Následuje
ODM 2020: Studio

Odvety baráže určí postupující na Euro

Praha - Po úvodních zápasech baráže mají Česká republika, Chorvatsko a Irsko velmi slibně nakročeno za postupem na fotbalové mistrovství Evropy 2012, ale v úterý musejí nadějné výsledky potvrdit v odvetách. Největší drama slibuje souboj Bosny s Portugalskem, který napoprvé skončil 0:0.

Radost chorvatských hráčů
zdroj: ČTK/AP

Přestože Chorvaté vedou nad Tureckem po prvním utkání 3:0 a Irové nad Estonskem dokonce 4:0, obě reprezentace se shodly na tom, že ještě postup není hotový. "Pořád je hotovo jen z poloviny. Nikdy nevíte, co se může stát v odvetě. Pokud bychom nebyli stoprocentně soustředění, mohli bychom mít problém, protože ve fotbale se všechno může změnit během vteřiny," prohlásil chorvatský útočník Ivica Olič.

Pokud ale budou platit historické statistiky, o třech postupujících už je jasno. Od roku 1997 totiž bylo sehráno 24 barážových duelů a žádnému týmu se nepovedlo postoupit, pokud úvodní duel prohrál o dvě a více branek. Dvougólové manko dotáhlo jen Turecko v baráži o MS 2006 proti Švýcarsku, tehdy však nakonec nepostoupilo vinou menšího počtu vstřelených branek na hřišti soupeře.

Tentokrát musí Turci dohánět dokonce tříbrankovou ztrátu. Malým povzbuzením pro ně však může být vzpomínka na čtvrtfinále ME 2008, v němž byli velmi blízko vyřazení od Chorvatska, když dostali minutu před koncem prodloužení gól. Stihli na něj však ještě odpovědět a postoupit na penalty.

"Přestože je již téměř nemožné postoupit, musíme pro to udělat maximum. Hráči musí ukázat svou hrdost a bojovat za sebe, za tým i za národ. Nesmíme ztrácet víru," nabádal kouč Turků Guus Hiddink, kterému situaci komplikuje i fakt, že nebude moci využít distancované opory Ardu Turana, Sabriho Sariogla, Emreho Belezogla a Hakana Baltu.

Zápas Estonsko - Irsko
zdroj: ČTK/AP

Ještě v horší pozici jsou Estonci, které musejí v Irsku vyhrát o čtyři branky. Bude to pro ně o to těžší, že defenziva je silnou zbraní Irů, kteří v celé kvalifikaci inkasovali pouze sedmkrát.

A Irové odmítají, že by odvetu podcenili. "Musíme být připraveni na to, že Estonci do utkání půjdou úplně s jiným nasazením. Postup musíme potvrdit a nenechat si ho utéct mezi prsty," řekl zkušený trenér Giovanni Trapattoni, který by se na velkém turnaji mohl představit v roli trenéra po deseti letech.

Zatímco tři barážové duely by měly být potvrzením postupu jednoho z týmů, v Portugalsku se očekává velké drama. Bosňané totiž věří, že konečně nastal čas pro jejich generaci zahrát si na velkém turnaji. Domácí jsou však favoritem a hodlají na šampionát postoupit posedmé za sebou.

Ronaldo za Portugalsko
zdroj: ISIFA

"Nadešel čas pro tuhle generaci. Věřím, že dáme potřebný gól a postoupíme," prohlásil útočník Vedad Ibiševič. Se spoluhráči se bude snažit protrhnout nepříznivou sérii Bosny, která v barážových zápasech s Portugalskem už tři zápasy v řadě neskórovala. Nepovedlo se jí to totiž ani v bojích o MS 2010, kdy dvakrát prohrála 0:1.

Portugalci nepochybují o tom, že odvetu zvládnou. I proto, že budou mít k dispozici lepší hrací plochu než v Bosně. "Tam to nebyl trávník, ale zeleninový záhon. Bylo velmi těžké na tom hrát, přesto jsme se dostávali do šancí. Teď hrajeme doma, před svými fanoušky a na kvalitním trávníku. Máme tedy všechny podmínky pro to, abychom vyhráli a postoupili," řekl kapitán Portugalců Cristiano Ronaldo.

Na programu je i třináct přípravných zápasů, kterým dominuje souboj medailistů z posledního mistrovství světa mezi Německem a Nizozemskem.

Program úterních odvetných zápasů baráže o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2012:

20:05 (Záhřeb) Chorvatsko - Turecko, první zápas 3:0,
20:45 (Dublin) Irsko - Estonsko, první zápas 4:0,
22:00 (Lisabon) Portugalsko - Bosna a Hercegovina, první zápas 0:0.

Program přípravných utkání:

02:30 (San Pedro Sula) Honduras - Srbsko,
13:00 (Prilep) Makedonie - Albánie,
17:30 (Dubaj) Bělorusko - Libye,
18:15 (Lublaň) Slovinsko - USA,
20:00 (Lvov) Ukrajina - Rakousko,
20:15 (Esbjerg) Dánsko - Finsko, (Lucemburk) Lucembursko - Švýcarsko,
20:30 (Poznaň) Polsko - Maďarsko,
20:45 (Hamburk) Německo - Nizozemsko, (Řím) Itálie - Uruguay,
21:00 (St. Denis) Francie - Belgie, (Londýn) Anglie - Švédsko,
22:30 (San José) Kostarika - Španělsko.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy