Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Özil a Gündogan pobouřili setkáním s Erdoganem. Svého prezidenta máte v Německu, vzkazují politici

Hvězdní němečtí fotbalisté s tureckými kořeny Mesut Özil a Ilkay Gündogan vzbudili v Německu poprask poté, co se měsíc před prezidentskými volbami v Turecku sešli s nynější autokratickou hlavou státu Recepem Tayyipem Erdoganem. Gündogan mu také věnoval dres s nápisem "svému prezidentovi", za což si v Německu vysloužil kritiku veřejnosti.

Gündogan, Özil a Tosun při setkání s Erdoganem
zdroj: Twitter/AK Parti

Podle kritiků z řad politiků, médií i veřejnosti tímto krokem Özil i Gundogan podpořili Erdoganovu předvolební kampaň. Někteří fanoušci proto dokonce požadují, aby se fotbalisté nemohli zúčastnit nadcházejícího mistrovství světa v Rusku.

Fotbalisté se s Erdoganem, který usiluje o znovuzvolení do úřadu hlavy státu, sešli v neděli v jednom z luxusních londýnských hotelů. Na záběrech ze schůzky je vidět, jak si s tureckým prezidentem třesou rukou a s úsměvem mu předávají své dresy. Gündogan na něj dokonce napsal, že ho věnuje "svému prezidentovi".

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Šéf německého fotbalového svazu Reinhard Grindel se nechal slyšet, že svaz sice respektuje situaci hráčů s migračními kořeny, ale zároveň zastává hodnoty, které Erdogan dostatečně nerespektuje. Proto podle něj není dobré, "že se naši reprezentanti nechali zneužít pro jeho volební manévry".

Kritika přišla také ze strany politiků vládních i opozičních stran. "Prezident německého fotbalového reprezentanta se jmenuje Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová a parlament se jmenuje Spolkový sněm. Jeho sídlo je v Berlíně, ne v Ankaře," vzkázal fotbalistům někdejší předseda Zelených Cem Özdemir, který má stejně jako oni turecké kořeny.

Dvojici fotbalistů, kteří podle Gündogana nechtěli dělat volební kampaň, čeká nyní schůzka s manažerem německé fotbalové reprezentace Oliverem Bierhoffem. Někteří fanoušci by si kvůli jejich setkání s politikem, který tvrdě potlačuje opozici a vězní řadu novinářů, přáli, aby se nedostali do nominace na mistrovství světa. Podle všeho v ní ale chybět nebudou.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy