Následuje
SP Česko

Novým předsedou FAČR se stal Miroslav Pelta

Nymburk - Novým předsedou Fotbalové asociace České republiky se stal Miroslav Pelta. Ve 3. kole o tom rozhodli delegáti mimořádné valné hromady, která se sešla v Nymburce, aby našla
nástupce Ivana Haška, jenž odstoupil v červnu. Ředitel jabloneckého klubu Pelta získal větší důvěru než jeho protivníci Jindřich Rajchl a Tomáš Paclík. Ve výkonném výboru nahradil Petra Kašného šéf plzeňského krajského svazu Roman Berbr.

Předseda FAČR Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Alexandra Mlejnková

V 1. kole vypadl Rajchl, který sice vyhrál v české komoře, ale v součtu s moravskou komorou získal méně hlasů než Paclík. Nerozhodlo ani 2. kolo, a tak se ke slovu dostalo 3. kolo, ve kterém rozhodovala jen moravská komora, za kterou Pelta i Paclík kandidovali. Pelta dostal 55 hlasů, zatímco šéf Plzně jen 15. "Děkuji za důvěru a podporu. Je to důležitý den. I pan ministr Dobeš naznačil, jakou cestou se máme vydat," řekl Pelta v prvním projevu jako nový předseda s odkazem k ministru školství Josefu Dobešovi. "Budu pracovat ve prospěch fotbalu, abyste za 19 měsíců mohli říci, že jsem splnil, co jsem slíbil," dodal Pelta.

Jelikož Pelta byl zvolen jako kandidát Moravy, musely nastat změny ve výkonném výboru. Z druhého na prvního místopředsedu se posunul Rajchl, který reprezentuje Čechy. Z výkonného výboru pak musel odstoupit jeden z moravských členů a svého mandátu se vzdal Kašný. Na jeho místo musel být zvolen nový člen za Čechy, kterým se stal šéf plzeňského svazu Berbr, jenž dostal 46 z 69 platných hlasů. Původně kandidoval i bývalý rozhodčí Miroslav Liba, který však z volby odstoupil.

Roman Berbr svůj vstup do výkonného výboru zatím nechtěl příliš komentovat. "Moje a Mírovo (Peltovo) zvolení znamená příchod mediálně kontroverzních lidí, ale i zkušených funkcionářů. Míra je ve fotbale 30 let a já také. Moje práce ve výboru se bude odvíjet od toho, jaký úkol mi Míra dá," řekl bývalý rozhodčí.

Nezapíral však, že na volbě měl podstatný podíl. "Já valné hromady umím," řekl Berbr. "Více k tomu ale neřeknu. Berte to jako moje know how," dodal. Podílel se však i na složitých jednáních kolem volebního řádu. "Nemohl se na něm dohodnout výkonný výbor. Tak jsme to vyřešili tak, že jsme výkonný výbor dali pryč z místnosti, sešli jsme se jen jako delegáti a dohodli jsme se. To bylo pro volbu rozhodující," prozradil.

Paclík: Skutečným vítězem voleb je Berbr

"Myslím, že nikdo neprohrál. Jindra Rajchl mezi místopředsedy povýšil, Tomáš Paclík zůstal ve výkonném výboru. Mezi námi nejsou nepřekonatelné překážky, abychom nemohli společně pracovat," řekl Pelta. Paclík však za největšího vítěze považuje Berbra. "Je největším vítězem, protože na předsedu protlačil Peltu a sám se dostal do výkonného výboru," uvedl Paclík.

Paclík bral porážku sportovně. Cenil si hlavně toho, že došlo k úpravě stanov s platností od 1. ledna 2012 tak, aby v budoucnu nehrála při volbě roli příslušnost k jedné z komor. "Je dobře, že byl předseda zvolen podle stanov, a ještě lepší je, že se udělala úprava pro příští valné hromady a volba bude v budoucnu spravedlivější," prohlásil Paclík. "Zklamaný nejsem. Pro mě je to lepší, alespoň budu mít méně práce než jako předseda," dodal.

Stanovy však stále nesplňují představy obou komor. Ty proto na závěr sedmihodinové valné hromady nového předsedu Peltu pověřily, že do 30. dubna 2012 musí uskutečnit politická jednání za účelem odstranění sporných bodů ve stanovách.

Pelta prohlašoval, že se v případě zvolení chce zaměřit především na shánění peněz a na reprezentaci. Rovněž chce přepracovat stanovy tak, aby byly precizní. "A také bych se snažil ukončit všechny aféry počínaje kauzou Bohemians či dozvuky loňského korupčního skandálu. Hned poté bych se vrhnul na jednání se soukromým i státním sektorem, abychom zajistili dostatek peněz pro celý fotbal," řekl Pelta už před minulou valnou hromadou.

Šestačtyřicetiletý šéf a majitel fotbalového Jablonce Miroslav Pelta má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru, vedle fotbalu je též dlouholetým členem městského zastupitelstva v Jablonci za ODS. Úspěšný a schopný podnikatel je považován za kontroverzní postavu, jeho jméno se objevilo v souvislosti s rozsáhlou korupční aférou v lize z roku 2004, avšak žádná podezření se nepotvrdila. Pelta byl šest let generálním ředitelem Sparty Praha. Na svazu dlouho působil jako člen výkonného výboru nebo jako obchodní ředitel marketingové společnosti svazu STES.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy