Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Vyhlášení mistrů automobilového sportu

Ochranka na stadionech pro fotbalové MS stávkuje

Durban - O bezpečnost na stadionech v Kapském Městě a Durbanu se při fotbalovém mistrovství světa bude starat policie. Reagovala tak na stávku, do které dnes kvůli nespokojenosti s platy vstoupili členové ostrahy. O pomoc policii požádali organizátoři šampionátu poté, co ochranka opustila místa na stadionech. Nedohodla se prý na platových podmínkách se společností, která má bezpečnost na starosti. Stávka by neměla ohrozit dnešní duel obhájců titulu z Itálie, kteří se v Kapském Městě utkají s Paraguayí. Informace ze šampionátu nabízí také server msfotbal.cz.

Policie v Durbanu zasahovala v neděli po utkání Německa s Austrálií proti demonstraci zhruba 500 pracovníků ostrahy na stadionu. Těm se nelíbila údajně nízká mzda, kterou za svou celodenní práci dostali. Specializovaná policejní jednotka na potlačování nepokojů použila proti nespokojeným členům ochranky shromážděným poblíž stadionu slzný plyn a gumové projektily. Minimálně jedna žena byla zraněna.

"Byl to pokojný protest, protože nám nezaplatili, kolik měli. Byli jsme překvapeni, že proti nám policie šla. Použili na nás slzný plyn," řekl jeden z pracovníků Sydney Nzoli. Policisté dali po zásahu protestujícím desetiminutovou lhůtu, aby se rozešli, což se také stalo.

Je nám líto, video expirovalo.
Telefonát Martina Řezníčka

Lokální organizační výbor MS v Durbanu potvrdil, že ke srocení nespokojených ochrankářů došlo zhruba dvě hodiny po zápase, v němž Německo deklasovalo 4:0 Austrálii. "Bylo to dávno poté, co všichni diváci odešli, takže to nemělo žádný vliv na bezpečnost na stadionu," uvedl mluvčí místních pořadatelů Rich Mkhondo. Jihoafrická policie a organizátoři dále uvedli, že pokud by tito lidé protestovali a stávkovali nadále, povoláni budou jiní a bezpečnost na stadionech ohrožena nebude, informoval zpravodaj ČT Martin Řezníček.

Pracovníci ostrahy podle všeho dostali za svou celodenní práci zaplaceno 190 randů (530 korun). Měli prý přitom slíbeno mnohem víc - jeden z nich řekl, že se mluvilo o 425 randech, jiní dokonce uváděli částku 1 500 randů (4 000 korun). Navíc si stěžovali, že jim jejich zaměstnavatel nezajistil žádnou dopravu, takže některé z nich po zápase čekala až čtyřhodinová cesta pěšky domů.

Do stávky dnes také v Johannesburgu po utkání Nizozemska s Dánskem nečekaně vstoupili řidiči autobusů. Důvodem byla prodloužená pracovní doba, na kterou je prý zaměstnavatelé před mistrovstvím neupozornili. Organizátoři operativně zajistili náhradní dopravu a začali s řidiči jednat.

Hlavní zprávy