Následuje
III. zimní olympijské hry mládeže 2020 Švýcarsko

Nový web fotbalové ligy nabízí komplexní statistiky

Praha - První fotbalová liga má nové internetové stránky. Lákají především na ucelený statistický přehled mapující dění v nejvyšší soutěži už od úvodní sezony 1993/94. Jejich zřizovatel, Ligová fotbalová asociace (LFA), si od přepracovaného webu www.gambrinusliga.cz slibuje, že přitáhne větší pozornost fanoušků.

Nový web Gambrinus ligy
zdroj: www.gambrinusliga.cz

LFA statistickou rubriku připravila ve spolupráci s pracovní skupinou pro historii a statistiku fotbalové asociace. Od sjednocení historických údajů si dost slibuje. "Dalo to dost práce, protože bylo nutné začít od dvacet let starých zaprášených šanonů a všechno dát do elektronické podoby. Věříme ale, že fanoušci statistiky, které by měly být nedílnou součástí každého podobného projektu, ocení," uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

Sjednocený statistický přehled na novém webu má být do budoucna opěrným bodem pro celý fotbal. Jeho tvůrci sázejí také na jeho důvěryhodnost. Zárukou má být několikerá kontrola všech zápisů dosud odehraných 4 688 utkání v první lize.

Vznikl opěrný bod

"Deset let jsme se marně snažili zoficializovat prvoligové statistiky, protože třeba jednotlivé redakce se v některých číslech rozcházely. Pořád chyběl opěrný bod, který vznikl právě teď," uvedl Jaroslav Beránek z pracovní skupiny pro historii a statistiku. "V létě chceme mít statisticky zkompletovaných všech dvacet odehraných ročníků a zkontrolovaná všechna čísla, abychom je pak brali jako něco, na čem se lze shodnout," podotkl Beránek.

Tvůrci upozorňují, že právě ve statistické rubrice bude možné po uvedení do provozu nacházet nesrovnalosti. "Budeme ještě nějaký čas žádat o shovívavost, nemůžeme vyloučit jisté odchylky i přes několikerou kontrolu. Kdo nějakou chybu najde, může nás upozornit a pomoci tak při precizaci statistických údajů," vyzval Svoboda.

Dušan Svoboda, předseda LFA:

"Webová prezentace je v dnešní době naprostým základem, takovou malou násobilkou organizace směrem k prostředí, v němž se pohybuje. Ano, do české ligy nepřijdou Messi nebo Cristiano Ronaldo, ale internetové stránky, které tady byly dlouho zanedbávané, můžou být na úrovni. Snad tu ztrátu, která tady vznikla, dokážeme skokově dohnat."

Zmodernizované internetové stránky chtějí pozornost fanoušků přitáhnout i přes sociální sítě, na webu je propojení na Facebook, Twitter, Google+ a YouTube. Web přinese ze všech ligových utkání textové on-line přenosy, po každém kole nabídne sestřihy a v nově vytvořené videosekci i vlastní pořady zaměřené především na ohlasy hráčů a trenérů. Chybět nemají ani publicistické materiály ze zákulisí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy