Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Moment týdne

Olomouc chce koupit stadion Sigmy, zastupitelé to schválili

Převod Androva stadionu, na němž hrají první ligu fotbalisté Sigmy Olomouc, do majetku města, je blízko. Zastupitelé to už schválili. Návrh kupní smlouvy má být hotový do dalšího jednání zastupitelstva, které je 19. prosince. Zatím není jisté, za jakou cenu to bude - klub si stadion cení na 186 milionů korun, ale radnice se chystá o částce a podmínkách prodeje ještě jednat.

Andrův stadion v Olomouci
zdroj: ČTK autor: Peřina Luděk

Primátor města Antonín Staněk (ČSSD) k tomu říká: "Záměrem je zajistit majetkově sportovní infrastrukturu a naopak se odstřihnout od provozování sportovního klubu. Tento záměr je v souladu s doporučením poradenské společnosti Grant Thornton."

V případě schválení nákupu stadionu by město mělo fotbalovému klubu zaplatit prvních sedm milionů korun do konce roku. Další splátky by pak byly rozloženy na 12 let.  

Město by v příštích letech za správu a provoz Androva stadionu mělo ročně platit 4,4 milionu korun, jelikož plánované nájemné od klubu 2,4 milionu korun nepokryje provozní náklady stadionu, které činí 7,8 milionu za rok.  

Radost fotbalistů Olomouce v utkání s Karvinou
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Chystaný prodej je součástí složité transakce, která má stabilizovat ekonomickou situaci fotbalového klubu, jenž se v předchozích letech potýkal s vysokými ztrátami v hospodaření a desetimilionovými dluhy. V účetním roce 2015/16 klub vykázal ztrátu 25,7 milionu korun a akcionářům kvůli půjčkám na provoz dlužil 71 milionů. Na konci účetního roku 2014/15 měl klub z předchozího období nahromaděnou ztrátu 98 milionů. Výsledky roku 2016/17 zatím nebyly zveřejněny.  

Sigmu se ale letos podařilo oddlužit. Podnikatel Josef Lébr po 20 letech prodal za symbolickou cenu třetinový podíl spolku SK Sigma Olomouc MŽ. Klub mu výměnou za to vrátí zhruba šedesátimilionovou půjčku. Peníze SK Sigma Olomouc inkasovala z prodeje pozemku pod hřištěm s umělou trávou.  

Vedení klubu nyní jedná s investory o kapitálovém vstupu. Jedna z tribun Androva stadionu má být na město převedena výměnou za jeho třetinový podíl v klubu. Radnice si ve společnosti SK Sigma Olomouc chce v budoucnu nechat jen symbolickou jednu akcii.


Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články