Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

O křeslo předsedy FIFA bude usilovat sedm kandidátů, Nakhid se nezúčastní

Curych – Počet kandidátů, kteří se v únoru budou ucházet o post předsedy Mezinárodní fotbalové federace, se smrskl na sedm. Voleb se nakonec nezúčastní bývalý reprezentant Trinidadu a Tobaga David Nakhid, jehož jméno na zveřejněném seznamu volební komise chybí. FIFA uvedla, že Nakhid nezískal potřebnou podporu nejméně pěti národních svazů, protože jeden z nich vyslovil podporu ještě jinému kandidátovi.

Prázdné křeslo šéfa FIFA
zdroj: ČTK/AP autor: Ennio Leanza

O post nástupce Seppa Blattera by se měli 26. února příštího roku utkat jordánský princ Alí bin Husajn, který neúspěšně kandidoval už při květnové volbě proti dosavadnímu šéfovi FIFA, Musa Bility, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Michel Platini, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale.

Blatter, který poprvé stanul v čele FIFA v roce 1998, v červnu pár dnů po svém znovuzvolení dal funkci k dispozici kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu představitelů federace. Devětasedmdesátiletý Švýcar má momentálně na 90 dnů pozastavený výkon funkce stejně jako šéf UEFA Platini, kterému to komplikuje kandidaturu. Pokud však bude jeho distanc před volbami zrušen, bude podle volební komise do boje o pozici prvního muže světového fotbalu připuštěn.

Blattera vyšetřují švýcarské úřady kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Platini byl postaven mimo svou funkci kvůli vyšetřování podezřelé platby ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Jednotlivé kandidatury nyní posoudí vyšetřovatelé etické komise FIFA a volební komise poté rozhodne o jejich způsobilosti pro účast ve volbách. Oficiální seznam schválených kandidátů oznámí komise v listopadu.

Za velkého favorita voleb Blatterova nástupce byl dlouho považován Platini, ale poslední události jeho pozicí otřásly. Jako "náhradní" zástupce evropského fotbalu tak jde do boje generální sekretář UEFA Infantino.

Champagne je bývalým francouzským diplomatem, který v letech 1999 až 2010 působil ve FIFA v různých funkcích. Bility je předsedou liberijského fotbalového svazu, dalším africkým kandidátem je jihoafrický podnikatel Sexwale, někdejší politický vězeň z dob apartheidu. Princ Alí je místopředsedou FIFA. Šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa stojí v čele Asijské fotbalové konfederace a je členem výkonného výboru FIFA.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy