kterým byla Sparta. Ta si však účast v Evropské lize zajistila už prostřednictvím druhého místa v lize podobně jako třetí Plzeň. A tak se dostalo až na čtvrtou Mladou Boleslav.

Olomoucké oslavy poháru
zdroj: ČTK autor: Petr Eret

"Olomouce je nám líto, nečekali jsme takové rozhodnutí," řekl sportovní ředitel Boleslavi Ladislav Minář. "Nyní musíme připravit všechny potřebné podklady pro UEFA. Upravit musíme také přípravu našeho týmu vhledem k soupeřům a soustředění, které jsme měli naplánované. Rozhodně ale nebudeme v tuto chvíli díky pohárům nějakým radikálním způsobem měnit a doplňovat kádr. Hráče, o které jsme měli zájem, máme připravené a čekáme jen na jejich zaregistrování," dodal.

Olomouc pyká za korupční kauzu, která se táhne do roku 2009. Hanáci tehdy v posledním ligovém kole porazili Bohemians Praha 3:0 a zajistili si účast v pohárech. Šéf střížkovského klubu Karel Kapr o mnoho měsíců později obvinil brankáře Sigmy Petra Drobisze, že se pokusil hostující hráče podplatit částkou 300 tisíc korun.

Celá kauza se dlouhou dobu táhla, disciplinární komise FAČR nakonec potrestala obě strany. Olomouc dostala pokutu čtyři miliony korun a v tabulce jí bylo odečteno devět bodů. Přesto se Hanáci v uplynulé sezoně dokázali v nejvyšší soutěži zachránit. Případ stále řeší soudy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy