Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

OBRAZEM: Juliska v černém. S Masopustem se přišlo rozloučit více než tisíc lidí

Praha - Přes tisíc lidí se dnes přišlo na stadionu Dukly na Julisce naposledy rozloučit s legendou českého fotbalu Josefem Masopustem. Vicemistr světa z roku 1962 a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy zemřel 29. června po dlouhé a vážné nemoci ve věku 84 let. Smutečního obřadu s vojenskými poctami se zúčastnili jeho bývalí spoluhráči, vedení Fotbalové asociace ČR, ministr obrany Martin Stropnický nebo jiná sportovní legenda, gymnastka Věra Čáslavská.

"Dovol mi, Pepíku, abych se s tebou rozloučila za všechny sportovce na světě a za všechny, kteří tě obdivovali jako člověka a kterým je líto, že už tu nejsi. Byl jsi nádherný člověk," řekla při svém proslovu sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice. Na veřejnosti se Čáslavská objevila poprvé od květnové operace rakoviny slinivky.

Masopust byl jednou z největších osobností v historii českého fotbalu. Po zisku stříbra na mistrovství světa v roce 1962 dostal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Po něm z českých fotbalistů získal prestižní ocenění pouze Pavel Nedvěd v roce 2003.

Během hráčské kariéry nastupoval Masopust za Most, Teplice a především Duklu, se kterou získal osm titulů. S reprezentací navíc v roce 1960 vybojoval bronz na mistrovství Evropy. Úspěšný byl také jako trenér, když vyhrál ligu s Brnem a vedl i československý národní tým. "Bylo to dnes pro mě strašně těžké. Těžko se mi mluví. Každému bych moc přál, aby mohl hrát pod takovým člověkem," řekl Karel Jarůšek, který přijel společně s osmi tehdejšími spoluhráči z Brna, kteří pod Masopustem titul získali.

V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století před Josefem Bicanem a Ivem Viktorem. Za svého nejlepšího hráče v historii ho vybrala i FAČR k 50. výročí UEFA a mezi 100 nejlepších fotbalistů historie ho zařadil rovněž legendární Brazilec Pelé.

Rozloučit se s ním přijela i FIFA prostřednictvím Slovenky Evy Pasquierové. "Sešli jsme se říci sbohem jednomu z největších fotbalistů světa. Dovolte mi, abych jménem prezidenta FIFA Seppa Blattera sdělila rodině upřímnou soustrast. Odešel sice velký člověk, ale neodešla jeho legenda, která s námi bude žít navěky. Jménem fotbalové rodiny mu přeji šťastnou cestu do fotbalového nebe," řekla Pasquierová, která má ve FIFA na starosti rozvoj fotbalu v Evropě a Oceánii.

Čestnou stráž u rakve drželi zástupci Dukly včetně bývalého reprezentačního trenéra Petra Rady a v druhé části obřadu bývalý reprezentanti včetně Masopustových spoluhráčů z Chile či Vladimíra Šmicera. Vzpomínkové věnce poslaly fotbalové kluby, ale i velvyslanectví Chile, které nezapomnělo na to, že právě v této jihoamerické zemi prožil Masopust největší úspěch kariéry. Na závěr při odjezdu rakve celý stadion čtyři minuty tleskal ve stoje.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy